Izraelské fotbalové turbulence/2

čtvrtek 26. duben 2012 10:32

• Aktualizace příspěvku publikovaného dne 21. 4. 2012

Původní příspěvek

Avi Luzon toho má tak akorát dost. Po páteční (20. 4. 2012) rvačce mezi hráči druholigových celků Hapoel Ramat Gan a Hapoel Bnej Lod sáhl k drastickému opatření.


Po konzultaci s ministryní kultury a sportu Limor Livnatové zrušil všechny dnešní (21. 4. 2012) zápasy první fotbalové ligy. Těch je v rámci čtvrtého kola nadstavby většina: šest z osmi.


Avi Luzon stojí v čele Izraelské fotbalové asociace (IFA). Jeho krok se může zdát nepřiměřený. Proč kvůli incidentu v druhé lize narušuje program nejvyšší soutěže? Za normálních okolmostí, tedy pokud by se jednalo o ojedinělý úkaz, by k takovémuto opatření sotva sáhl. Jenomže v izraelské vrcholové kopané se v poslední době dějí věci, které ho opravňují uchýlit se k takovémuto exemplárnímu řešení.

 

Násilí se z ochozů přesouvá na hrací plochu.

 

Všichni, kdo se izraelskou fotbalovou Premier League tak či onak zabývají, mají v živé paměti incident, který se odehrál posledního března. V 2. kole nadstavbové skupiny o udržení hostil Maccabi Petach Tikva klub Hapoel Haifa. Domácí vyhráli 2:1, ovšem v závěru zápasu došlo ke kontroverzní situaci. Střelec vítězného gólu Danny Preda byl nejprve atakován haifským záložníkem Alím El-Chatíbem (izraelským Arabem, který působí v reprezentačním kádru Palestinské autonomie).

 

Pak přišlo něco, co rozbouřilo fotbalovou hladinu ve Svaté zemi. Na El-Chatíba ležícího na trávníku zaútočili lidé, kteří na hrací ploše neměli co dělat. Nešlo o fanoušky: média jmenovala trenéra domácích brankařů Amiho Geniše a Jigala Mamana, který patřil k pořadatelské službě (a údajně má blízko k vedení klubu Maccabi Petach Tikva).

 

El-Chatíb dostal co proto a na krátký čas skončil v nemocnici.

 

Trenér Geniš, kromě toho, že má pozastavenou činnost na 18 měsíců, čelí spolu s pořadatelem Mamanem trestnímu stíhání. Nás ovšem víc zajímají postihy udělené asociací IFA. Hráči, kteří byli do této mely namočeni, dostali stop na dva nebo tři měsíce (včetně Predy a El Chatíba). Oba celky byly navíc potrestány pokutou 25 tisíc nových šekelů. Nejvíc diskusí ovšem vyvolalo odebrání tří bodů celku Maccabi Petach Tikva. Především proto, že klub tím spadl do sestupové zóny a díky administrativnímu opatření měl rázem komplikovanější pozici v boji o udržení v nejvyšší soutěži.

 

Zde na vysvětlenou. Izraelskou Premier League tvoří 16 týmů, ale od příštího ročníku jich bude z rozhodnutí IFA o dva méně. Toho se docílí tím, že tři z nejvyšší soutěže spadnou do druhé ligy (v Izraeli nazývané národní – Liga Leumit) a vítěz druhé ligy postoupí do Premier League. Mimochodem, boj o čelo 2. ligy zřejmě spoluzavinil to, že dnes (21. 4. 2012) se Izraeli nejvyšší soutěž nehraje, ale o tom níže.

 

Odebrání tří bodů vyvolalo bouři nevole na straně vedení petachtikvského Maccabi. Jeho šéf Amos Luzon (shoda příjmení s předsedou IFA není náhodná, jde o bratry – souvislost viz dále) se nechal slyšet, že disciplinární soud asociace vyšel populisticky vstříc poptávce médií. Soudci Šimoni a Landau ovšem oponovali: kdyby došlo k potyčce pouze mezi hráči, mohl být trest mírnější. Jenomže na hráče zaútočili de facto zaměstnanci hostitelského klubu, což nelze tolerovat.

 

Tím ale tato story zdaleka neskončila.

 

Klub Maccabi Petach Tikva se odvolal k nejvyššímu tribunálu IFA a ten v neděli 16. dubna původní verdikt disciplinárního soudu poopravil. Zjevně vzal do úvahy tezi, že o sestupu či udržení v soutěži by se mělo rozhodovat na hřišti a tříbodovou redukci přesunul až na příští sezonu. Tím se Maccabi Petach Tikva vyšplhal těsně nad sestupovou zónu, tedy ze 14. místa o příčku výše - a naopak do ní spadl Hapoel Beerševa. To vyvolalo bouři hněvu v jeho vedení.

 

Šéfka a majitelka klubu Alona Barkatová na protest odstoupila ze svého postu členky výkonného výboru IFA a spolu s předsedy týmů Hapoel Haifa a Ašdod SC se hodlá obrátit na úřad nejvyššího kontrolora, aby si na praktiky soudních tribunálů fotbalového svazu posvítil.

