Politika v roli pacienta

středa 26. březen 2008 13:11

Oznaceni SOOS uz nebude napriste patrit pouze prirodni rezervaci u Frantiskovych Lazni, ale take karlovarskymi lekari vedenemu novemu politickemu hnuti. Uspeje na podzim v krajskych volbach?

•S|O|O|S•  Rozhodne-li se spontánně skupina občanů založit stranu či hnutí a vstoupit do politiky, nemusí za tím být vždy jen snaha o získání osobního prospěchu, ale často zoufalý zájem o nápravu věcí veřejných. Přesně taková je motivace nově založeného hnutí, vedeného karlovarskými lékaři, které bude v krajských volbách usilovat o hlasy voličů.

 

Připomeňme: Na počátku bylo sloučení tří nemocnic působících ve třech sídelních městech někdejších okresů karlovarského regionu do jedné akciové společnosti. Z nemocnic v Chebu, Sokolově a Karlových Varech se stalo krajské zdravotnické zařízení. Vše se dělo pod taktovkou karlovarského hejtmanství, v čele nové krajské nemocnice stanuli manažeři společnosti Česká zdravotní. Výsledkem je více než 120 milionový dluh nemocnice, což těžce nesou zejména lékaři v její karlovarské části, jež dosud solidně prosperovala, a ztráta důvěry lékařů ve vedení kraje. Tak by se daly telegraficky shrnout důvody, proč vzniklo hnutí SOOS. Tato zkratka nebude napříště patřit pouze zajímavé přírodní rezervaci u Františkových Lázní, ale také hnutí Doktoři zas uzdravení společnosti, které vstupuje do boje o přízeň veřejnosti s podtitulem Snaha o ochranu slušnosti(tedy SOOS).


Ačkoli jeho zakladateli jsou lékaři, vzešlí z mediálně známého „boje o karlovarskou nemocnici“(o němž jsem na tomto blogu již referoval), sdružuje také jiné profese včetně učitelů, právníků nebo podnikatelů. Jeho iniciátoři se nechtějí omezit pouze na zlepšení poměrů ve zdravotnictví, ale hodlají svůj zájem zaměřit také na další oblasti veřejného života.


Jedním z primárních cílů hnutí je nabídnout jiný způsob veřejné správy než „její dosavadní mafiánsko- handlířské pojetí“. Toto snažení je v obecné rovině mimo jakoukoli pochybnost ušlechtilé. Nakolik se je ovšem podaří realizovat, je jiná věc.


Záležet bude především na samotných aktivistech hnutí SOOS. To oni budou muset přesvědčit veřejnost, že při nadcházejících volbách do krajského zastupitelstva je třeba hlasovat pro změnu. Že to při setrvačném myšlení průměrného českého voliče, který novému zboží v nabídce tuzemského politického bazaru příliš nedůvěřuje, nebude snadné, je nabíledni. Roli prubířského kamene může sehrát otázka, nakolik lidé aktivistům uvěří, že mají pravdu v záležitosti údajně chystané privatizace krajské nemocnice, čemuž podle nich nasvědčují zvěsti o - opět údajné - kapitalizaci uvedeného dluhu 120 milionů korun.


Někteří lékaři jsou přesvědčeni o tom, že se stali svědky snahy o vytunelování nemocnice, a to v rámci nepřiznaného pokusu prodat ji soukromému vlastníkovi. Nicméně vedení kraje v roli zakladatele nemocnice jako akciové společnosti v čele s hejtmanem Josefem Pavlem něco takového vehementně popírá a hovoří o nesprávném nakládání s fakty ze strany lékařů. O privatizaci nemocnice prý nikdy nešlo, zdravotníci se stali obětí mystifikace.


Ať tak či onak, příkop nedůvěry mezi oběma tábory je příliš hluboký a smír je v nedohlednu. Budou to nakonec občané, kdo při podzimních regionálních volbách rozhodne o tom, jaký styl politiky pro nadcházející čtyři roky dostane v nejmenším kraji pod Krušnými horami přednost. Dají lékařům a spol. Šanci? Anebo ponechají vládu nad regionem stávající garnituře, která představuje cosi jako přežívající klon opoziční smlouvy? Demokracie nabízí příležitost. Jak patrno, v nadcházejícím hlasování je o čem rozhodovat. Nechme se tedy překvapit.

• • •

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00