Mediální evergreen: Baptistická mše

středa 7. květen 2008 19:47

•  Zase ta nešťastná náboženská terminologie. Opravdu je tak těžké  si zapamatovat, že protestantské a evangelikální církve, kam patří i baptisté, žádné mše nemají?

Nejnověji se takovéhoto  termínového faux pas dopustil Eduard Freisler, toho času dopisovatel Lidových novin ve Spojených státech. V jinak zajímavém článku „Amerika – národ hapů? Zatím ne“(viz LN 7. 5. 2008) popisuje zkušenost z přítomnosti na baptistickém shromáždění kazatele Samuela Marshalla v harlemském sboru Second Provance. V sále byly podle autora přítomny asi dvě stovky lidí. S trochou nadsázky řečeno: 199 z nich bylo na baptistických bohoslužbách a pouze jediný člověk se na stejném místě a ve stejném čase zúčastnil baptistické mše. Tím člověkem byl autor článku Eduard Freisler, který tohoto výrazu použil ve svém textu hned dvakrát.


Jak patrno, vysvětlování náboženských pojmů je v našem mediálním prostředí během na hodně dlouhou trať. Znovu a opakovaně je zapotřebí trpělivě a v lásce připomínat, že výraz mše má svůj specifický význam a lze jej použít toliko ve vztahu k římskokatolickým bohoslužbám. Není synonymem pro jakékoliv bohoslužby a v žádném případě nelze takto označovat bohoslužby baptistické.


Lze jen litovat této kosmetické vady na hodnotném a inspirujícím textu autora, k němuž osobně chovám obzvláštní respekt, neb jej považuji za dobrého znalce Ameriky. Snad se to  příště povede.

• • •

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00