Místo plné nočních zážitků: Augusta

pondělí 15. duben 2013 09:50

• Pokud někdo hledá odpověď na otázku, proč mnozí z nás sledují v televizi golf dlouho po půlnoci, našel by ji právě dnes. Na turnaji Masters hraném na hřišti Národního golfového klubu v Augustě (stát Georgia, USA) jsme byli svědky dechberoucího dramatu do poslední rány.

Turnaj Master Tournament je prvním ze čtyř z kategorie Major, což je něco jako grandslam v tenise. Další jsou na programu v červnu (US Open), červenci (British Open ve Skotsku) a srpnu (PGA Championship v Rochesteru, N. Y.). Vítězství je zajímavé nejen finančně (vítěz získal 1 440 000 dolarů), ale také z hlediska golfového ohodnocení a prestiže. Ostatně jako na zmíněném grandslamu v tenise.

 

Tak jako všechno ve sportu, co je vysíláno v TV ze západní polokoule v přímém přenosu, a my ve středni Evropě to chceme vidět, je i živý golf z profiturnajů PGA zdrojem velkého dilematu. Především jeho čtvrté, finálové kolo, hrané vždy v neděli – v Americe odpoledne za světla, u nás vzhledem k časovému posunu pozdě večer s protažením do doby popůlnoční. A protože většina lidí má v pondělí ráno vstávací povinnost, musí se rozhodnout, zda upřednostní nesladší věc na světě (dle pohádkové chytré horákyně), tedy spánek, nebo nezapomenutelný golfový zážitek.

 

Že bude natolik nezapomenutelný jsme ovšem v okamžiku, kdy jsme usedali před obrazovku, nemohli tušit.

 

Po třetím kole vypadala situace na čele pořadí následovně:

 

Dělené první místo … Angel Cabrera, Argentina/Brandt Snedeker, U. S. … skóre 207/pod par -7

Třetí … Adam Scott, Austrálie … 210/-6

Dělené čtvrté … Jason Day/Marc Leishman, oba Austrálie … 211/-5

Šesté … Matt Kuchar, U. S. … 212/-4

 

Tiger Woods startoval spolu s Jihoafričanem Timem Clarkem z děleného sedmého místa (213/-3). Také díky epizodě z druhého hracího dne (pátek 12/4), kdy se nezachoval tak docela fér – při nuceném novém odpalu, poté co po odrazu od jamkové tyče skončil míček ve vodě, umístil nový míček jinam než měl a byl za to penalizován dvěma trestnými ranami. Je toho plný internet.

 

Sotva jsme v neděli večer přepnuli na některý z kanálů, který Masters přenášel, a paraleně pro lepší přehled sledovali na PGA webu scoreboard jednotlivých hráčů, byli jsme nepříjemně překvapeni. Počasí si dělá co chce nejen severně od Alp, ale také na americkém východním pobřeží. Zatažená obloha, déšt. Chvílemi lilo jako z konce.

 

Budu trochu osobní. Fandil jsem Cabrerovi. Sympatickému chlápkovi z argeninské Córdoby, který vypadá starší než na svých třiačtyřicet. Kedíka mu dělá jeden z jeho tří synů – a má se věru co učit. Pan otec dokázal totiž poslední kolo místy pěkně zdramatizovat.

 

Protože ale golf je lepší vidět než o něm číst, připomenu jenom to nejpodstatnější. Když byla dohrána poslední jamka finálového kola, bylo jasné že se jde do play off. Do duelu mezi Cabrerou a Scottem. Oba měli součtové skóre 279 ran a tedy devět ran pod čtyřpar hřiště.

 

Play off se hraje na osmnácté, případně na sousední 10. jamce. Pokud by se nerozhodlo, pokračovalo by se opět na osmnáctce. Jak ale moderátoři přenosu připomněli, to se ještě nikdy nestalo. Play off turnaje Masters bylo vždy nejvýše dvoukolové. Hrané na náhlou smrt. Kdo se první ujme vedení, vyhrává.

 

První kolo play off končí smírně. Par 18. jamky je čtyři, oba mají shodně čtyři údery. Následuje přesun k odpališti jamky číslo deset. Ta má rovněž par čtyři. První dvě rány jsou pro oba OK. Byť relativně lepší pozici pro patování má Australan. Jenomže, a viděli jsme to během minulých večerů mnohokrát, Cabrera dokáže patovat jako kouzelník. Dá birdie ve zlomovém okamžiku? Na řadě při třetí ráně je jako první právě on. Směr vystihl skvěle, ale míček, neuvěřitelná smůla, zastavuje se těsně na okraji jamky. Infarktová situace. Argentinec doráží „pouze“ na par.

 

A Scott dostává životní šanci.

 

Může vyhrát turnaj Masters jako první Australan v dějinách.

 

Podaří se za deště a v okamžiku, kdy na něj hledí celý golfový svět, ustát tuto situaci především psychicky? Vždyť kolik „jasných“ míčků pár stop před jamkou jsme tu viděli – a jen olízly její  okraj. Dobře to zná i Cabrera. Scott jde na věc. Jeho prodloužená hůl se dotýká míčku, ten se dává do pohybu, rychlost i směr jsou správné … a míří přímo do jamky. Hodiny ukazují 7:41 PM východoamerického letního času. Adam Scott má v 2. kole birdie (1 ránu pod par) a stává se vítězem letošního turnaje Masters v uplakané Augustě. Z nebe mu napršelo životní štěstí.

 

Za fantastický večer a fantastické golfové zážitky patří mistrům toho sportu gentlemanů upřímný dík. Stálo to za ten noční čas. Jestli budou toto drama dávat některé televize ze záznamu, mohu doporučit: stojí to za zhlédnutí. I pro ty z nás, kdo golf aktivně nehrajeme, jen upřímně obdivujeme.

 

 

Ilustrační příloha - Štiřín

*

atis2.jpg

...  v první dekádě března  jsme si udělali odpolední výlet na Štiřín.  Počasí nic  moc, ale jako relaxační procházka dobré

*

atis1.jpg

... miluji tuto architekturu. Dům ATIS na vjezdu do zámeckého areálu

*

atis3.jpg

... největší pozornosti se ale těšilo tamní golfové hřiště. Zde jedno z odpališť

*

atis4.jpg

... totéž jako výše, ale z jiného úhlu

*

atis5.jpg

... cestou na parkoviště si prohlížíme další odpaliště (ve výpravě byli i členové rodiny, kteří golf aktivně hrají). Zakrátko začne pršet - jako na Masters v Augustě

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00