Exkluzivně: S Milošem Šuchmou v Jižní Americe (2)

úterý 3. duben 2012 06:00

• Část druhá: Star Princess, Montevideo

Slovo autora blogu

Miloš Šuchma patří k předním osobnostem severoamerické krajanské komunity. Narodil se za války v Praze, v osmašedesátém stál u zrodu Klubu angažovaných nestraníků a ještě před srpnovou okupací emigroval do Kanady. Jeho jméno je spojeno s tamním Českým a slovenským sdružením, jehož je předsedou. Dlouhá léta působil jako šéfredaktor někdejšího prestižního exilového časopisu Západ.

 

Před časem podnikl s manželkou čtyřtýdenní cestu po několika zemích Jižní Ameriky, jejíž  součástí bylo setkání s tamními krajany. Cestopisný text a fotografie z tohoto putování poskytl blogu Pohledy a postřehy, který vám je nyní v sedmidílném cyklu nabízí. S nadějí, že autentické svědectví zaujme zejména čtenáře v České republice, kteří do jihoamerických zemí a na Falklandské ostrovy běžně necestují.

 

Na této stránce je připravena druhá část cestopisu Miloše Šuchmy.

 

 

Star Princess

Star Princess, kterou jsme se plavili, je sedmá největší loď z flotily 16 plavidel americké loďařské společnosti Princess Cruises. Loď je 290 m dlouhá, s kapacitou 700 kajut, 2 600 pasažérů, vesměs staršího věku, 1 150 členů posádky (z toho 220 kuchařů). Má šest restaurací, šest barů, několik nekrytých i krytých bazénů, tělocvičnu, knihovnu, kasino, uměleckou galerii, kapli, dětské centrum, internetové centrum, několik přednáškových a zábavních sálů na přednášky, koncerty, umělecké akce, promítání filmů (loď najímá kočovné umělce, kteří nastupují a vystupují v přístavech). Je to vlastně takové menší město, které žije od rána do noci a kde lze jíst nepřetržitě, pokud někdo chce přibrat na váze. Jídlo je velmi kvalitní s velkým výběrem masa, ryb, příloh, zeleniny, ovoce, zákusků, a jídelní lístky se každý den mění. Takže odolat je velmi obtížné. Kajuty jsou vybaveny velmi účelově  televizí, ledničkou, koupelnou, balkonem (v našem případě), internet je ale drahý, protože signál je satelitní. Každý den cestující dostali nové vydání lodních novin o všech aktualitách na ten den a také jsou informováni na kanále televize.

*

zms09a.jpg

... Plazza - centrum lodě Star Princess

*

Dva tisíce šest set pasažérů bylo z 38 zemí, z toho nejvíce Američanů – 713, dále 499 Angličanů, 390 Kanaďanů, 325 Argentinců, 235 Brazilců, 121 Chilanů, 78 Němců, 29 turistů z Hongkongu, ostatní národnosti paběrkovaly, překvapivě jen 10 Francouzů, 11 všudypřítomných Rusů, jen 2 Slovinci, 2 Slováci a 2 Češi (tedy my). Slováky jsem nikdy nepotkal, Slovince ano (manžel byl nucen asistovat při představení, protože si neprozřetelně s manželkou sedl do první řady, aby mu nic neušlo), Rusy raději ne. Kapitán byl Angličan, námořníci vesměs Angličané a Španělé, kuchaři hlavně Italové, číšníci všech možných národnosti včetně několika z bývalého „bratrského“ tábora, uklízeči hlavně Filipínci a Číňané. Jediný Čech, který ale vypadal jako čínský mandarín, pracoval v kasinu.

