Glosa: Obamův report O stavu unie versus Keystone XL

středa 25. leden 2012 12:48

•  Prezident Obama má za sebou letošní zprávu O stavu unie. Některé jeho věty se skvěle poslouchaly.

Třeba ta, že - volná interpretace - kdo tvrdě pracuje a hraje fér, mělo by se mu dařit tak, aby mohl založit rodinu, vlastnit dům, poslat děti na univerzitu a spořit na důchod.

 

Jistě bychom si totéž přáli i u nás. Aby pro všechny, nejen Janu Nagyovou & spol., kdo tvrdě pracují a dodržují pravidla, nepředstavovalo existenční problém ani založení rodiny, ani hypotéka na dům, ani finanční podpora dětí na univerzitě, ani smysluplné spoření na důchod.

 

Prezident to jistě myslel upřímně; v tomto bodě svého projevu má nepochybně pravdu a podporu všech rozumně uvažujících Američanů. Jenomže – nejsou to jenom líbivá slova?

 

V jiné části vystoupení v Kongresu Obama řekl, že chce, aby skončily daňové výhody pro firmy, jež vyvážejí pracovní místa do zahraničí. A pozor: stát by měl podporovat ty společnosti, které budou vytvářet práci pro Američany.

 

Vynikající myšlenka. Jenomže …

 

Jednou z těchto firem je TransCanada. Měla v plánu postavit obří ropovod z Alberty do Texasu. Že by to přineslo bezpočet míst nejen pro Kanaďany, ale také Američany, rozumí se samo sebou. Přesto: týž Barack Obama, který pronesl výše uvedené věty, před pár dny souhlas k výstavbě potrubního řadu známého jako Keystone XL neudělil. K úžasu a zklamání mnohých, mezi nimiž je jak kanadský premiér Harper, tak američtí odboráři a v úplně poslední řadě autor tohoto článku.

 

Věc má i politickou dimenzi. Ne všichni dodavatelé ropy z arabského světa do USA jsou nespolehliví. Nikdo z nich není ale tak spolehlivým partnerem jako Kanada. Přesto podle Obamovy administrativy není stavba ropovodu v „národním zájmu“.

 

Tož tak. Víc dodávat netřeba.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00