Egypt po volbách: Nahá i oblečená

neděle 22. leden 2012 20:16

• Tušené se stalo skutečností. Pohled na čísla rozdělující počty křesel v dolní parlamentní komoře je znepokojující.

Síly, které bychom mohli považovat za autenticky demokratické v západním slova smyslu, utrpěly debakl. Například Egyptský blok, středolevá aliance, bude mít ve sněmovně čítající 498 volených zástupců 33 mandátů. Naproti tomu islamisté, ať už z tábora Muslimského bratrstva nebo ultrakonzervativní salafistické strany Núr, se mohou opájet výhodou drtivé nadpoloviční většiny (235 + 123 = 358 mandátů … 72%).

 

V nadcházejícím období budeme svědky pozoruhodného experimentu. Jak se podaří spojit dva živly – oheň a vodu. Islamismus a demokracii. Proto upravený název pohádky Boženy Němcové v nadpise článku.

 

V souvislosti se sobotním (21. 1. 2012) oznámením volebních výsledků citovala média řadu prohlášení představitelů vítězných stran. Některá působí poněkud schizofrenně. Dozvěděli jsme se, že islamisté za žádných okolností neuznají Izrael. Současně ale: mírová smlouva s Izraelem z roku 1979 bude respektována, pokud se stejně zachová i protistrana.

 

Logiku by mělo: Izrael uznáváme, smlouvu budeme dodržovat. Anebo, ta děsivější varianta: Izrael uznáváme, smlouvu vypovídáme. Vyjádření ve smyslu Izraeli říkáme NE, smlouvě podmínečně ANO je něčím, co ani nestojí za to, aby se to člověk snažil pochopit. Stejně jako nápad nechat posoudit smlouvu občanům v referendu.

 

Po třech dekádách míru, předání Sinaje pod egyptskou svrchovanost a úspěšném rozvoji tamního turistického ruchu? Je snad budoucí káhirská vláda ochotná, v případě, že lidé řeknou v plebiscitu NE, vrátit se do stavu před podepsáním smlouvy? Se vším všudy?

 

Další námět k přemýšlení skrývá hrozba zavedení práva šaría. Na jedné straně slyšíme, že systému šaría chtějí dát islamisté zelenou (mnozí by jej rádi aplikovali i na turisty), na druhé straně ale ujišťují, že se tak nesmí stát na úkor občanských a osobních svobod egyptských občanů. Rébus jako stvořený pro zmíněnou chytrou horákyni.

 

Za pár dnů si připomeneme první výročí protimubarakovské revoluce. Zatím se zdá, že jejím největším „úspěchem“ bude další z řady pokusů o spojení něčeho, co je v zásadě nespojitelné: demokracie a islamismus (mocenská ideologie). Pozor: nezaměňovat s islámem (náboženství jednotlivců). Ten s demokracií slučitelný je. Při zachování prostého sadatovského principu žádné náboženství v politice, žádná politika v náboženství. Není právě tento princip klíčem k řešení problému jménem islamismus?

 

P.S. Islámští myslitelé se mohou inspirovat na křesťanském Západě. Když byla katolická církev (do jisté míry to platí i o protestantismu v jisté fázi dějin) zbavena „světské“ moci, přestala být pro obyčejné lidi, na prvním místě pak pro její oponenty, nebezpečná.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00