Slovo k masakru v Burgasu

čtvrtek 19. červenec 2012 09:32

• Zbývalo málo. Dojet autobusem k letištní budově, projít vstupní procedurou, nastoupit do jiného autobusu a odjet do hotelu. Vytoužená dovolená byla na dosah.

Jediné, co by ji za normálních okolností mohlo znepříjemnit, je občas vrtkavé bulharské počasí.

 

V jediném okamžiku byly ale prázdninové povětrnostní podmínky u Černého moře tím nejméně podstatným.

 

Protože, opět připomeňme, nežijeme v normální světě s normálními okolnostmi, byli jsme svědky dalšího dílu pekla na zemi. V Burgasu umírali mírumilovní izraelští turisté. Také děti a těhotné ženy. Znovu tekla krev nevinných. Jenom proto, že lidé, kterým patřila, byli Izraelci.

 

Teroristé ukázali svoji pravou tvář. V době, kdy píšu tento článek, neznám konkrétní viníky. Nicméně z g-mailu si vytahuji oficiální prohlášení jeruzalémského ministerstva zahraničí, které jsem obdržel dnes v 7 hodin ráno (SELČ). Podle premiéra Benjamina Netanjahua stojí za útokem Írán. „V minulých měsících jsme byli svědky pokusů Íránců o útoky na izraelské občany v Thajsku, Indii, Gruzii, Keni, na Kypru a jinde, uvádí premiér. „Přesně 18 let po útoku na židovské komunitní centrum v Argentině pokračuje vražedný íránský terorismus v atacích na nevinné lidi.“

 

Je samozřejmou povinností vyjádřit rodinám obětí hlubokou soustrast, zraněným popřát uzdravení a s Izraelem se veřejně solidarizovat.

 

Máme několik dní před olympiádou, která proběhne v roce 40. výročí povraždění 11 členů izraelské výpravy na letních hrách v Mnichově 1972. Zatím se stále nedaří prosadit, aby při londýnském zahajovacím ceremoniálu byla za tyto oběti držena minuta ticha – MOV se tomu sveřepě brání. Nenastal čas změnit postoj?

 

Krveprolití na letišti v Burgasu, zmíněný masivní protižidovský útok v Argentině, předtím masakr v Mnichově a mezitím stovky dalších vražedných akcí – to vše má jednoho a téhož společného jenovatele. Řečeno modifikovaným výrokem nedávno zesnulého premiéra Šamira: Muslimové jsou ti samí muslimové a islámský terorismus je ten samý islámský terorismus.

 

Co všechno se ještě bude muset stát, aby svět pochopil, že boj proti mezinárodnímu terorismu nebyl účelový vrtoch jednoho texaského kovboje dočasně obývajícího Bílý dům? Ale že je to úkol a výzva prvořadé důležitosti? Anebo, dokud jsou terčem převážně Židé, nás to zase tak nezajímá?

 

Co se včera stalo na letišti v Burgasu, může se zítra stát kdekoliv. Třeba i v ...

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00