Izraelský sportovní panel/1o

středa 29. srpen 2012 07:38

• V sobotu 25. 8. začala v Izraeli nejvyšší fotbalová liga – Ligat Haal, též Premier League. Nadcházející ročník 2012/2013 přinesl některé změny, z nichž tou nejdůležitější je snížení počtu účastníků o dva.

Nyní účinkuje v nejvyšší soutěži 14 týmů. Základní část  čítá 26 kol, nadstavba se dělí na elitní šestičlennou skupinu, z níž vzejde mistr ligy a většina izraelských účastníků evropských soutěží, a osmičlennou skupinu o udržení. Její dva nejhorší celky sestoupí do druhé neboli národní ligy (Liga Leumit) a naopak – mistr a vicemistr 2. ligy postoupí do Ligat Haal.

 

Není to jediná významná fotbalová soutěž v Izraeli: 4. 8. začal prvoligový Toto Cup a poslední pátek tohoto měsíce startuje Pohár státu, jehož vítěz se představí v závěrečném kvalifikačním kole Evropské ligy 2013/2014.

 

Úvodní kolo Ligat Haal rozprostřené do tří dnů přineslo třináct gólů; bezbrankové zápasy byly pouze dva ze sedmi. Prvním fotbalistou, který v nové sezoně překonal soupeřova brankaře, byl Murad Abú Anza, izraelský Arab hrající za FC Ašdod: bylo to v osmé minutě zápasu s Ramat Hašaronem. Nejvíce gólů padlo v duelu mezi obhájcem titulu Kirjat Šmonou a Bejtarem Jeruzalém (3:2).

 

Zatímco v nejvyšší lize a domácích pohárech jsou izraelské týmy teprve na začátku, některé mají ledacos odehráno v evropských soutěžích. V Lize mistrů zmíněná Kirjat Šmona prošla úspěšně druhým předkolem, když zdolala Žilinu v součtu dvou zápasů 2:1, ve třetím deklasovala ázerbájdžánský Neftči Baku 6:2 a zastavena byla až v předkole posledním, kde narazila na běloruský BATE Borisov. Na jeho hřišti prohrál úřadující izraelský mistr minulý týden 0:2 a v úterý 28. 8. na Národním stadionu v Ramat Ganu u Tel Avivu pouze remizoval 1:1. Nic tragického se neděje, neboť bude pokračovat ve skupinové části Evropské ligy.

 

Do té má skvěle nakročeno také Hapoel Tel Aviv, vítěz Poháru státu 2011/2012. Ve čtvrtém předkole porazil v 1. zápase lucemburský F91 Dudelange 3:1 a pokud tento čtvrtek (30/8) zvládne doma odvetu, bude mít skupinová fáze Evropské ligy dva izraelské zástupce.

 

Pro úplnost připomeňme výsledky dalších dvou týmů z Izraele, které v Evropské lize již skončily.

 

Bnej Jehuda Tel Aviv a Maccabi Netanya začaly v druhém předkole – a Netanya v něm také dohrála. Jejím těsným přemožitelem (2:2 – rozhodovaly góly vstřelené na hřišti soupeře) byl finský KuPS Kuopio. To klub Bnej Jehuda přehrál arménský Širak FC 3:0, aby byl v třetím předkole vyřazen řeckým celkem PAOK Soluň vysoko 6:1.

 

Závěrem slovo ke kvalifikaci na MS 2014. Izraelský výběr byl zařazen do skupiny F spolu s Portugalskem, Ruskem, Severním Irskem, Lucemburskem a Ázerbájdžánem. A právě s posledním jmenovaným zahájí sérii zápasů o postup do Brazílie. V utkání bude mít roli hosta. Se soupeřem změří síly na stadionu Tofika Bahramova v Baku. Šňůra kvalifikačních duelů skončí napřesrok – 15. 10. 2013.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00