Sinaj: Tentokrát vojáci

čtvrtek 15. březen 2012 16:12

Nenápadný, ale strategicky důležitý ostrov Tiran. Ve dne se jeví jako pustý, světla po setmění upozorňují na přítomnost jednotek MFO

• Naposledy o sobě dali sinajští beduíni vědět 10. února. To když unesly korejské turistky na silnici vedoucí ke klášteru svaté Kateřiny. Po jejich propuštění jsem se v článku na svém blogu ptal, kdo další bude na řadě.

Více než měsíc byl klid. Dnes se přihlásili znovu – a jak se zdá, přitvrdili. Přinejmenším opticky. Třebaže z turistického hlediska je současná akce méně nebezpečná. Jejich cílem je Severní tábor mezinárodních pozorovatelských sil MFO. Nachází se v lokalitě El Gorah ležící nedaleko hranic s Pásmem Gazy, asi 20 kilometrů od středomořského pobřeží. Tedy dostatečně daleko od nejbližší turistické destinace v Tabě.

 

Jestliže předchozí akce (únos Korejek a předtím Američanek) byly dílem jednotlivců, tentokrát se dal dohromady více než třísethlavý dav ozbrojenců. MFO na svém webu obezřetně píše o demonstrantech (demonstrators), kteří operují vně základny a obsadili přístupovou cestu do tábora. Smysl jejich akce je zřejmý – vytvořit tlak na káhirskou vládu ve snaze dosáhnout svých požadavků. Ty nejsou nikterak ušlechtilé. Žádají propuštění vězněných teroristů viněných z přípravy sebevražedných akcí, k nimž došlo v roce 2005 v Šarm aš Šajchu a sousedním letovisku Naama Bay. Proslýchá se, že nynější vláda slíbila jejich kauzu přehodnotit, případně je propustit, což ale nesplnila. Beduíni soudí, že pomocí únosů rukojmích a blokádou vojenského tábora toho dosáhnou.

 

Připomeňme, že při útoku na Old Market a hotel Moevenpick v Šarmu a hotel Ghazala Gardens v Naama Bay přišlo o život na devět desítek místních občanů i turistů včetně jedno Čecha.

 

Komuniké na webu MFO uvádí, že potravin, vody i zdrojů energie mají multinárodní síly zatím dostatek. Přestože pozemní komunikace je blokovaná, spojení s vnějším světem je zajištěno vrtulníky. Provoz uvnitř tábora funguje normálně; výjimkou je absence asi dvou set beduínů, kteří zajišťují podpůrné služby. Což může být pro českého čtenáře, který se o dění na Sinají detailně nezajímá, pozoruhodná, případně zcela nová informace. Stejně jako skutečnost, že ČR je na poloostrově vojensky přítomna – dle webu MFO působí na velitelství sil tři štábní důstojníci (z celkového počtu 1656 vojáků z dvanácti zemí).

 

Jednotky MFO působí na Sinaji v rámci egyptsko-izraelské mírové smlouvy. Tvoří alternativu ke standardním mírovým silám OSN (modré přilby), které se nepodařilo kvůli neshodám v Radě bezpečnosti na Sinaj vyslat. Úkolem MFO je dohlížet na dodržování egyptsko-izraelského míru, jehož součástí je i rozdělení Sinaje na tři zóny s různým stupněm povolené vojenské přítomnosti egyptských ozbrojených sil. (Zajímavost: všechny turistické destinace na březích Akabského zálivu, od Taby přes Dahab až k Šarmu, leží v zóně C, kde mohou operovat pouze jednotky MFO a egyptské policejní síly, tedy nikoli armáda.)

 

MFO má k dispozici Severní tábor (El Gorah, ozbrojenými beduíny aktuálně obležený), Jižní tábor (Šarm aš Šajch) a necelou třicítku malých odloučených operačních základen tří typů – jde o sektorová kontrolní centra, pozorovací stanoviště OP a kontrolní body – check pointy.

 

Pro turisty jsou vojáci MFO ve své většině „neviditelní“. Když se ale setmí, návštěvníci Sinaje v hotelech naproti ostrovu Tiran spatří na jeho povrchu rozsvícená světla. Patří pozorovatelskému stanovišti jednotek MFO. Ve dne se jeví jako neobydlený, tma ale odhalí, že je tomu jinak.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00