Z turistických destinací: Sinaj - poloostrov stále neklidnější

pondělí 16. leden 2012 00:21

• Když se ta zpráva objevila poprvé, působila zlověstně. Na spodní liště obrazovky českého zpravodajského kanálu ČT24 jsme mohli v úterý 10. ledna 2012 číst: Ozbrojenci napadli hotel v egyptském letovisku Taba Heights.

Znám tu destinaci, troufnu si tvrdit, důvěrně. Sestává z pěti hotelů. Přímo u pláže se nacházejí čtyři – od severu k jihu Hyatt Regency, Sofitel, Marriott Beach Resort a Intercontinental. Nad nimi, vzdálen asi 1200 metrů (pěšky jsme tu vzdálenost zvládali za 25 minut) hotel The Three Corners. Známý také jako El Wekala. Mezi ním a hotely na břehu Akabského zálivu se nachází luxusní osmnáctijamkové golfové hřiště.

 

Loni v červnu jsme se ženou a kamerou podnikli privátní okružní jídu po všech těchto hotelech. Za pět dolarů v otevřeném miniautobusu, který funguje jako MHD. Zajímalo mě proto, kde k útoku ozbrojenců došlo. Který z oněch pěti hotelů střediska Taba Heights se stal jejich cílem.

 

Odpověď ovšem program ČT24 nenabídl. Dokonce ani agentura, z níž Česká televize a také řada zahraničních médií (např. izraelské noviny Jerusalem Post) čerpala – na mysli mám agenturu Reuters. Jsem v tomto směru trochu detailista, proto mi toto prázdné políčko v informační křížovce nedalo spát.

 

Zpočátku jsem se musel spokojit pouze s tím, že nešlo o útok teroristů, ale zlodějského komanda. Server Č24 k tomu uvedl: „Muži se údajně pokusili vyloupit klenotnictví v jednom z místních hotelů, ale policisté a bezpečnostní služba je zahnali střelbou. Z místa zatím nejsou hlášeni žádní ranění.“

 

Toto upřesnění znamenalo úlevu. Třebaže jistě pochybnosti se v nitru těch, kdo letos plánují prázdninovou cestu na Sinai, potažmo do africké části Egypta, rozhostily. Podle serveru ČT24 místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež řekl, že „pro cestovní ruch zásadní informace, že nejde o teroristický čin zaměřený proti turistům, nýbrž o loupežné přepadení“ a dodal: „V opačném případě by totiž měla střelba na důvěru turistů v této zemi katastrofální dopad.“

 

Pan Papež má v principu pravdu. Útok zlodějů (dodejme neúspěšný)  na místní klenotnictví je možné vnímat jako něco, co je přijatelnější než útok teroristů, jehož cílem by byli turisté. Jenomže – kdo se nad celou věcí zamyslí hloubějí a kdo navíc zná místní bezpečnostní poměry (rozmístění příslušníků turistické policie a ochranné agentury Pioneer na vstupu do každého hotelu a pozice check-pointů mezi mezinárodním letištěm v Tabě a jednotlivými letovisky), nevyhne se otázce. Když se k jednomu z hotelů dostali ozbrojení zloději, kde máme jistotu, že se ke stejnému či jinému nedostanou stejně snadno - všem bezpečnostním opatřením navzdory – ozbrojení teroristé, jejichž cílem nebude obchod se zlatem a šperky, ale nic netušící turisté?

 

Že se Sinaj teroristy, podporovanými některými beduíny, jen hemží, je veřejným tajemstvím. Mimochodem: za Mubaraka potrubí dopravující plyn do Izraele a Jordánska nebylo poškozeno ani jednou; v éře po Mubarakovi, do uzávěrky tohoto příspěvku, jíž desetkrát. O čem to svědčí, na to si můžeme odpovědět každý sám.

 

Ostatně do nebezpečí se v minulých dostala dostala padesátka britských a německých návštěvníků Sinaje, kteří se vydali do jednoho z cílových turistických bodů tohoto posvátného regionu – kláštera svaté Kateřiny pod Mojžíšovou horou. Shodou nešťastných okolností se dostali ve vádí Feiran do držení beduínů, kteří pořádali protestní akci proti guvernérovi Jižního Sinaje, potažmo proti káhirské vládě. Propuštěni byli po několika hodinách. Naštěstí bez úhony, nicméně ani tato epizoda k dobré pověsti regionu, pokud jde o bezpečnost jeho návštěvníků, sotva přispěje.

 

S jistým zpožděním, které více než čím jiným bylo způsobeno mým pracovním zaneprázdněním a cestovními povinnostmi, jsem (dnes – 15. 1. 2012) zjistil, který hotel v Taba Heights byl cílem ozbrojených zlodějů. Je to ten nejvíce zranitelný z pevniny, ležící nejblíže k silnici spojující Šarm aš-Šajch s izraelským Eilatem – The Three Corners čili El Wekala. Toto upřesnění jsem nalezl na serveru Egypt.com. V době, kdy - slovy titulku v Lidových novinách ze dne 14. 1. 2012 - „Islamisté ovládají Egypt a plaší turisty“. V tomto případě nejde ani tak o obavy z terorismu, jako o restrikce vůči návštěvníkům země. Ve hře jsou oddělené pláže, zákaz alkoholu nebo dvoudílných plavek. České cestovní kanceláře, podle LN, „zatím vyčkávají“. Petra Šatný z CK Alexandria řekl: „Myslím, že to sledujeme všichni.“ S dovětkem: „Vyčkáváme, co bude.“

 

Situaci sleduje, vyčkává a do mozaiky jednotlivé kamínky skládá také autor tohoto textu. S příslibem, že k tomuto námětu se na těchto stránkách ještě vrátí ...

 

Doprovodné foto

*

wekala3.jpg

... hotel El Wekala - utopený v masivu sinajských hor

*

wekala2.jpg

... část nakupního centra v areálu hotelu - cíl chystaného útoku ozbrojenců

*

wekala1.jpg

... autor článku s jedním z prodejců v nákupní části hotelu El Wekala

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00