Literatura: Vysoké ocenění pro Natana Šahama

čtvrtek 23. únor 2012 12:43

• Izraelské servery přinesly dnes  zprávu, že  tamní cenu za literaturu pro rok 2012 obdržel spisovatel a dramatik Natan Šaham. Ministr školství Gideon Saar ze strany Likud neměl problém akceptovat doporučení výboru pro udělení této ceny vedené profesorem Jehudou Friedlanderem a autorovi blahopřál.

Vzhledem k jeho věku, narodil se v Tel Avivu v roce 1925,  jedná se o poctu za  celoživotní dílo. To je vskutku bohaté – obsahuje třicet pět titulů, z toho patnáct románů a půl tuctu divadelních her. Nechybí povídky, literatura pro děti, novely, cestopisy.

*

ns.jpg

Natan Šaham 

*

Natan Šaham je synem hebrejsky píšícího autora Eliezera Steinmana. První román Grain and Lead mu vyšel v roce 1948. Tedy v čase izraelské Války za nezávislost, jíž se aktivně zúčastnil jako bojovník elitních jednotek Palmach. Ta jeho se zapsala do dějin splněním veledůležitého úkolu, díky němuž má židovská republika přístup k Rudému moři. Dobyla dnešní přístav Eilat.

 

Šaham byl členem kibucu Beit Alfa, který se nachází v severní části země. Zajímavý je tím, že ho v roce 1927, tedy samozřejmě řadu let předtím, než v něm spisovatel působil, navštívil během své palestinské cesty československý prezident Tomáš G. Masaryk.

 

Po vybojování nezávislosti působil Šahal jako šéfredaktor v nakladatelském domě Sifriat Poalim Publishing House. Ve druhé polovině sedmé dekády minulého století sloužil své zemi jako kulturní atašé na izraelské ambasádě v USA. Byl také jako místopředsedou vysílací organizace Israel Broadcasting Authority.

 

Nyní udělená Izraelská cena za literaturu není jeho jediným ohodnocením. Za svoji tvorbu byl poctěn již v minulosti. Mimo jiné pretižní telavivskou Bialikovou cenou v roce 1988 a před pěti leti Cenou premiéra pro hebrejsky píšící autory. Ve sbírce má také zámořskou literární cenu American National Jewish Book Award for Fiction.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00