Aktuálně k Egyptu (po návratu)

středa 6. červen 2012 14:50

• O víkendu jsem se vrátil z Egypta. Prohlášením českého ministerstva zahraničních věcí z 5. 6. 2012, v němž varuje před cestami na Sinajský poloostrov včetně turistických letovisek, jsem mírně řečeno překvapen.

Abych ale vše uvedl na pravou míru a dal do správných souvislostí. Nepobýval jsem tentokrát na Sinaji, ale na africkém pobřeží země. Důvodem nebyly bezpečnostní obavy, ale konkrétní privátní zájem (šlo o mapování života pod hladinou v jisté části Rudého moře, kde jsem k tomu loni na podzim neměl z technických důvodů příležitost – foto dodám na blog Pohledy a postřehy později). 

 

Po celou dobu pobytu jsem se cítil zcela bezpečně, nevyskytl se ani náznak bezpečnostního rizika. Ostatně ani nejnovější prohlášení MZV nevaruje před organizovanými cestami do celého Egypta, nýbrž pouze před individuální turistikou po Zemi pyramid (což lze pochopit) a před organizovanou turistikou na Sinaj včetně letovisek- nad čímž se chci zamyslet.

 

Není to varování přehnané?

 

Asi si dovedeme představit reakci lidí, kteří se chystají na cestu v příštích dnech či dokonce hodinách (ceny jsou mimořádně příznivé): zájezd je již zaplacen – a teď takováto „ jobovka“.

 

O tom, že Sinaj určitý problém představuje, jsem na blogu Pohledy a postřehy referoval opakovaně. Podrobně jsem se zastavil u každého únosu zorganizovaného beduíny, jakož i u blokády základny monitorovacích jednotek MFO. Tehdy ale, před několika týdny či spíše měsíci, české MZV žádné takto důrazné varování nevydalo. Proč?

 

Protože, jak se můžeme dočíst na serveru iDNES.cz, individuální únosy nejsou hodnoceny jako vážné riziko (řekl mluvčí MZV Vít Kolář). Upřesnil, že kvůli nim varování z Černínského paláce nepřišlo. Jde tedy o něco horšího: v dané chvíli se jedná o vážnou hrozbu, kterou úřad vyhodnotil na základě informací, které mají z bezpečnostních služeb.

 

Co to znamená? S největší pravděpodobností jendo jediné: že v některém ze sinajských letovisek hrozí bombový útok (zřejmě podobný těm, které jsme zažili v letech 2004-2006 v Tabě, Šarmu, Naamě Bay a Dahabu).

 

Pokud by toto byla ona aktuální hrozba, je varování na místě. Je tomu ale opravdu tak? To je to, co  nevíme.

 

Viděno z druhé strany, očima delegátů CK působících na místě: podle viceprezidenta příslušné turistické asociace Jana Papeže není pro takové prohlášení důvod. Námitka: delegáti na Sinaji ani jejich nadřízení v Praze nevědí to, co bezpečnostní složky, potažmo ministerstvo zahraničí. To ale nemůže říci víc než řeklo, protože také přesně neví, co konkrétně vlastně hrozí ...

 

Tak trochu začarovaný kruh.

 

Jak z něj ven?

 

Jan Papež doporučuje nepropadat panice a počkat několik hodin na relevantnější informace. Dnes (6. 6. 2012) odpoledne se má celou věcí zabývat Asociace cestovních kanceláří.

 

Co mají ale dělat lidé, kteří se chystají na ruzyňské letiště na dnešní popůlnoční let QS 2518 společností Travel Service do Šarmu?

 

Letět? Neletět? Místo finalizace příprav zájezd stornovat?

 

Příliš času na rozhodnutí nemají.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00