Vzpomínka na Jafu

středa 4. leden 2012 13:34

• Na občanský Nový rok 2012 zemřela v Tel Avivu Jafa Jarkoniová.

 

Pochází z rodiny kavzakzských Židů, narodila se v Zaslíbené zemi 24. 12. 1925. Dožila se požehnaného věku 86 let.

 

Jaffa Jarkoniová byla zpěvačka. Interpretovala jak taneční písně, ty především v době po zniku státu (tango, swing),  stejně tak ale s oblibou zpívala blues. Je známá tím, že povzbuzovala příslušníky Obranného vojska Izraele (IDF), zejména v dobách válečných konfliktů.

 

Z tohoto jejího angažmá pochází i dnes už národní píseň Bál el-Vád. Pojmenována je podle geografického názvu Brána údolí v arabštině – strategické lokalitě západně od Jeruzaléma, kde se v časech Války za nezávislost 1948-1949 odehrávaly krvavé boje mezi IDF a arabskými silami.

 

Vojákům, kteří u Bábu el-Vád bojovali, položili životy nebo byli raněni je věnována píseň, kterou si návštěvníci této stránky mohou hlas Jaffy připomenout a přátelé Izraele se s ní důstojně rozloučit.

 

 


MP3 ke stažení zdarma

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00