Aktuální postřehy před dovolenou

úterý 15. květen 2012 12:45

• Patnáctý květen 2012 je nejen dnem, který zřejmě bude znamenat zásadní zlom v politickém i osobním životě Davida Ratha. Přináší  také změny v oblasti letecké dopravy.

Patřím k pravidelným návštěvníkům destinací na březích Rudého moře. Nikoli výlučně, ale nejčastěji využívám služeb cestovní kanceláře EXIM Tours. Ať už na letiště do Taby, Šarmu nebo Hurghady, vždy jsme letěli s Travel Service (jednou také s akrobatickým mistrem světa na pozici kapitána Boeingu 737 - Petrem Jirmusem). Ne tak letos.

 

Na smlouvě o letecké přepravě máme uveden kód letu HCC a příslušné číslo. Co to znamená? Že poletíme s ČSA, přesněji s její charterovou službou HOLIDAYS Czech Airlines (HCC). Proč to uvádím? Abych připomněl, že už loni (2011) koncem listopadu se EXIM Tours a ČSA dohodly na obnovení spolupráce. Od sezony 2012.

 

LEHČÍ ZAVAZADLA

Mělo by to přinést zlepšení služeb pro klienty. Ale chyba lávky. Na palubě možná ano, to již brzy budeme moci porovnat, ale v jedné věci se komfort cestujících zhorší. Právě ode dneška (15. 5. 2012) se u HCC snižuje hmotnost zavazadel přepravovaných zdarma. Z dvaceti na patnáct kilogramů. Bude-li zavazadlo těžší, připlatí si klienti 690 korun. Palubní zavazadlo může mít nyní pět, nikoli už osm kilogramů. Změny platí pouze u charterů, a to v nejlevněší třídě (kterou ale na dovolenou létá nejvíce pasažérů).

 

Litovat přechodu k HCC ovšem klienti EXIM Tours nemusí. Na webu společnosti Travel Service se dočteme, že pro nižší turistické třídy platí stejné podmínky (15 kg pro „velké“ zavazadlo a 5 kg pro palubní).

 

STOP NOČNÍM LETŮM

Druhou potenciální komplikací je dnes (15. 5. 2012) zahájená generální oprava hlavní dráhy (kód RWY 06/24) na ruzyňském letišti. První etapa potrvá do 30. května 2012, druhá se protáhne do hlavní sezony – skončí 8. srpna 2012. Jaký problém z toho vznikne? Pro mnohé cestující charterovými lety zásadní.

 

Protože se do 30. 5. 2012 bude používat toliko vedlejší dráha (RWY 12/30), které vede (orientačně) ve směru od pražských čtvrtí Motol a Řepy na Kladno (její východní strana je patrná na levé straně, cestujeme-li k letišti po Pražském okruhu), čímž bude více lidí ohroženo hlukem, dojde po dobu prací k zastavení nočních letů. A právě ty hojně využívaly charterové společnosti.

 

Do 30. 5. 2012 bude proto Ruzyně uzavřena, až na výjimky zpožděných letů, od půlnoci do páté hodiny ranní. To se bezpochyby promítne do odletů směrem na jih.

 

Kdo se tedy chystá těchto dnech na dovolenou, musí počítat s těmito dvěma novinkami. S nižší povolenou hmotností zdarma přepravovaných zavazadel a s absencí nočních letů kvůli opravě hlavní dráhy na Ruzyni.

 

Je užitečné to vědět – a počítat s odhadnutelnými následky.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00