Ferdinand A. Porsche (1935 – 2012)

sobota 7. duben 2012 00:40

• Když jsem vstupoval do teenagerovského věku, otec mně a bratrovi přivezl ze Spolkové republiky model vozu Porsche 911.  Policejní verzi.  Na dálkové ovládání, tehdy ještě kabelové. Bylo to v létě 1969.

Od té doby považuji devětsetjedenáctku za jedno z nejkrásnějších aut světa. Kdykoli mě míjí, cítím zvláštní pocit vizuálního pohlazení.  Design je jednoduchý – a nejspíš  proto geniální.

 

V dětství a ani později  jsem nemyslel na to, že ladné křivky toho nádherného auta nevznikly samy od sebe. Že je musel někdo vymyslet, navrhnout, nakreslit. To si člověk uvědomí až ve zralém věku. Intenzivně pak v okamžiku, kdy se dozví, že tvůrce něčeho tak mimořádně zdařilého, svým způsobem unikátního, už není mezi námi.

 

Ferdinand A. Porsche, autor mého oblíbeného modelu Porsche 911, zemřel 5. dubna 2012. Vzpomínám na něj s úctou a obdivem.

 

Byla to zajímavá shoda okolností. Otec mi koupil ten model nedaleko Stuttgartu, kde se F. A. Porsche narodil a kde stejnojmenná automobilka sídlí: ve würtemberském  Schorndorfu,  rodišti dalšího německého automobilového velikána Gottlieba Daimlera, vynálezce spalovacího motoru. Kdo mohl tehdy tušit, že ve stejném městě zakotví po čase nemalá část mých přátel z dětství i příbuzných (včetně vlastního bratra), že i já po pádu železné opony povezu z návštěvy v Daimlerově rodišti  jako dárek téměř stejný  model policejního auta, jaký jsme kdysi s bratrem dostali. Vstoupit dvakrát  do (téměř) stejné řeky se občas může i podařit.

 

V Německu je spousta hezkých měst, ale k těm dvěma, Schorndorfu a zejména Stuttgartu, mě od první návštěvy v květnu 1990 přitahuje zvláštní pouto.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00