Zemanův návrh: Nedostatečná pro Němcovou

sobota 5. říjen 2013 09:45

• K Zemanově iniciativě jsem se podrobněji vyjádřil na svém blogu na iDNES (publikován byl 4/10). Zde jenom krátce k vyjádření Miroslavy Němcové.

Server Lidovky.cz citoval 4/10 její slova:

"Pokud jde o ambasádu, efekt jejího přesunu do Jeruzaléma je více než sporný. Jde o otázku bezpečnostní, ale také ryze praktickou. Zcela mi uniká, v čem by to mohlo České republice pomoci," sdělila Němcová.

Pokud toto exšéfka dolní komory skutečně řekla, pak musím vyjádřit hluboký údiv a ještě hlubší zklamání. Lidé včetně politiků a jejich prostřednictvím státy dělali a dělají bezpočet věcí, aniž by to jim samým bezprostředně pomohlo.

Vzpomeňme na pomoc chartistům za tzv. normalizace ze strany západních představitelů. Ptal se snad francouzský prezident Mitterrand na to, v čem to pomůže jeho zemi, když v prosinci 1988 posnídal s československými disidenty? Bezpochyby v ničem, spíše jí to mohlo u komunistických úřadů uškodit (když už).

Komu to ale pomohlo, byli prezidentovi hosté, potažmo celý československý disent. V rovině morální. A o tu jde na prvním místě.

Divím se, že to paní Němcová, už proto, jaké strany je volebním lídrem, nechápe.

V čem pomáhá ČR, pakliže se zasazuje o dodržování lidských a občanských práv v totalitních a autoritářských režimech? Přihlášením se k jistým hodnotám zvedáme morální prestiž vlastní země. K čemu je to dobré? Kdo se takto ptá, staví sám sebe na startovní čáru cesty končící v morální džungli. Pro darwinisty: na startovní čáru cesty vedoucí zpět do jeskyně.

Také v případě Jeruzaléma jde primárně o morální stránku věci. Možná to nepomůže nám, mnohem důležitější ale je, že přesun ambasády malým dílem přispěje k tomu, aby náš bláznivý svět byl zase o trochu normální.

Takže: normální je, když si každý stát svobodně zvolí své hlavní město. Jedinou podmínkou je, aby se nacházelo na jeho teritoriu. Normální a v souladu s diplomatickými zvyklostmi je, když v tomto hlavním městě mají cizí země své ambasády – a nikoli, jako v případě Izraele, ve správním středisku jednoho z distriků (Tel Aviv). A konečně, normální je, když se prezident země, jehož ambasáda se nachází v „krajském“ městě nějakého státu, zasazuje za to, aby se přemístila do metropole.

Má snad Izrael svoje velvyslanectví v Brně? Tak proč je naše ve správním středisku Telavivského distriku a nikoli v hlavním městě Jeruzalémě? Je snad hlavním městem Izraele Tel Aviv? Řekněte to při zkoušení na základní školy – a měli byste dostat nedostatečnou.

V tomto případě by si tuto známku zasloužila paní Němcová. A spolu s ní všichni, kdo se vyjádřili v podobném duchu. Nemusím být členem Zemanova fan klubu, abych jeho rozumné návrhy podpořil. A mezi námi: v záležitostech týkajících se Izraele měl Miloš Zeman vždycky správný úsudek.Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00