K tragédii v Port Saidu: Nechval dne před večerem (Akt.)

čtvrtek 2. únor 2012 00:48

• Ve středu prvního února odpoledne se zdálo, že hlavní zprávou z Egypta bude propuštění pětadvaceti Číňanů, kteří byli o den dříve zajati beduíny v oblasti El Ariše. Pak přišly šokující zprávy ze stadionu v Port Saidu.

Onoho dne byly na pořadu čtyři zápasy egyptské Premier League. Nelze říci kterého kola, protože týmy mají odehráno od 14 do 17 zápasů. Na začátku odpoledne začal duel prvoligového nováčka Telephonat Bani Sueif s káhirským celkem ENPPI (1:2). Ve čtyři odpoledne začaly dva duely. El Entag El Harby Káhira podlehl v derby s klubem Talaea El Geiš taktéž 1:2. V Port Saidu hostil El Masry úřadujícího mistra a papírového favorita, celek Al Ahly Káhira. Přestože domácí zvítězili, je bilance zápasu děsivá: více než sedmdesát mrtvých a stovky zraněných.

 

Když tato zpráva dorazila na káhirský stadion Zamaleku Gíza, který od 18 hodin hostil Ismaily SC z Ismailíje, rozhodčí zápas za stavu 0:0 přerušil. Vzápětí se jedna část fotbalového stánku ocitla v plamenech. Dobrá zpráva z kaskády špatných: hasiči oheň záhy zvládli.

 

Je to neštěstí, o němž se bude ještě dlouho mluvit a které nezůstane bez následků. Především: do ochozů se nechodí umírat, ale fandit. To, co se na Port Said Stadium (kapacita 18 tisíc) stalo, je svým způsobem nepochopitelné. Ovšem pouze pro lidi, kteří nahlížejí na sport racionálně. Zdravý rozum velí: zvítězí-li mé mužstvo nad favoritem, je to důvod k erupci radosti, nikoli násilí.

 

A právě tím druhým se Port Said nechvalně zapsal do dějin.

 

Fanoušci klubu Masry, místo toho, aby oslavovali triumf jásotem, zpěvem, tancem a skandováním oslavných tirád (mohli i skákat jako Češi), spustili lavinu absurdního násilí, která skončila největším neštěstím v historii egyptského sportu. Bojím se pomyslet, co by následovalo, kdyby domácí tým prohrál, anebo kdyby se rozhodčí dopustil chyby v neprospěch Masry, která by k porážce vedla (nespravedlivá penalta).

 

Jedním z důsledků loňské revoluce bylo přerušení nejvyšší fotbalové soutěže v Egyptě na konci ledna. Obnovena byla v polovině dubna 2011. Tehdejší důvody byly pochopitelné. Lidové vzedmutí se zdálo být úspěšné (Mubarak ve funkci prezidenta skončil). Přesvědčení, že egyptští fanoušci si budou vážit možnosti znovu na fotbal chodit, nepostrádalo logiku. Po roce vypadá všechno docela jinak. Soutěž je opět zastavena – ovšem z toho nejhoršího myslitelného důvodu: z části fanoušků se stala vraždící sběř. Nepředpokládám, že ti, kdo to všechno zavinili, jsou s to si uvědomit, jak moc uškodili egyptské kopané. A nepřímo i dobré pověsti revoluce z náměstí Tahrír. Protože něco takového si nikdo z tehdejších pěšáků protimubarakovské revolty nepřál.

 

A přece k tomu došlo. Nabízí se otázka, která kdysi posloužila jako název jednoho českého filmu zpracovávajícího podobné téma: Proč?

 

 

Aktuální tabulka egyptské Premier League ke dni přerušení soutěže

   

  1 … Haras El Hodúd, Alexandrie … 36 bodů/15 odehraných zápasů

  2 … Al Ahly, Káhira … 32/14

  3 … Zamalek, Gíza (Káhira) … 32/14

  4 … Al Masry, Port Said … 26 (gólová diference +7)/15

  5 … Ittihad El Šorta, Káhira … 26 (+6)/15

  6 … Ismaily, Ismailija … 25/14

  7 … Misr Lel Makasa, Fajjúm … 24 (+10)/15

  8 … ENPPI, Káhira … 24 (+3)/16

  9 … El Gouna, Hurghada … 22/16

   

   

  10 … Wadi Degla, Káhira … 19 (+2)/14

  11 … Telephonat Bani Sweif … 19 (-5)/16

  12 … Talaea El Geiš, Káhira … 17/16

  13 … Al Ittihad, Alexandrie … 15/16

  14 … Smouha, Alexandrie … 13/15

  15 … Petrojet, Suez … 11 (-9)/14

  16 … Ghazl El Mehalla, El Mehalla El Kubra … 11 (-18)/14

  17 … Al Mokawlún, Káhira … 10/15

  18 … El Entag El harby, Káhira … 9/17

  19 … El Dakhleya, Káhira … 8/15

 

 

Telegraficky události poté

 Prezident Egyptské fotbalové asociace (EFA) Samir Zaher oznámil přerušení soutěže na neurčito. Národní sportovní rada vytvoří spolu s EFA vyšetřovací komisi k portsaidské tragédii. --- Mluvčí Muslimského bratrstva Mahmúd Ghozlan viní z katastrofy ministerstvo vnitra: Bezpečnostní vakuum pokračuje, policie ná trestá za revoltu (proti Mubarakovi – pozn. L. S.). A nikdo není veden k odpovědnosti. --- Ministr vnitra Mohamed Ibrahim: Spousta lidí zemřela v tlačenici. To znamená, že nebyli zabiti (ubiti) ultras portsaidkého klubu, ale ušlapání (udušeni) v davu. --- Vládnoucí Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) vyhlásila na dnešek, pátek a sobotu (2. až 4. 2. 2012) třídenní státní smutek. --- V noci na dnešek (2. 2.) sám šéf SCAF maršál Tantáwí přivítal na vojenském letišti v Káhiře některé ze zraněných. Pro hráče a členy realizačního týmu klubu Al Ahly byly vyslány vojenské letouny; nikomu z členů kádru ani doprovodného personálu se nic vážnějšího nestalo. (Zdroj: ahramonline)

 

 

Co ještě se stalo den poté

Klub Al Ahly zastavil na neurčito všechny sportovní aktivity. Má v plánu bojkotovat Port Said jako pořadatele fotbalových utkání, a to po dobu pěti let. --- Premiér Ganzouri odvolal celé vedení Egyptské fotbalové asociace (EFA) včetně jejího předsedy Samira Zahera. Padly i další hlavy: guvernéra regionu Port Said a tamního šéfa bezpečnosti. --- Samir Zaher ovšem odmítl, že by organizaci EFA bylo možné vinit z portsaidského masakru. S jeho argumentem nelze nesouhlasit: bezpečnost na stadionu byla odpovědností ministerstva vnitra. Navzdory tomu odvolané vedení EFA nemá v úmyslu podat stížnost k FIFA kvůli této vládní intervenci. --- Trenér klubu Al Ahly, Portugalec Manuel José, oznámil, že požádal vedení týmu o ukončení smlouvy. Po tragédii v Port Saidu se hodlá vrátit do vlasti. Nicméně předseda klubu Hassan Hamdy řekl, že se mu podařilo Josého předsvědčit, aby jednání o odchodu odsunul. Mimochodem, i kouč José se domnívá, že vinu za masakr nese egyptská bezpečnost. (Podle ahramonline)

Lubomír Stejskal

Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.