Prezidentův tchán aneb Jak si naběhnout na vidle

sobota 9. únor 2013 19:33

• K tématu sporu  Grebeníček vs Palach napsal komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček v poznámce Palachovo evangelium pozoruhodnou větu.

Palach nebyl antikomunista a nemělo by vám vadit, pokud to někdo říká. Vadit by vám mělo jen  - ale zásadně – to, že si ho bere do huby normalizační komunista.“

 

Stejné noviny přinesly (9/2) informaci o tom, že otec první dámy Livie Klausové „působil za války jako vysoký úředník tajné policie fašistického slovenského státu“.

 

Možná by se této skutečnosti nedostalo takové pozornosti, kdyby si o ni rodina dosluhujícího  prezidenta sama neřekla.  Nikoli tím, že se více méně otevřeně postavila za Miloše Zemana, ale kvůli formě, jakou se vymezila vůči jeho protikandidátovi.

 

Zde si naběhl na vidle Klausův syn Václav mladší. 

 

Jsem si jist, že je dost inteligentní na to, aby předtím, než začne házet kamení na tchána kandidáta, kterého se Klausova rodina rozhodla dehonestovat (moudrý prezident, moudrá první dáma a moudrý jejich syn by nikdy nic takového neudělali a v duelu Zeman vs Schwarzenberg by zachovali alespoň navenek neutralitu), se ujistil, že v životopise jeho předků, jmenovitě dědečka, jenž v produktivním věku působil ve služnách prohitlerovské první Slovenské republiky, není čirou náhodou něco, co  by na něj (a v duchu jeho postoje, který v předvolební kampani zaujímal, i na dědečkovy potomky) vrhlo podobný stín jako v Rakousku nacistické angažmá  starého pána Johanna Hardegga na manželku Karla Schwarzenberga, potažmo na samotného knížete.

 

A co čert nechtěl, ono tam „něco“ bylo.  Co s tím? Nic.

 

Tak jako  Livii Klausové nemůžeme nic vyčítat, pokud jde o  neblahé angažmá jejího otce,  bylo by fér počínat si stejně i vůči Therese Schwarzenberg (abych alespoň jednou potěšil odpůrce přechylování). To se ale v případě vyjádření Klause mladšího nestalo.

 

Nelze než mu doporučit radu tuším svatého Ambrože:  Až zase začnete příště kádrovat předka partnera kohokoli, zameťte si nejprve hovna před vlastním prahem.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00