Izraelský sportovní panel/5

pondělí 19. březen 2012 22:30

• Pondělí 19. března 2012 bylo přelomovým dnem nejvyšší izraelské fotbalové ligy. Zápasem Bejtar Jeruzalém versus Bnej Jehuda Tel Aviv skončila základní, třicetikolová část soutěže.

Jak dopadla? Suverénním a poněkud překvapivým vítězem základní části je celek z nejsevernější části státu. U hranic s Libanonem leží zhruba třiadvacetitisícová Kirjat Šmona, kde působí klub Hapoel Ironi. V třiceti zápasech jeho hráči pouze dvakrát prohráli. Od nejúspěšnějšího konkurenta, druhého celku Hapoel Tel Aviv, je dělí 17 bodů. Velká šance splnit si životní sen, vyhrát nejvyšší ligu - a postoupit do evropské Ligy mistrů. Podaří se? To uvidíme na konci sedmikolové nadstavbové části.

Ano, po základní části se nejvyšší izraelská liga, hebrejsky Ligat Haal, která v této sezoně čítá šestnáct mužstev, rozdělí na dvě skupiny.

V elitní skupině bude osm nejúspěšnějších bojovat o mistra ligy, již zmíněnou účast vítěze v Champions League (nastoupí do 2. předkola) a ve hře jsou také dvě místa v předkolech Evropské ligy UEFA. (Třetím izraelským účastníkem Evropské ligy bude vítěz Poháru státu, který v tomto týdnu vstoupí do osmifinále.)

Ve skupině o udržení jde o to nedostat se na poslední tři místa. Kdo se na nich na konci sezony objeví, sestoupí do druhé ligy (Liga Leumit – Národní liga). Z té postoupí do první ligy pouze vítěz. Je tomu tak proto, že v příštím ročníku bude soutěž redukována na čtrnáct klubů.

TERORISTÉ OVLIVNILI I SUPERLIGU

Nedávné masivní útoky na izraelské území raketami a minometnými střelami vypálenými z Pásma Gazy (které je tou nejlepší ukázkou toho, jak to může vypadat, když ve volbách zvítězí teroristické hnutí) ovlivnilo i průběh basketbalové superligy. Osmého března organizátoři ještě stihli uspořádat v Ašdodu basketbalovou exhibici, v níž se představili v jednom týmu Izraelci hrající nejvyšší soutěž a v druhém cizinci působící v téže superlize. Bylo to už druhý ročník této All Star show, v níž, stejně jako loni, zvítězili Izraelci (poměrem bodů 113 ku 109; loni 122:117). Pak se ale rozpoutalo peklo. Zatímco 8. března byla z Pásma vystřelena jedna raketa, od 9. do 15. téhož měsíce jich je evidováno více než tři sta – střel Grad, raket a minomentných granátů. Odloženy musely být dva zápasy, a to hned dvakrát – mezi Ašdodem a Maccabi Habikou, jakož mezi Aškelonem a týmem Gilboa/Galil.

Jenom pro představu. Aškelon leží v zóně B dosahu raket z Pásma – doba do dopadu 30 sekund. Ašdod se nachází v zóně C – zde je čas od vystřelení do dopadu o 15 sekund delší.

Druhým náhradním termínem pro sehrání obou odložených zápasů je 21. březen. O den dřive začne pro tým Maccabi Tel Aviv série čtvrtfinálových střetnutív v basketbalové Eurolize. Soupeřem je Panathinaikos Atény, začíná se na jeho palubovce.

MARATON, TENIS, AMERICKÝ FOTBAL

Není magičtějšího místa na světě pro pořádání maratonského běhu než Jeruzalém, zejména jeho Staré město. Toho si byl dobře vědom současný starosta izraelského hlavního města Nir Barkat. Také on si splnil sen – loni se běžel ulicemi starobylé metropole první jeruzalémský maraton. Byla to také jeho zásluha. Při premiéře 2011 zvítězil Raymond Kipkoechh z Keni. V čase 2 hodiny 22 mint 56 sekund. Druhý ročník, minuý pátek 16. března, proběhl ve znamení zlepšení traťového rekordu. David Toniok, rovněž z Keni, byl rychlejší. Do cíle doběhl za 2 hodiny 19minut 52 sekund.

Město Herzlia ležící nedaleko středomořského pobřeží hostí v tomto měsíci tři mužské tenisové turnaje kategorie futures. První byl na programu minulý týden (od 12. 3. 2012) – do finále dvouhry i čtyřhry se nedostal ani jeden domácí tenista. V tomto týdnu nastoupil jako singlová jednička Amir Weintraub, vítěz jednoho lednového turnaje futures v Eilatu. Nechme se překvapit, jak se mu bude dařit nyní. Snad lépe než Šahar Peerové na turnajích WTA. Podle nejnovějšího žebříčku této asociace vydaného v pondělí 19. března se propadla o 15 příček. Před dvěma týdny byla ve dvouhře čtyřicátá, nyní je pětapadesátá na světě. V Indian Wells vypadla ve dvouhře i čtyřhře v prvním kole. Aktuálně startuje na turnají v Miami – tak uvidíme. Spolu s ní se tamtéž představí také Dudi Sela, který v Indian Wells vypadl v druhém kole, ještě stihl challenger v Dallasu, kde ovšem v osmifinále dvouhry skrečoval (problém s levou nohou).

Jedenáctého března skončila základní část izraelské profesionální ligy v americkém fotbalu (IFL). Pokračuje play-off, semifinálové zápasy jsou na pořadu v tomto týdnu, dvacátého druhého a dvacátého čtvrtého března. IFL je mladá soutěž, poprvé se o trofej, Izraelskou mísu, hrálo v sezoně 2007/2008. V aktuálním ročníku, na rozdíl od předchozího, se do soutěže zapojilo nikoli osm, ale deset týmů. Rozděleny jsou na severní a jižní divizi; oba nováčci skončili shodně na chvostu divizních skupin. Jmenovitě Northern Stars z Horní Galileje a Troopers z Petach Tikvy. V boji o semifinále porazili na konci minulého týdne Pioneers Tel Aviv klub Jerusalem Kings 34:6 a Underdogs Haifa Judejské rebely 91:47.

V semifinále 1 se 22. března střetne vítěz Jižní divize, klub Jerusalem Lions, s telavivskými Pioneers. O dva dny později Tel Aviv Sabres, vítěz Severní divize, s klubem Underdogs Haifa.

Zápas o Izraelskou mísu V je na programu v Jeruzalémě 30. března.