 

 

Logiku to nepostrádá. Avi Luzon, šéf IFA, se ocitl v podezření, že návratem tří bodů pro tuto sezonu jde asociace na ruku jeho bratru Amosovi - ve snaze o udržení jím vlastněného Maccabi Petach Tikva v nejvyšší lize.

 

K problému se vyslovila i ministryně sportu Livnatová. Muž na špici IFA se musí zbavit jakéhokoli možného podezření ze střetu zájmů. Jedině tak může IFA získat důvěru veřejnosti., soudí členka Netanjahuaova kabinetu. Fotbalová asociace reagovala prohlášením, že o žádný střet zájmů v případě A. Luzona nejde a že její soudy rozhodují zcela nezávisle.

 

Na pondělní večer, den po rozhodnutí odvolací instance o navrácení tří bodů Maccabi Petach Tikvě, byla před ústředí IFA v areálu Národního stadionu v Ramat Ganu svolána demonstrace vedená izraelským fotbalovým internacionálem Eyalem Berkovicem (působil v řadě klubů na britských ostrovech včetně Celticu a Manchesteru City).

 

Miluji izraelský fotbal. Investovala jsem do něj svoji duši a peníze a nemohu ignorovat takovouto nespravedlnost,“ prohlásila Barkatová, která má přízvisko „Královna jihu“. A volá po změně systému.

 

Toto vše předcházelo pátečnímu incidentu na Winter stadionu v Ramat Ganu.

 

Můžeme tušit, že při něm svoji roli sehrály emoce související s šancí na postup do nejvyšší soutěže. Hapoel Ramat Han i Hapoel Bnej Lod senacházejí na špici druhé ligy. Mezi elitu se ale může dostat pouze jeden. Dle dostupných informací skončil jejich duel smírně 1:1. Avšak o smíru na hřišti nemůže být ani řeči. Došlo k šarvátce, servery hovoří o čtyřech zraněných a dvou zatčených. V tu chvíli pohár trpělivosti, bezpochyby nejen Aviho Luzona, přetekl. Jeho slovy: Nemůžeme čekat, až někdo na trávníku přijde o život. Musíme konat.

 

Zatím je to téma s otevřeným koncem. Známé také z tuzemských fotbalových stadionů. Typické řadou dilemat. Jedno z nich: když už povolat na utkání policii a kdy se ještě spolehnout na místní pořadatelskou službu. Diskutuje se u nás, stejně jako v Izraeli a dalších zemích UEFA. Ostatně tragédie, jež se letos 1. února odehrála v egyptském Port Saidu, kde přišlo o život na osm desítek lidí (což mj. znamenalo konec tamní Premier League v této sezoně) ukazuje, že jde o problém globální.

 

Jak z něj ven? Kdybych znal odpověď, nekončil by tento článek bez ní.

 

Aktualizace ze dne 26. 4. 2012

Klubu Maccabi Petach Tikva byly nakonec tři body odebrány ještě v této sezoně. Rozhodl tak Nejvyšší tribunál Izraelské fotbalové asociace, když zvrátil svůj původní verdikt.

 

Upřesnit musím také původní oznámení, že v důsedku incidentu na trávníkumezi hráči afunkcionáři druholigových klubů Hapoel Ramat Gan a Hapoel Bnej Lod byly zastaveny pouze sobotní zápasy (21. 4. 2012) první fotbalové ligy. Ve skutečnosti byly (o týden) odloženy všechny zápasy daného kola v první i druhé lize.

 

Jaké bude mít zmíněný konflikt na trávníku Hapoelu Ramat Gan, o tom rozhodl disciplinární tribunál IFA v úterý 24. dubna 2012. Oběma týmům se odečítají tři body. Aktuálně vypadá čelo tabulky, tři kola před koncem druhé ligy, takto:

 

  1. Hapoel Bnej Lod … 31 bodů, rozdíl ve skóre +18

  2. Maccabi Herzlia … 31 bodů, rozdíl ve skóre +15

  3. Hapoel Ramat Gan … 28 bodů

 

Další tresty: Sedm hráčů Ramat Ganu má stop na 3 až 7 měsíců, pět hráčů Lodu na 2 až 5 měsíců. Na trenérskou lavičku Lodu se osm měsíců neposadí jeho kouč a pět měsíců jeho asistent. A konečně: oba kluby musí zaplatit pokutu 40 tisíc nových šekelů.

 

Tento a předchozí incident v Petach Tikvě provází celonárodní debata odborné i fanouškovské veřejnosti týkající se potřeby eliminace takovýchto negativních jevů v izraelské kopané. Znovu se hovoří o nutnosti reformovat tamní fotbal, někteří komentátoři mají za to, že součástí problému je i šéf svazu Luzon, který by se měl poroučet. K tématu se bezpochyby ještě vrátíme.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00