Evropská liga: Poprvé s izraelskými týmy

čtvrtek 25. říjen 2012 13:36

• Rozumí se v tomto ročníku. Sparta přivítá na Letné úřadujícího izraelského mistra Hapoel Ironi Kirjat Šmonu a Hapoel Tel Aviv ve svém stánku Bloomfield Stadium plzeňskou Viktorku.

 

To je českým fanouškům samozřejmě dostatečně dobře známo, stejně jako dosavadní pozice zúčastněných týmů v tabulkách svých skupin.

 

Jenom pro úplnost:

 

Plzeň je ve skupině B druhá s třemi body. První je se šesti Atlético Madrid. Izraelský soupeř Hapoel Tel Aviv je třetí. Má zatím jeden bod, stejně jako poslední portugalská Académica de Coimbra. Hapoel drží jeden gól lepší skóre.

 

Ve skupině I je situace podobná. První Lyon má 6 bodů, druhá Sparta body tři. Kirjat Šmona i Athletico Bilbao mají po jednom bodu, přičemž Izraelci jsou třetí, neboť mají opět o jeden gól lepší skóre.

 

Kdo je v obou zápasech favoritem? Bezpochyby české kluby, byť mírným. Především z pohledu dosavadních výsledků v Evropské lize. Často, ačkoli to nemusí být vždy pravidlem, mnohé napoví výkonnost daného celku v nejvyšší domácí soutěži. Informovat na českém blogu o Gambrinus lize by znamenalo vztyčit další sadu soch v Aténách.

 

Podívejme se proto na Israel Premier League.

 

Odehráno je sedm kol, přičemž oba izraelští účastníci Evropské ligy mají zápas k dobru. Zatímco Hapoel si vede podle očekávání (5 výher, 1 prohra, skóre 9:1, 15 bodů, 3. místo), Kirjat Šmona prochází výkonností krizí. Suverénní vítěz minulého ročníku se potácí na 9. místě (ze 14 účastníků 1. ligy). Zatím dvakrát vyhrála, třikrát prohrála a jednou remizovala – s Hapoelem Haifa, který je momentálně poslední. Žalostné výsledky vedly 3. října k odvolání trenéra Giliho Landaua (ten ovšem koučem při loňském triumfu nebyl; tým vedl Ran Ben Šimon, jenž po skončení sezony odešel trénovat na Kypr). Klub vede prozatímně Barak Bachtar.

 

Soudě z výkonů Kirjat Šmony v lize by Sparta neměla mít dnes večer na Letné větší problém. Jenomže pozor. V Bilbau hráli Izraelci 1:1 a doma, přesněji v Haifě, neboť stadion Kirjat Šmony neodpovídá regulím UEFA, nasázeli Lyonu 3 góly, přičemž v základní hrací době skončil zápas 3:3 a Lyon si nakonec odvezl tři body ze severu Izraele díky brance Fofany v nastaveném čase.

 

Naproti tomu šance na vítězství v duelu Hapoel vs Viktoria se zdají být víc vyrovnané. Nespornou výhodou pro hostitele je samozřejmě domácí prostředí. Motivací je také nutnost získat na Bloomfieldu tři body, což je s ohledem na postupové naděje pro Hapoel životně důležité.

 

Tedy uvidíme. Oba zápasy vysílají české televize. Spartu s Kirjat Šmonou stanice Fanda dnes (25/10) v 18:45 a Plzeň v Tel Avivu o dvě hodiny později nabídne ČT Sport.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00