Nejdek v Krušných horách: Lesní pohádka se šťastným koncem

úterý 15. duben 2008 12:48

•  Zastupitelstvo krušnohorského města Nejdku na Karlovarsku mělo 10. dubna 2008 na programu svého jednání záležitost, která zajímala nemalou část jeho obyvatel. Zejména pak ty, kdo žijí v lokalitě pod vrchem Šibenik v jihozápadní části města, neboť právě zde plánovala radnice prodat pozemky pro budoucí výstavbu bytových a rodinných domů. Tento záměr se však u místních lidí nesetkal s příliš velkým pochopením, dokonce proti němu byla sepsána petice.

 

Kdo by chtěl záležitost plánované bytové výstavby pod nejdeckým Šibenikem nepřípustně zjednodušit, mohl by prohlásit, že místní obyvatelé jsou proti jakýmkoli urbanistickým novotám z principu všude v republice. Mohl by také dodat, že kdyby se všechny jejich záporné postoje měly za každou cenu respektovat, nová stavební činnost na okrajích našich měst by prakticky ustala. Třebaže je to do jisté míry pravda, v námi sledovaném případu takovéto argumenty uplatnit nelze.


Lokalita, v níž se pozemky prodávají, se nachází na okraji rozlehlých lesních porostů, které jsou nejen místními lidmi vyhledávané jako oáza klidu vhodná pro pobyt na čerstvém vzduchu a v létě k houbaření. Starousedlíci zde také s výhodou využívají přírodních zdrojů pitné i užitkové vody, obyvatelé nedalekého domova důchodců to mají jen pár kroků do stromoví Krušných hor. To samozřejmě neznamená, že kvůli tomu by jiným lidem mělo být upřeno právo zbudovat si na stavební parcelel pod Šibenikem rodinný domek nebo chatu. Jenomže - a zde jsme u podstaty problému – na přednostní nabídce pozemků místním občanům tento projekt postaven nebyl.


Naopak, radnice počítala s tím, že by parcely v lokalitě pod Šibenikem prodala developerské společnosti, která by zde vystavěla rodinné byty a domy; hovořilo se o počtu až šesti desítek. Podíváme-li se na leteckou mapu této oblasti, zjistíme, že dnes jich je tam rozeseta do krajiny sotva čtvrtina. Můžeme si tedy představit další unifikovanou výstavbu, které by definitivně narušila přírodní ráz této části Nejdku. A když k tomu připočítáme to nejdůležitější, že zmíněná developerská společnost má sice romantický název Lesní pohádka, ovšem ve svém čele jednatele ruské národnosti, je zřejmé, z čeho mají Nejdečtí vůbec největší strach. Aby jejich sousedství místo přírody nedominovala ruská satelitní vesnice. Pro obavy tohoto druhu bychom možná obtížně hledali racionální důvody jinde v republice. Na Karlovarsku, v souvislosti se všudypřítomným ruským fenoménem, rozhodně nejsou neopodstatněné. Jedna z nich už „krášlí“ okolí na okraji Karlových varů u obce Březová, jiná typicky ruská architektura je k vidění na jiném místě ve Slavkovském lese. O aktivitách Rusů přímo v lázeňské metropoli nemluvě.


Navíc mají Nejdečtí v živé paměti, co se začalo dít na březích přehrady v Lesíku, která se nachází nějakého půldruhého kilometru od lokality pod Šibenikem a slouží jako oblíbené místo ke koupání. Sotva ji před časem koupil jeden movitý člověk z Východu, už se kolem vodní hladiny začaly objevovat sloupky chystaného oplocení …


Z tohoto úhlu pohledu nebylo nejdeckým zastupitelům co závidět. Museli se rozhodnout, komu a čemu dát přednost. Zda zřejmě velkým penězům a lákavým slibům byznysmenů, patrně z Východu, anebo zájmům těch, jejichž hlas v této kauze by rozhodně neměl být přeslechnut. Záležitost navíc provázela vášnivá polemika mezi táborem současného starosty a některými lidmi z opozice stojícími za jeho předchůdcem odvolaným loni před Vánocemi. Tuto komplikovanou a místy emočně vypjatou výměnu názorů ponechme tentokrát stranou a zaměřme se raději na to, jak to celé dopadlo.


Špatně pro developery, dobře pro místní obyvatele. Zastupitelstvo záměr neschválilo. Lidé si mohou oddechnout, příroda v okolí uvažované výstavby zůstane zachována, stejně tak zdroje vody. Objektivně dodejme, že zachován, alespoň prozatím, zůstane katastrofálně špatný stav vozovky spojující město s lokalitou pod vrchem Šibenik, přičemž developeři ve své vizi předpokládali, že silnici zrekonstruují. I když – při troše dobré vůle by se těch několik stovek metrů asfaltu, kde se místy obtížně vyhnou dva osobní automobily, dalo opravit bez toho, že by se za to musela zaplatit daň v podobě další ruské satelitní vesnice v Krušných horách.


Sečteno a podtrženo: iniciativa občanů včetně půl tisícovky podpisů pod protestní peticí, to vše mělo smysl. Dobrý příklad i pro jiné lokality, kde mohou čelit podobným záměrům. Samozřejmě že ne vždycky místní lidé dosáhnou svého. Bez boje ale nezvítězí nikdy.

•••

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00