*

zms08a.jpg

... jedna z  lodních restaurací

*

Loď vyplula v době krátce po katastrofě italské lodi Costa Concordia těsně u italského břehu, která z nepochopitelné chyby kapitána najela na podmořský balvan (25letá milenka kapitána říká, že ho stále miluje, snad jí bude umožněno lajdáckého diletanta vidět ve vězení). Naše vyprodaná loď svědčila o tom, že se pasažéři nedali odradit tímto trapným případem, kdy si ale dovedu dost realisticky představit, co se na mělčině potopené italské lodi odehrávalo.

*

zms21a.jpg

... aneb pravá  výletní pohoda

*

V každém případě pobyt na lodi je velmi příjemný a posádka se snaží všemožně cestu pasažérům zpříjemnit. I ti, co se bojí vody, nemusí mít strach.

 

Montevideo

První zastávkou po dvou dnech na moři bylo hlavní město Uruguaye. Montevideo je skoro dvoumilionová metropole ve více než třímilionovém nejmenším státě Jižní Ameriky; rozložené je u ústí zálivu Rio de la Plata (Buenos Aires je na druhém břehu o kilometry hlouběji do zálivu).

 

Uruguay má nejlepší sociální politiku Jižní Ameriky, jeden z nejlepších HDP, finanční krize zasáhla tamní ekonomiku jen okrajově, země nemá žádný státní dluh, a také vysokou úroveň lidských práv a po Chile nejmenší korupci v Jižní Americe. Ekonomika díky chovu dobytka, ovoce, vína a špičkovým technologiím prosperuje.

 

Během 2. světové války byla Uruguay neutrálním státem, stejně jako celá Jižní Amerika. I když spíše jako celá Jižní Amerika sympatizovala s Německem.

 

Když vystoupíte z lodi, bitevní kanon v přístavu připomíná německý křižník Admiral Graf Spee a jednu z mála bitev, která byla u Jižní Ameriky svedena. Křižník, jeden z nejlepších a nejrychlejších jaké Německo mělo, svedl bitvu u Montevidea s britskými křižníky a byl poškozen. Vláda Uruguaye dala posádce na opravu 72 hodin. Němci ale zachytili falešnou zprávu Angličanů, že na loď čekají anglické křižníky. Proto kapitán dostal svolení loď potopit a sám se zastřelil. V roce 1945 se Uruguay připojila k vítězným silám, jako celá Jižní Amerika. Co jim také zbývalo, že ano?

*

zms19a.jpg

... budova Kongresu v Montevideu

*

Montevideo je ve srovnání s ostatními metropolemi Jižní Ameriky menší město a s výjimkou několika náměstí a budovy parlamentu není impozantní. Nejvýznamějším náměstím je Plaza Independencia, kde jsou památníky nezávislosti, banky, stará budova vlády (kde je muzeum uruguayské historie), jakož i nová moderní vysoká prezidentská budova s ministerstvy. Na jedné budově také vlála kanadská vlajka, a tak jsme tam zamířil. Osazenstvo tvoří velvyslanec, jeden diplomat a čtyři uruguayští úředníci. Nedaleko je hlavní divadlo Solis. O pět kilometrů dále je snad nejhezčí budova - parlament, tedy poslanecká sněmovna (99 poslanců), senát (30 senátorů) a parlamentní knihovna. Budova je skutečně architektonicky hezká, jak zvnějšku, tak i zevnitř. Je to nejdůležitější stavba v celé zemi. Vybudována byla v letech 1908 – 1925 podle návrhu italského architekta Cayetana Morettiho. Materiály jsou výhradně z uruguayských nerostů jako mramor (52 barev), žula a další.

*

zms22a.jpg

... v uruguayské metropoli

*

Na východ od Montevidea je nejhezčí letovisko východní části Jižní Ameriky – Punta del Este. Zde hodně bohatších Argentinců a místních Uruguayců vlastní letní domy nebo kondominia, kde tráví víkendy nebo dovolenou, spolu s turisty. Je to malá, ale v rámci Jižní Ameriky šťastná země.

 

 

Termín zveřejnění části 3:  středa 4. dubna 2012 v 06:00 hod. SELČ

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00