19. 5. 2012: Mezi hokejem a kopanou

sobota 19. květen 2012 21:02

Občas bývám v diskusích pod svými články o sportu v Izraeli či jinde na Středním východě napadán (a lidsky urážen), že se nezajímám o český vrcholový sport. Aktuálně třeba o naši účast na hokejovém mistrovství světa.

Je to samozřejmě nesmysl. To, že se věnuji sportům, které nemají takový prostor v českém internetovém zpravodajství neznamená, že bych byl ignorant ve vztahu dejme tomu ke Gambrinus lize, nynějšímu hokejovému šampionátu ve Švédsku a Finsku či Lize mistrů UEFA.

 

Helsinský česko-slovenský duel dopadl jinak, než jsem očekával. Doufal jsem, že tým ČR bude favoritem – a v předstihu jsem měl obavy z finálového soupeře. Obavy, že Rusy nepřehrajeme a zbude nám stříbro. Nebyl jsem ochoten připustit si, že bychom přes Slováky nepřešli. Byla to moje velká chyba. Potrestaná přezíravost.

 

Přitom od počátku jsem Čechům příliš nevěřil. Když se ale, možná se štěstím, leč na to se sportovní historie ptát nebude, dostali do semifinále, považoval jsem postup do zápasu o zlato za samozřejmost.

 

V jednom okamžiku jsem měl pocit, že Hadamczikův tým postihla smůla jako Plzeň v posledním zápase s Libercem o titul mistra 1. fotbalové ligy. V Liberci se úřadující mistr dvakrát trefil do tyče, v Helsinkách naši do tyčky. Slováci ale hráli skvěle, gólman Laco čaroval – a ve finále jsou zaslouženě.

 

Když se s blížícím koncem závěrečné třetiny sekundu po sekundě jevilo být jasné, že to budou oni a ne naši, koho vítězství pošle do nesnadné bitvy o zlato, přistihl jsem se, že Slovákům úspěch upřímně přeji. Ostatně - mají českého trenéra, sympaťáka Vůjtka. Jemu i týmu patří srdečné blahopřání! Hokejová sláva náleží vám, přátelé na Slovensku. Čest poražených je tentokrát údělem české reprezentace.

 

Nedávno kdosi v mém okolí pravil: Jak silnou bychom mohli mít hokejovou reprezentaci, kdybychom se nerozdělili. Míněna byla reprezentace československá. Mimoděk jsem dodal: Také proto jsem byl proti rozpadu federace.

 

Ale to už je pryč.

 

Slováci byli tentokrát lepší. Ve finále jim budu držet palce. Je to vlastně příjemný paradox. Kvůli rozdělení ČSFR máme komu fandit, i když náš tým ve finále nebude.

 

A teď už spěchám na finále Champions League ročníku 2011/2012. Už tak mám zpoždění …

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00