České setkání s izraelskou kopanou

sobota 6. říjen 2012 18:00

• Čas od času na svých poutích fotbalovou Evropou změří síly. České a izraelské prvoligové kluby. Třeba v létě na soustředění v Rakousku. Anebo když je svede ke vzájemnému soupeření los UEFA. Jako letos v Evropské lize.

Když se posledního srpna schylovalo v Monaku k losování skupinové fáze Evropské ligy 2012/2013, byly ve hře dva české a dva izraelské celky. Připomínat, že Gambrinus ligu zastupovaly v osudí Viktoria Plzeň a Sparta Praha snad ani nemusím. Izrael byl zastoupen Ironi Hapoelem Kirjat Šmona a Hapoelem Tel Aviv.

 

Teď už mohu prozradit své tajné přání, Aby se oba izraelské týmy dostaly do skupin, kde budou figurovat celky z ČR. Tento můj sen se vyplnil.

 

Kirjat Šmona se dostala do skupiny I, kde hraje také Sparta. Telavivský Hapoel působí ve skupině B spolu s Viktorií Plzeň.

 

Jak se do skupinové fáze probojovaly české týmy vědí tuzemští fandové velice dobře. Izrael je z českého pohledu tak trochu exotická fotbalová země, a tak jen pro lepší přehled následující informace.

 

 

Ironi Hapoel Kirjat Šmona je překvapením minulého ročníku nejvyšší soutěže v Zemi izraelské. Ligu hrála fenomenálně. Z 37 utkání jich 21 vyhrála; při deseti remízách a pouze šesti porážkách. Vybojovala 73 bodů, o čtrnáct víc než vicemistr Hapoel Tel Aviv. Za sezonu vstřelili její hráči 48 gólů, což je pouze lehký nadprůměr, nicméně dokázali skvělou práci v obraně. Inkasovali 26 branek, což je nejméně ze všech šestnácti účastníků minulého ročníku.

 

Jde o relativně mladý klub z nejsevernější části země. Vznikl v roce 2000 sloučením dvou místních klubů hrajících regionální soutěže. Duchovním otcem Ironi Hapoelu, jeho majitelem a předsedou je byznysmen Izzy Sheratzky. Do Evropské ligy 2012/2013 se tým dostal poté, co v Champions League prohrál až ve 4. předkole s BATE Borisov, Bělorusko 1:3. V předchozích předkolech porazil Žilinu, SR 2:1 a Neftči Baku, Ázerbájdžán 6:2.

 

V domácí soutěži se mu zatím dvakrát nedaří. Po pěti kolech je na sedmém místě (2 výhry, 2 prohry, 1 plichta), což vyústilo ve změnu trenéra. Třetího října vystřídal Giliho Landaua Barak Bachtar. Dlužno ovšem dodat, že k ligovému triumfu přivedl Kirjat Šmonu v sezoně 2011/2012 Ran Ben Šimon; Landau nastoupil k mužstvu až letos v květnu.

 

Za zmínku také stojí, že stadion v Kirjat Šmoně neodpovídá kritériím UEFA, proto úřadující mistr hraje domácí zápasy na stadionu Kirjat Eliezer v Haifě.

 

Jak se klubu vedlo v dosavadních dvou zápasech Evropské ligy? V Bilbau, nad nímž ve čtvrtek (4/10) zvítězila Sparta 3:1, remizoval 1:1. Ve druhém zápase hostil v Haifě lyonský Olympique. V devadesáté minutě byl stav zápasu 3:3. Tedy rovnocenná partie. Pak rozhodčí Soares z Portugalska nastavoval, do sítě Kirjat Šmony se po rohovém kopu trefil Fofana – a Izraelci přišli o cenný bod.

 

Aktuální pohled na tabulku skupiny H:

  1. Lyon … 6 bodů

  2. Sparta … 3 body

  3. Kirjat Šmona … 1 bod (skóre -1)

  4. Bilbao … 1 bod (-2)

 

Sparta přivítá Kirjat Šmonu na Letné 25. října. Odveta v Haifě se bude hrát 8. listopadu.

 

Hapoel Tel Aviv je přední a tradiční izraelský fotbalový klub. Založen byl v roce 1927. Vítězem nejvyšší soutěže byl dosud třináctkrát, pohárovou trofej získal šestnáctkrát. Právě vítězství v Poháru státu v sezoně 2011/2012 poslalo klub do čtvtého předkola Evropské ligy, kde přehrál lucemburský F91 Dudelange 7:1 a hladce postoupil do skupinové fáze.

 

Zrekonstruovaný Bloomfield Stadium v Jaffě (téměř 14 a půl tisíce míst), stánek Hapoelu, je z hlediska požadavků UEFA v pořádku. A pravě tam změří síly s plzeňskou Viktorií 25. října. Odveta se bude hrát ve Štruncových sadech v Plzni 8. listopadu.

 

V domácí nejvyšší lize si Hapoel nevede špatně. Po 4 výhrách a jedné porážce je třetí. Jeho účinkování v dosavadních zápasech Evropské ligy je méně úspěšné. I když pouze relativně. Doma sice telavivští prohráli s Atlétikem Madrid, vítězem minulého ročníku Evropské ligy i Super Cupu UEFA, v poměru 0:3, nicméně z portugalské Coimbry přivezli bod. Omer Damari dokázal v nastaveném čase vyrovnat zápas s Académikem 1:1. Jemné připomenutí, že fotbal se musí hrát naplno do závěrečného hvizdu.

 

Aktuální tabulka skupiny B:

  1. Atlético Madrid … 6 bodů

  2. Plzeň … 3 body

  3. Hapoel Tel Aviv … 1 (-3)

  4. Académica de Coimbra … 1 (-2)

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00