Kde v Izraeli zapadá slunce?

neděle 27. duben 2008 18:51

•  Baráž Poháru Federace o postup do elitní Světové skupiny I svedla na betonové kurty v izraelském tenisovém centru Canada Stadium v Ramat Hašaronu reprezentaci domácího Izraele a České republiky. Tenisový komplex se nachází severně od Tel Avivu na pobřeží Středozemního moře. A to je pro další text tohoto příspěvku klíčový údaj.

Zápas vysílal televizní kanál ČT 4 Sport a je na místě pochválit sportovního reportéra za objektivní přístup k zápasu a poděkovat mu za příjemně prožitý víkend. Českému divákovi nabídl řadu zajímavých informací kolem izraelského tenisu, nehledě k jeho profesionální práci týkající se sportovní stránky turnaje. Pochvalu zaslouží zejména za větu, kterou pronesl v průběhu druhého nedělního singlu(Obzilerová-Kvitová): „Obzilerová hraje v některých momentech fantastický tenis.“


Ani jemu se však nevyhnula nepříjemná chyba, která se ovšem netýká bílého sportu, nýbrž  geografie. V neděli se začalo hrát v 1.oo PM místního času a jak se blížilo pozdní odpoledne, žhavý kotouč na azurové obloze se stále víc a víc blížil k horizontu. Reportér si toho nemohl nevšimnout a aniž by si v duchu představil mapu Země Izrael, bez rozmyšlení prohlásil, že slunce pomalu zapadá za Judské hory. V tom se však zmýlil.

LN-BB-mapil.jpg

 • Obr. 1: Vpravo je východ a Judské hory, vlevo západ a Středozemní moře. 


Jak je patrné z mapy Izraele(obr. 1), slunce nad Judskými horami vychází, nikoli zapadá. Ramat Hašaron leží v pobřežní rovině, zmíněné hory se nacházejí východně od ní, za ní pak leží údolí Jordánu a Jordánské království. Naopak na západ do tenisového centra se rozprostírá Středozemní moře. Správně tedy mělo být řečeno – třeba i poněkud poeticky -, že slunce zapadá do jeho vln, což je mimochodem scenérie, která stojí za pohled(viz obr. 2).

LN-BB-sunset-ta.jpg

 • Obr. 2: Západ slunce nad Středozemním mořem. 


Snad si dá příště český TV reportér v Izraeli větší pozor na zeměpisné reálie. Jinak ale bylo jeho reportování OK.

•••


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00