Evangelická mše? Nikoliv! (Aktualizováno)

úterý 22. duben 2008 15:30

•  Evangelický farář Štěpán Hájek v příspěvku na svém blogu nazvaném Zmatek v církvích(16. 4. 2008) upozorňuje na dlouhodobý mediální nešvar – nesprávně používané náboženské názvosloví. Jako příklad uvádí „Československou církev evangelickou“, která neexistuje. Že to v této oblasti, pokud jde o vědomosti novinářů, není nikterak slavné, dokládá článek v Lidových novinách ze dne 19. 4. 2008. Informuje o tom, že - takový je i název příspěvku - Lidovci mají na výběr ze čtyř mší svatých(myšleno na nynějším pardubickém sjezdu). Pravda to ovšem tak úplně není

 V článku se doslova píše: Vedení strany pro ně připravilo hned čtyři mše svaté. Lidovci budou moci v neděli zajít do kostela svatého Bartoloměje, kde bude mši sloužit hradecký biskup Dominik Duka. „Pokud by si ale někdo přál mši soukromou, může na stejné místo přijít už od sedmé hodiny ranní,“ říká krajský manažer KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Ten také dodává, že členy lidové strany „nejsou jen katolíci“. Proto mají lidovci možnost přijít i v devět hodin na mši Českobratrské církve evangelické nebo ve stejný čas do budovy Husova sboru naproti sjezdovému sálu, kde bude mši svatou organizovat Československá církev husitská.


Nevím, řekl-li to pan Zdechovský právě takto, anebo zda jeho slova příslušný novinář terminologicky zkreslil*). Ať tak či onak, skutečnost je taková, že pojem „mše svatá“ je možné v souvislosti s citovaným článkem vztáhnout pouze k prvním dvěma jmenovaným bohoslužbám, tedy katolickým. Evangelíci ani církev husitská termín „mše“ v rámci svých obřadů nepoužívají a tudíž ji ani nemají.


Evangelická mše“ je proto stejný nesmysl jako třeba - pardon - „muslimský křest“ nebo „židovský ramadán“.


Jak patrno, osvěty na tomto poli není nikdy dost. Přitom stačilo málo: v inkriminovaném článku místo termínu „mše“ použít obecnějšího „bohoslužba“.

*) Aktualizace ze dne 22. dubna 2008:  Jak vyplývá z níže uvedeného diskusního příspěvku pana Zdechovského, nebyl to on, kdo při informování o evangelické a husitské bohoslužbě pro delegáty  sjezdu KDU-ČSL použil nesprávného  výrazu "mše", z čehož vyplývá, že nepřesnosti se dopustil příslušný novinář. Touto aktualizací autor blogu upřesňuje první větu druhé odstavce hlavního textu článku.

 


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00