Izraelský sportovní panel/7

pondělí 30. duben 2012 22:40

• Na evropském šampionátu judistů, které v posledním dubnovém týdnu hostil ruský Čeljabinsk, vyšly Česká republika i Slovensko medailově naprázdno. Ne tak Izrael.

V hodnocení národů se umístil na pátem místě z 22 zemí, které získaly alespoň jeden cenný kov. Judo se tak stává jedním z nejúspěšnějších sportů Izraele v této předolympijské sezoně.

 

Izrael obeslal čeljabinský šampionát pěti muži a třemi ženami. Polovina z nich dosáhla na medaili, což je vynikající úspěšnost. Celková bilance: jedna zlatá, jedna stříbrná s dvě bronzové.

 

Hvězdou výpravy byl Ariel Zeevi. Judista nikoli neznámý lidem, kteří se o tento sport hlouběji zajímají v ČR i na Slovensku. Připomeňme: na ME 1999 konaném v Bratislavě vybojoval Zeevi ve své katogorii (do 100 kg) bronz. V roce 2008 na World Cup Tour v Praze skončil první.

 

Nejsou to zdaleka všechny jeho úspěchy nejen na Starém kontinetu. I když zde zářil především. Aktuálně je čtyřnásobným mistrem Evropy, držitelem olympijského bronzu z Atén 2004 a vicemitrem světa z Mnichova 2001. V Čeljabinsku ukázal, že do starého železa rozhodně nepatří. Když mu premiér Netanjahu gratuloval, hovořil o hrdosti a naději. Tu můžeme vztáhnout především k blížící se olympiádě. Že by další izraelský adept na cenný kov? Nechme se překvapit.

 

Stříbro přivezla Jarden Gerbiová v kategorii do 63 kg, kde bronz pro Izrael přidala Alice Schlesingerová v téže kategorii. Galerii úspěšných uzavírá Iosef Palilašvili, novopečený držitel bronzového kovu v kategorii do 73 kg.

 

V době, kdy v Rusku judistické ME probíhalo, slavil Izrael státní svátek – Den nezávislosti. Lepší dárek k 64. výročí vzniku moderní židovské republiky sotva mohli jeho judisté vybojovat. Zbývá si přát, aby jim forma vydržel až do olympijého Londýna.

 

BASKETBAL

V izraelské nejvyšší basketbalové lize BSL skončila základní část. Vyhrál ji klub Maccabi Tel Aviv. Spolu s dalšími sedmi týmy z jedenácti postoupil do play off, které odstartovalo v neděli 29. dubna. To se hraje systémem „best of 5“, tedy na tři vítězné zápasy. Čtyři nejlepší postoupí do Final 4, na jehož konci budeme znát šampiona superligy.

 

Kdo v letošním play off účinkuje? Podle klíče první s osmým, druhý se sedmým a tak dále, dle umístění v základní části, byly utvořeny tyto dvojice:

 

Maccabi TA – Maccabi Habika

Gilboa/Galil – Ašdod

Rišon le Cion – Aškelon

Holon – Hapoel Jeruzalém

 

V závěru dubna 2012 byla pozornost soustředěna na Final 4 dvou balkánských basketbalových klubových soutěží, kterých se zúčastnily také izraelské týmy. Závěrečné fáze obou podniků byly hrány v Izraeli. Final 4 Balkánské mezinárodní ligy BIBL hostil severoizraelský Gan Ner, kde sídlí jeden z účastníků ligy – Hapoel Gilboa/Galil. Ten ji také vyhrál, když ve finále 23. dubna 2012 porazil bulharský BC Levski Sofie 89:84. Duel to byl vyrovnaný, rozhodlo až prodloužení 14:9.

 

Final Four Adriatické basketbalové ligy ABA hostil klub Maccabi Tel Aviv ve své Elijahu aréně. Jeho soupeřem v závěrečném boji o ligovou trofej byl chorvatský celek Cedevita Záhřeb. Domácí zvítězili rozdílem deseti bodů (87:77) a stali se mistry této soutěže.

 

Je to vyníkající úspěch izraelské košíkové, která opět ukázala své vysoké kvality. Oba tituly přinesly důkaz, že izraelský basketbal právem patří na evropský klubový vrchol.

 

TELEGRAFICKY

Ve dnech 6. až 8. dubna 2012 hostil izraelský daviscupový výběr soupeře z Portugalska. Šlo o druhé kolo euroafrické zóny, jehož vítěz se posunul do baráže o účast ve Světové skupině Davisova poháru. Izraelci vyhráli 3:2 na zápasy a jejich barážovým soupeřem i hostitelem bude v červnu Japonsko.

Na začátku dubna byla izraelská hokejová reprezentace účastna mistrovství světa – v Divizi II-skupině B. Turnaj se konal v bulharské Sofii. Výběr „modrobílých“ skončil na pátém, předposledním místě tabulky, což znamená, že i v příštím roce bude hrát v téže divizi i skupině.

 

V Aškelonu začal posledního dubna týdenní tenisový turnaj Israel F7 Futures. Jako singlová jednička nasutopil domácí Amir Weintraub, vítěz předchozího turnaje futures Israel F6 v Herzliji. Jeho ambicí není a nemůže být nic menšího než úspěch zopakovat.

 

Na závěr: Ve středu 2. května 2012 je na pořadu semifinále fotbalového Poháru státu. Mezi čtyři nejlepší se probojovaly pouze prvoligové týmy: Hapoel Tel Aviv změří síly s Hapoelem Ramat Hašaron a Maccabi Haifa bude o postup do finále bojovat s Ašdodem.

 

Pokračování příště ...

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00