Na okraj odsouzení Roda Blagojeviche

čtvrtek 8. prosinec 2011 17:53

• Ve středu 7. prosince 2011 přišly ze dvou různých směrů zprávy o pádu dříve vysoce postavených osobností. Do vězení nastoupil, za údajné sexuální delikty, bývalý izraelský prezident Moše Kacav. Téhož dne byl za velkou louží odsouzen za politickou korupci někdejší guvernér státu Illinois Rod Blagojevich.

Navzdory očekávání návštěvníků blogu Pohledy a postřehy, primárně věnovanému Izraeli, nebudu psát o Kacavově případu. Chci zaznamenat jednu vedlejší souvislost týkající se Roda Blagojeviche.

 

Aby nedošlo k nedorozumění: nejde o jeho kauzu, ale o jeho protikandidátku z doby, kdy post guvernéra obhajoval.

 

Demokrat Rod Blagojevich, Američan se slovinskými kořeny, se poprvé stal guvernérem v lednu 2003. Když v listopadu 2006 na tento post kandidoval znovu, byla jeho hlavní oponentkou Judy Baarová – Topinková. Republikánka s československými kořeny.

 

Ti z nás, kdo z kontinetu za východním břehem Atlantiku sledují dění v české a slovenské komunitě v Novém světě, drželi tehdy paní Judy palce. Kdyby zvítězila, po legendárním Antonínu Josefu Čermákovi, starostovi Chicaga 1931-1933, by vstoupila do dějin jako další z galerie krajanů, kteří se propracovali na špičkový politický post – tentokrát přímo v guvernérském paláci.

 

Naše přání se tehdy, žel, nespnilo. Paní Judy prohrála. Procentním poměrem 39,3 ku 49,8 – a Blagojevich se z rezidence šéfa státu Illinois stěhovat nemusel. Funkční období ve stanoveném termínu stejně ale nedokončil. Koncem ledna 2009 byl v rámci impeachmentu ze svého postu odvolán. Důvod: stejný, kvůli němuž byl nyní odsouzen. Politická korupce.

 

Přestože se Judy Baarová – Topinková na vrcholnou pozici státu Illinois nedostala, můžeme na ni být i tak hrdi. V letech 1995 až 2007 byla státní ministryní financí. Od letošního (2011) ledna stojí v čele úřadu státního finančního kontrolora.

 

TIP PRO VÁS

Oficiální stránky Judy Baarové – Topinkové. Klikněte SEM

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00