Z turistických destinací: Beduíni na silnici

sobota 4. únor 2012 13:34

• Seed-Faith Foundation Tours sídlí v Kalifornii. Pořádá zájezdy pro zájemce o návštěvu míst spojených s náboženstvím. Mimo jiné do Prahy, kde je jejím cílem Pražské Jezulátko.

Podle dostupných informací byly klientkami této cestovní kanceláře také obě Američanky, o jejichž zajetí (spolu s průvodcem) beduíny psala média v pátek (3. 2. 2012).

 

Přestože vše dobře dopadlo, úřadům se během několika hodin podařilo vyjednat jejich propuštění, vyvolává tento případ další vážné znepokojení. Z útoků na Sinaji, o nichž jsme se v minulých dnech dozvěděli (pokus o vyloupení zlatnictví v areálu Taba Heights, obsazení kempu Aqua Sun, přepadení směnárny v Šarmu nebo zajatí čínských gastarbeiterů u el Ariše) patří tento do kategorie těch nebezpečnějších. A to přesto, že to tak na první pohled vypadat nemusí. To je ale optický klam – cílem beduínů byla totiž skupina turistů vracející se z návštěvy kláštera sv. Kateřiny zpět do Šarmu.

 

Mluvčí cestovních kanceláří, kteří v předchozích případech veřejnost chlácholili, že nejde o přímé útoky na zahraniční turisty, toto nyní tvrdit nemohou.

 

Ukazuje se, že opuštěné oblasti v délce desítek kilometrů sinajské horské pouště jsou pro turistické výlety bez ozbrojeného doprovodu stále větším rizikem. Neuhlídatelné prostředí je jako stvořené pro partyzánské akce ozbrojených beduínů. Pro nim nemá řidič – průvodce ve vozidle typu minivan vezoucí dejme tomu šest návštěvníků sebemenší šanci.

 

Ale i kdyby se Egypťané vrátili také na Sinaji k praxi ozbrojených doprovodů, tak jak je znám z návštěv památek v africké části země, kdo by byl nadšen možností, že cestou k Mojžíšově hoře bude svědkem přestřelky, po níž zůstanou na pouštním písku zakrvácená mrtvá těla? Nehledě na to, že nezamýšlenými oběťmi mohou být také turisté.

 

Událost, která se stala první únorový pátek, skončila sice happy-endem, podle serveru NBC News pozval guvernér Jižního Sinaje Američanky na večeři, nicméně obavy z úrovně bezpečnosti na Sinaji, jedné z nejmagičtějších destinací světa, se den ode dne zvyšují.

 

To, co se nyní na poloostrově děje, beduíni versus úřady, prodejci, zahraniční dělníci a nyní i versus turisté, představuje pro tamní kompetentní orgány (staro)novou výzvu. Bude poučné sledovat, jak se k ní ve vlastním zájmu postaví.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00