Sinaj: Únosy turistů pokračují

pátek 10. únor 2012 19:24

• Zdá se, že výlet z bezpečí v hotelu v letovisku Šarm aš Šajch ke klášteru svaté Kateřiny pod Mojžíšovou horou může nabídnout něco víc než jen standardní turistický zážitek. Po dvou Američankách se dnes staly obětí únosu návštěvníci z Jižní Koreje.

Podle některých zpráv mělo jít o tři ženy a jejich egyptského průvodce. Scénář je podobný jako v případě z minulého týdne. Beduíni zastavili autobus s návštěvníky vracejícími se z kláštera do Šarmu. V nekontrolované pustině skalní pouště neměly jejich oběti šanci.

 

Vybrali si tři Korejky a spolu s průvodcem je odvezli je neznámo kam. Ostatních pasažérů si nevšímali.

 

O co beduínům jde, je zřejmé. V zásadě o dvě věci: buď chtějí dosáhnout propuštění svých soukmenovců podezřelých z terorismu, nebo budou požadovat výkupné. Případně mohou spojit obé dohromady – něco z toho obvykle vyjde.

 

Agentury shodně připomínají, že v takovýchto případech přijdou turisté zřídkakdy k vážné újmě. Tím myslí zranění nebo dokonce smrt. (Jako by únos nebyl děsivým zážitkem sám o sobě.) Američanky unesené minulý týden (3. 2. 2012) po návratu vypověděly, že beduíni jim nabídli čaj a sušené ovoce.

 

Je za těchto okolností cestování na Sinaj rizikem? Do jisté míry ano. Vydat se na výlet do osamělých oblastí (tj. na Sinaji prakticky kamkoli) pouze s řidičem dopravního prostředku a průvodcem, tedy bez ozbrojeného doprovodu, rizikem je. Totéž platí o cestě z horského letiště v Tabě do turistických destinací na pobřeží. Cesta vede kouzelným, leč osamělým kaňonem, kde nepotkáte živou duši. Pokud budou ozbrojení beduíni operovat i tam, a pokud nebudou autobusy doprovázeny policií (armáda tam dle mírové smlouvy s Izraelem operovat nesmí), nejsou bez šancí.

 

Ať tak či onak, všechny komunikace Egypťané uhlídat nemohou. I kdyby měli pod účinnou kontrolou silnice z letišť a ke klíčovým turistickým magnetům (klášter sv. Kateřiny patří k největším lákadlům), beduíni, budou-li chtít, si v pouštní krajině i tak poradí.

 

A to ještě nemluvíme o aktivitách skutečných teroristů napojených na Al Kajdu, kteří se zaměřují na opakované sabotáže plynovodu vedoucího z Egypta do Izraele a Jordánska. Zatím?

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00