Mezi hosty v katedrále: Kdo je Jossi Peled?

středa 21. prosinec 2011 14:08

Jossi Peled

• Víme, kdo je Hillary Clintonová nebo Madeleine Albrightová, kdo jsou pánové Clinton, Waleşa, Sarkozy, Barroso a mnozí další. Izrael bude na pohřbu Václava Havla zastupovat Jossi Peled.

Narodil ve válečném roce 1941 v Belgii. Otec zahynul v nacistickém vyhlazovacím táboře; stránky izraelského ministerstva zahraničí připomínají, že on sám našel jako dítě azyl v křesťanské rodině.

 

Po návratu do pravlasti izraelského národa, s matkou, která holocaust přežila, vystudoval univerzitu v Tel Avivu a velkou část života sloužil v armádě. Bojoval v Šestidenní, Opotřebovávací a Jomkipurské válce. V 70. letech působil jako velitel divize na Sinaji, pak se zúčastnil První libanonské války. Vojenskou kariéru ukončil jako šéf Severního velitelství.

 

Patří mezi izraelské generály v hodnosti aluf – generálmajor.

 

Než se stal politikem, působil mimo jiné v oblasti telekomunikací – sloužil na pozici výkonného ředitele společnosti Tadiran Telecom, později stál v čele správního orgánu Second Israeli Broadcasting Authority, jehož posláním je regulovat komerční rozhlasové a TV vysílání.

 

V roce 1996 vstoupil do nynější vládní strany Likud, po parlamentních volbách o třináct let později usedl mezi poslance Knessetu.

 

Na pohřeb Václava Havla přijíždí Jossi Peled jako ministr bez resortu v kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00