Sinaj: Jak dopadly unesené Korejky

čtvrtek 16. únor 2012 20:27

• Začátkem února jsme s nelibostí zaznamenali zprávu o únosu na Sinajském poloostrově. Obětí byly dvě turistky z USA. Akci zorganizovali místní beduíni a došlo k ní nedaleko kláštera svaté Kateřiny.

Američanky byly propuštěny v řádu hodin, bylo s nimi vzhledem k okolnostem slušně zacházeno (agentury připomínají, že jim jejich dočasní věznitelé nabídli čaj a sušené ovoce) a hlavě – neutrpěly fyzickou újmu. Jiná věc je, jaké psychické šrámy si z tohoto dobrodružství odnesou.) Média o jejich happy endu informovala vzápětí a se zájmem.

 

Týden se sešel u týdnem a na poloostrově se stalo něco podobného. Beduíni opět zorganizovali únos žen (zdá se, že si libují v něžném pohlaví, což může znít až zlověstně), a to přibližně na stejném místě – tedy na silnici vedoucí ke klášteru svaté Kateřiny. Rozdíl je pouze v tom, že unesených bylo o jednu víc - kromě průvodce tři turistky, a že nešlo o Američanky, ale o návštěvnice z Jižní Koreje.

 

Je tu ale ještě jeden rozdíl. Mediální. Dovolím si vážených čtenářů zeptat: ruku na srdce, jste si jisti, že víte z médií o jejich osudu poté, co se z nich stali rukojmí? Pokud ano, nemá smysl v četbě toho článku pokračovat.

 

Pro nás ostatní: rozumím tomu, že ne každý má čas zabývat se detaily jednotlivých případů, které se ve zprávách objeví. Proto je tu blog Pohledy a postřehy …

 

Čekal jsem několik dnů, zda se zprávy o tom, co se s Korejkami po únosu dělo dál, objeví v českých sdělovacích prostředcích. Nikoli podrobně, spíše povšechně. (Také nejsem absolutním pánem svého času.) Žádnou zprávu na toto téma jsem však nezaznamenal. Proto jsem se dnes (16. 2. 2012 - v předvečer únosu) jal prohledat zpravodajské servery, neboť mi jejich osud unesených ležel na srdci.

 

Potešující sdělení nabídla agentura AP. Korejky byly druhý den propuštěny; jejich osvobození vyjednali stařešinové beduínského klanu. Šéf bezpečnosti Jižního Sinaje, generálmajor Mohamed Nadžíb, k tomu uvedl, že také touto akcí se beduíni snaží tlačit na úřady, aby propustily jejich zadržované příbuzné.

 

Pikantní je, že obě strany, úředníci bezpečnosti i kmenoví starší, vyjednávali s únoscem, kterým má být Alí Dikheil, odsouzený za minulého režimu za drogové a delikty a držení zbraní. Během protimubarakovské revoluce se mu podařilo dostat z vězení (a teď řádí na Sinaji jako černá ruka, chtělo by se říci). Jedna, nikoli jediná, z odvrácených stran „arabského jara“.

 

Korejsky se tedy v pořádku vrátily do hotelu, možná už odletěly domů – a my můžeme s obavami očekávat, co jiné turisty postihne příště.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00