Íránský fanatismus: Bez mezí

pondělí 20. únor 2012 17:19

• V polovině ledna se stal Avram Grant trenérem Partizanu Bělehrad. Na svém postu není ani dva měsíce a už má špičkový srbský klub problémy.

Nikoli ovšem sportovního rázu a nikoli způsobené jeho trenérem. I když … do jisté míry ano. Avram Grant je „vinen“ stejným hříchem jako šest milionů lidí, kteří zahynuli v nacistických vyhlazovacích táborech. Je Žid. A co horšího – je občanem Státu Izrael.

 

A proč by jeho původ a občanství mělo hrát negativní roli z pohledu ryze sportovního? V normální, tedy civilizované a zdravým rozumem se řídící společnosti by nemělo hrát roli žádnou. Ve společnosti fanatiků ovšem ano. Zejména, jsou-li těmi fanatiky íránští muslimové.

 

Ale k věci.

 

Bělehradský Partizan měl hrát tento pátek (24. 3. 2012) přátelské utkání s íránským klubem Sepahan z Isfahánu. Když ale Íránci zjistili, že koučem soupeře je Avram Grant, účast odřekli. Tak vypadá antiizraelský fanatismus v praxi.

 

V minulosti jsme byli svědky, že Íránci mnohokrát vzdali svoji účast na těch zápasech mezinárodních sportovních podniků, kde byli jejich soupeři reprezentanti Izraele. Ať už šlo o kontaktní duely jednotlivců (např. judo) nebo kolektivní měření sil (basketbal). Dokonce jim vadil Izraelec v rozplavbách – odmítají s Židy sdílet stejnou vodní plochu. Dnes vyšlo najevo, že nepřekonatelnou překážkou je také izraelský trenér evropského mužstva. S někým takovým si přece nezadají, nota bene když jejich nejvyšší náboženský představitel ajatolláh Chameneí hlásá, že Izrael musí být zničen (a že Írán by k tomu by mohl využít vlastní rakety dlouhého doletu - co tomu asi říkají míroví aktivisté?).

 

Občas se musím podívat do kalendáře, abych se ujistil, v jakém že století  vlastně žijeme. A protože údaj v kalendáři neklame, ptám se: co ještě dělá Írán v OSN, olympijském hnutí a celé řadě mezinárodních organizací včetně sportovních federací, kde respekt k principům fair play by měl být samozřejmostí?

 

Íránci nejsou ovšem jediní, kdo tahají do sportu politiku nad únosnou míru. Na okraj dnes (20. 2. 2012) začínajícího tenisového turnaje WTA v Dubaji připomeňme, že tamní šejkové měli v roce 2009 problém udělit vízum izraelské singlové jedničce Šahar Peerové. Tenisová komunita včetně ženské asociace se za ni tehdy postavila a od roku 2010 Šahar v Dubaji pravidelně startuje.

 

Je to ovšem jen dílčí vítězství zdravého rozumu.

 

Když před nedávnem chtěl Partizan Bělehrad uspořádat své soustředění v Emirátech, tamní úřady začaly dělat potíže s vízem pro změnu Avramu Grantovi - až nakonec srbský tým zvolil jako hostitelskou zemi pro  soustředění vlast svého kouče …

 

Kdyby se všichni chovali tak „vstřícně“ a „přátelsky“ jako úřady v Íránu nebo Emirátech, zbylo by z mezinárodních sportovních podniků ubohé torzo. K tomu ale chybí představitelům většiny zemí světa to podstatné – bezbřehý fanatismus. Naštěstí.

 

*

sepahan1.jpg

... zprávu o íránském odřeknutí zápasu s Partizanem přinesl srbský portál  Serbian Cafe

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00