Mučí se v Sýrii, kritizován je Izrael

sobota 10. březen 2012 08:21

• Ze Sýrie přišly v tomto týdnu další děsivé zprávy podpořené autentickým videem o krutém mučení povstalců. Hrůznější o to, že k nelidskému zacházení nedochází ve vyšetřovnách tajné policie, ale v homské nemocnici.

Přivezou vás tam na ošetření a místo toho prožijete peklo na zemi. Výběr je široký: operace bez uspání, podvázování penisů s cílem zabránit mužům v močení (kdo byl někdy na operaci prostaty a ucpaly se mu krátce močové cesty, ví, co je to za utrpení), lámání nohou krocením za mez snesitelnosti, bičování, bití obušky, mučení elektrickým proudem, mlácení hlavou o zeď. To vše za asistence či přímé účasti lékařů.

 

Shodou okolností ve stejné době zasedal Výbor OSN pro ženská práva. Tak jako každoročně - u příležitosti Mezinárodního dne žen. Výstupem jsou rezoluce, které upozorňují na problémy a hrozby, jimž jsou ženy i v 21. století vystaveny. Není jich málo – stačí připomenout nejrůznější formy násilí, zločinů ze cti, extrémní rozsudky smrti za činy, které v civilizované společnosti trestné nejsou, nedobrovolné sňatky, nucenou prostituci a jiná hrubá porušování lidských práv.

 

Nebyla by to ovšem OSN, aby si neodpustila zahrnout do letošní rezoluce kritiku Izraele za „systematickou diskriminaci palestinských žen“, což má být způsobeno „pokračující izraelskou okupací palestinských teritorií“.

 

Tato účelově motivovaná politická proklamace, mající mimochodem hodnotu jednoho plácnutí surfařskou plachtou do Rudého moře, vedla izraelského ambasadora k reakci, v níž byl nucen připomenout, že zpráva hodnotící obecnou situaci na Středním východě se vůbec nezmiňuje o současné situaci v Sýrii. Ron Prosor uvedl, že „ani letmo“ nehovoří o tom, že „tisíce syrských žen jsou vystavovány mučení, znásilňování, hromadnému vraždění a útlaku ze strany Asádova režimu“.

 

Jak uvedeno v úvodu, obětí těchto nelidských praktik jsou nejen ženy. To ale bojovníkům za lidská práva v „objektivní“ OSN nebrání kopnout si do Izraele, kdykoli se k tomu vyskytne příležitost. Tak jako nyní ve Výboru pro ženská práva.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00