Hokej: Ozvěna kanadského stříbra(s bonusem na konci)

úterý 20. květen 2008 01:01

I love Canada Team

•  Hodiny ukazovaly 21:44 ve střední Evropě, o šest hodin méně na východě Kanady. V tom okamžiku se rozplynul sen všech příznivců kanadského hokeje, že zlato ze světového šampionátu zůstane v hostitelské Zemi javorů. Hrdě přiznávám, že patřím mezi ně.

 

Přiznávám také, co jsem po semifinále Rusko-Finsko tušil. Že to Kanada bude mít těžké, ba víc než těžké. Že to bude tvrdý a vyrovnaný boj. Televizi jsem zapínal s velkou nadějí, ale také s obavami, že místo triumfu, na který se všichni sportovně založení Kanaďané doma, a s nimi přátelé té fascinující země na obou stranách Alantiku, těší, se dostaví zklamání. Představa, že místo kanadské hymny bude v Québecu znít ruská, byla – zkrátka nepředstavitelná.


Jak víme, přesně to se pak stalo. A my všichni, kdo milujeme kanadský hokej, jsme museli vypít pohár hořkosti do dna. V jednom jediném okamžiku. 18. května 2008 ve 21:44 SELČ. Ten časový údaj si budu dlouho pamatovat.


Je ale stříbrná medaile vybojovaná na světovém šampionátu neúspěchem? Jistěže ne. Hrála snad Kanada tak, aby byl důvod ke smutku? V žádném případě! Víme to všichni, ví to i kanadský premiér. Ten se v live přenosu České televize krátce mihl na obrazovce(ve 21:47), aniž by ho jindy dokonalý profesionál Robert Záruba vůbec poznal. Vzpomněl jsem si na podobnou situaci při závěrečném ceremoniálu na OH v Turíně, kde byla předávána olympijská vlajka starostovi Vancouveru. Na obrazovce se opakovaně objevovala půvabná černoška bez toho, že by ji reportéři pražské televize vůbec identifikovali – Michaëlle Jeanová, kanadská generální guvernérka. Pomineme-li královnu Alžbětu II., tak nejvyšší představitelka země budoucích zimních her …


Předseda kanadské vlády Stephen Harper ještě téhož dne(18. 5.) vydal prohlášení, v němž mimo jiné blahopřál hokejistům své země za získané stříbrné medaile a pokračoval: „Spolu s Kanaďany jsem hrdý na výkon naší hokejové reprezentace … Tato stříbrná medaile je velmi zvláštní, protože je to poprvé, kdy se šampionát konal na kanadské půdě. Zaujetí pro hru na straně Týmu Kanada i fanoušků opět prokázalo, že hokej je skutečně ´kanadský hra´“.


Premiér ve svém prohlášení dále připomněl, že v tomto roce se MS konalo v Kanadě poprvé – jako ocenění země, kde tato hra vznikla a také u příležitosti založení Mezinárodní hokejové federace(IIHF). Kanadský tým má také zásluhu na tom, že hostitelské město Québec má být na co hrdé v roce 400. výročí svého založení.


Stephen Harper rovněž uvedl, že považuje za čest, že se mohl zúčastnit této napínavé hry s tisíci Kanaďany, svým synem Benem a syny dvou statečných příslušníků kanadské armády, kteří nedávno sloužili v Afghánistánu. Závěrem jménem federální vlády poděkoval IIHF, pořadatelům turnaje, dobrovolníkům a organizaci Hockey Canada za jejich práci.


Co říci závěrem. Šampionát skončil a my nyní budeme své fanouškovské úsilí věnovat závěrečnému dějství NHL. Málo platné, nejlepší hokej na světě se stále hraje v Severní Americe. A sotva kdy tomu bude jinak.

Zvuková příloha. Chcete-li si zazpívat kanadskou hymnu v češtině, aktivujte pod tímto rámečkem tlačítkem  PLAY videoklip  You Tube a po  krátké orchestrální předehře se můžete přidat se svým hlasem ke zpívajícímu sboru. Text hymny v češtině, jehož autorem je tvůrce tohoto blogu, najdete pod videoklipem.

KANADSKÁ HYMNA


 

Dávný sen v nás,

vlast úchvatnou jak báj

když spálil mráz,

žal srdce změnil v ráj.


Vstříc břehům moří,

vstříc vlnám jezer,

z úbočí hor Skalistých

jméno dálek zní,

hájemstvím se skví,

jež skrývá javor v listech svých.


Nám Kanada,

dům chléb a chrám

dává,

i zvon svobody

s číší krás.


Kéž Bůh tu zem

s dávným snem

chrání v nás.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00