Izraelský sportovní panel/8

čtvrtek 10. květen 2012 20:47

• Bezpochyby nejvýznamnější sportovní akcí, na níž má Izrael zastoupení, je nadcházející turnaj o titul šachového mistra světa.

Úvodní partie je na pořadu v pátek 11. 5. 2012, celkem jich bude odehráno dvanáct (do 28.5.) s případným tiebreakem navrch (čtyři partie v kratším čase - 30. 5.). To vše v moskevské Treťjakovské galerii.

 

Obhájcem titulu je indický velmistr Višvánáthan Ánand, vyzývatelem, pro mnohé odborníky této hry možná překvapivě, velmistr Izraele Boris Gelfand, rodák z běloruské diaspory.

 

Čtenáři, kteří se o mezinárodní šach zajímají hlouběji, jistě sledovali loňský Turnaj kandidátů, který v květnu (2011) hostilo město Kazaň v ruském Tatarstánu. Jeho vítěz získal právo vyzvat Ánanda k boji o šachový trůn: tím vítězem se stal právě Gelfand.

 

Ve čtvrtfinále přehrál Mameďjarova z Ázerbájdžánu 2,5:1,5, v semifinále v tiebreaku Američana Kamskyho 4:2 (2:2) a ve finále zdolal Rusa Griščuka 3,5:2,5 bodu. Pro úplnost připomeňme, že podniku v Kazani se odmítl účastnit nejlepší světový hráč dle žebříčku ELO – Sven M. Ø. Carlsen z Norska.

 

Favoritem moskevského turnaje je bezpochyby úřadující mistr světa, neboť drží čtvrtou příčku ELO. Boris Gelfand, který je toho času dvacátý, může jen příjemně překvapit.

 

TENIS

Izraelské deblové duo Andy RamJonathan Erlich spolu hraje s přestávkami už nějaký ten pátek a v květnu se po delší době dočkalo dalšího vítězství na turnaji ATP. Vv Bělehradu na Serbia Open 2012. Naposledy se z podobného triumfu radovali nejlepší izraelští deblisté v srpnu 2011 ve Winstonu-Salem v americké Severní Karolíně.

 

V Ramat Hašaronu mezitím pokračuje turnaj Israel F8 Futures, tedy okruh nižší kategorie. Tentokrát bez domácího Amira Weintrauba, který jako turnajová jednička zvítězil v singlu na předchozím turnaji Israel F7 Futures v Aškelonu. Weintraub se krátce nato vydal na challeneger do jihorejského Soulu. Zde už stačil vypadnout ve čtyřhře, ale ve dvouhře, kde je nasazen jako č. 8, se probojoval do čtvrtfinále. Jeho soupeřem je turnajová dvojka Japonec Ito.

 

Na souběžně probíhající pražský challenger (07-13/05/2012) Strabag Prague Open se vypravil Dudi Sela. Nejlepší izraelský singlový hráč, který byl ve dvouhře nasazen jako číslo 1. Dlouho se ale ve stověžaté metropoli neohřál. V prvním kole sice porazil domácího Blechu (7:6, 6:3), ale v osmifinále nestačil na Zeballose s Argentiny (4:6, 3:6). Ve čtyřhře byl spolu s Lojdou (ČR) vyřazen už v prvním kole. Se soupeři Hájkem a Veselým (oba ČR) prohráli hladce dvakrát 2:6.

 

Pražské účinkování Dudiho Sely můžeme považovat za neúspěšné.

 

FOTBAL

Stejně jako v ČR, také v Izraeli finišuje nejvyšší fotbalová liga. Zatímco mistr už je nějakou dobu znám, je jím poprvé v historii severoizraelský klub Hapoel Ironi Kirjat Šmona, boje se stále vedou o vicemistra a pozici na třetí příčce elitní skupiny nadstavby. Obě zajišťují účast v předkolech Evropské ligy UEFA. A bodový odstup je před posledními zápasy hranými v sobotu 12. 5. 2012 minimální.

 

Pohled na tabulku po předposledním kole nadstavby:

 1. Kirjat Šmona … 73 bodů

 2. Bnej Jehuda Tel Aviv … 59

 3. Hapoel Tel Aviv … 58

 4. Maccabi Haifa … 57

 5. Netanya … 56

 6. Maccabi Tel Aviv … 52

 7. Ašdod … 51

 8. Bnej Sachnin … 50

 

Program posledního kola elitní skupiny nadstavby:

12/05/2012

Ašdod – Bnej Jehuda Tel Aviv

Maccabi Tel Aviv – Kirjat Šmona

Netanya – Bnej Sachnin

Maccabi Haifa – Hapoel Tel Aviv ... zajímavost: stejná dvojice bude hrát 16. května 2012 finále Poháru státu, jehož vítěz také postoupí do kvalifikační fáze Evropské ligy. Pohárový výsledek tedy bude mít vliv na to, které kluby budou v novém ročníku Evropské ligy zastupovat izraelskou kopanou.

 

Závěrem pohled na sestupovou část nejvyšší ligy. Protože počet účastníků bude v příštím ročníku o dva nižší (14), do druhé ligy sestupují hned tři týmy a z druhé do první postupuje pouze jeden. O dvou sestupujících je už rozhodnuto, jak je zřejmé z tabulky skupiny o udržení před posledním kolem, které je rovněž na programu 12. května:

 

 1. (9.) Bejtar Jeruzalém … 50 bodů

 2. (10.) Akko … 45 (rozdíl skóre +5)

 3. (11) Ramat Hašaron … 45 (-8)

 4. (12) Hapoel Haifa … 41

 5. (13) Hapoel Beerševa … 40

 

Sestupová zóna

 1. (14) Maccabi Petach Tikva … 39

 2. (15) … Rišon le Cion … 27 – jistý sestup

 3. (16) … Hapoel Petach Tikva … 26 – jistý sestup

 

Program posledního kola skupiny o udržení:

12/05/2012

Hapoel Haifa – Hapoel Petach Tikva

Hapoel Beerševa – Bejtar Jeruzalém

Maccabi Petach Tikva – Ramat Hašaron

Rišon le Cion – Akko

 

Pokračování příště ...

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00