Rozdíl

čtvrtek 9. únor 2012 22:47

• Četl jsem ta slova a v duchu se vrátil o 64 let zpět. Do května 1948.

Ne, nebyl jsem tehdy ještě na světě. Přesto se mi svědectví té doby, získané z historických dokumentů, vrylo natrvalo do paměti.

 

 Čtrnáctého května 1948 vyhlásil David Ben Gurion v Tel Avivu nezávislý Stát Izrael. Při té příležitosti prohlásil:

 

 „Podáváme všem sousedním státům a jejich národům ruku ke smíru a k dobrému sousedství a apelujeme na ně, aby vzájemnou pomocí spolupracovaly s židovským národem, jenž se ve své Zemi stal samostatným. Stát Izrael je připraven připojit se ke společnému úsilí o rozvoj celého Středního východu.“


Odpověď přišla za několik hodin. Všechny oslovené státy, a s nimi jejich spojenci, nový stát vojensky přepadly. S cílem Izrael zlikvidovat.


Od té doby uplynulo více než šest desetiletí.

 

 Šestého února 2012 schválil Alí Chameneí, nejvyšší duchovní vůdce Íránu, členského státu OSN a jiných mezinárodních organizací, text, který má sílu doktríny. Na webu Eretz.cz z ní cituje Max Blaustein:

 

 „Izrael je rakovinný nádor na Blízkém východě,“ uvádí se v článku na ultrakonzervativním webu Alef psaném v perštině (farsí). „Izrael je satanské médium s bombardéry. Každý muslim je povinen se proti Izraeli vyzbrojit.


Jak jsem již uvedl, je uchvatitelský stát Izrael vážnou hrozbou islámských a muslimských zemí. Islámské a muslimské státy nesmí promeškat možnost odstranit zkaženost z našeho středu. Všechny naše problémy jsou kvůli Izraeli.


Prvním krokem musí být naprosté zničení Izraele. K tomu by Írán mohl využít rakety dlouhého doletu. Vzdálenost mezi námi je jen 2.600 km. Lze to provést během minut.“


Tolik ajatolláh Chameneí.


O tři dny později promluvil opačným směrem izraelský prezident Šimon Peres. Íránce oslovil s poselstvím míru, o němž referoval mj. server Novinky.cz:


"Nenarodili jsme se nepřáteli a není důvod, abychom žili jako nepřátelé. Nedovolte vlajkám nepřátelství, aby vrhly tmavý stín na vaše historické dědictví," prohlásil Peres, který také vyjádřil přesvědčení, že Íránci usilují o přátelství a mír, nikoliv o konflikty a války.“


Dvě vyjádření dvou vysokých představitelů zemí Středního východu. Jeden vystupuje jako představitel autoritářského teokratického režimu. Druhý je hlavou demokratického státu.


Závěr  nechávám na čtenářích.Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00