Volby v USA: První dojmy

neděle 12. únor 2012 10:05

• Dlouho jsme o ní zde ve střední Evropě neslyšeli. V sobotu oslavila 48. narozeniny. Až o tomto víkendu se dostala do našeho povědomí. Díky projevu, který přednesla ve Washingotonu na setkání účastníků Conservative Political Action Conference (CPAC). Do záře reflektorů opět vstoupila Sarah Palinová.

Ukázalo se, že má stejný problém jako já. Zatím se ještě nerozhodla, kterého z republikánských zájemců o kandidaturu na prezidenta podpoří. (S tím tozdílem, že u mě má toto rozhodnutí dopad nulový, zatímco její hlas nebude bez vlivu.)

 

Prezidentské volby v USA byly něčím, co mě od mládí přitahovalo. Nepovažuji je za mediální divadlo, ale za ukázku toho, co Američané skvěle ovládají – udělat je zajímavými i pro posledního přítele jejich země v tom největším Zapadákově na východ od Atlantiku.

 

Zcela mimo diskusi pak stojí otázka jejich důležitosti. Ten, kdo bude v příštích čtyřech letech šéfovat Bílého domu, zásadním způsobem spolurozhodne o tom, jaký bude náš svět. (Především díky politické odvaze George Bushe mladšího zmizel ze scény Saddám Husajn.)

 

Jsem sympatizantem republikánů. Proto současnou fázi primárek této strany sleduji s napětím. Koho bych podpořil, kdybych byl Američan? Ze zbývajícího kvarteta je mi nejsympatičtější Newt Gingrich. Třebaže mu nemohu zapomenout jeho náboženskou „zradu“ - přechod původně od luteránství k Jižním baptistům byl v mých očích OK, ale konverze ke katolictví? S tím se jako člověk s rodovými protestantskými kořeny nesmířím nikdy u nikoho.

 

Přesto bych byl potěšen, kdyby se Gingrichovi v primárkách dařilo. Zatím se ale zdá, že v dostizích o nominaci zaostává. Sarah Palinová ho sice ještě neodepsala (nedoporučila mu odstoupit ve prospěch Santoruma – vůči Romneymu má principiální výhrady), ale půjde-li to takto dál, odepíší ho nejspíš sami členové jeho strany.

 

Možná je to předčasný soud, ale uvažujme: kdo by pak zbýval? Santorum si nevede špatně. V poslední době získal čtyři státy, prohrál však na konferenci CPAC, kterou pro sebe získal Romney. Kdyby se nakonec rozhodovalo mezi těmito dvěma (osobně nevěřím, že Ron Paul výrazně zaboduje), pak bych měl dilema: mormon Romney, nebo katolík Santorum? Když už jsem spolkl katolictví Gingriche, nebylo by fér odmítat kvůli stejnému vyznání Santoruma. Ten je navíc přesvědčivější konzervativec než Romney. A to u mě hraje zásadní roli.

 

I když - Romneyho si jako prezidenta Unie dokážu  také představit. Z těchto dvou (on a Santorum) má, zdá se, větší charisma – je mediálně výraznější. To by mohlo v klání s Obamou hrát nemalou roli. Málo platné žijeme, osobnosti kandidují a my je volíme v „komunikačním“ věku.

 

A pak že primárky v Americe jsou něčím, co Čecha ve středu Evropy nemůže oslovit. Nuda? Ani náhodou!

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00