Pussy Riot: Pachuť zůstává

sobota 28. prosinec 2013 10:20

• K Pussy Riot můžu mít stejný vztah jako profesor Patočka k muzice Plastiků. Ale do smrti smrťoucí budu přesvědčen o tom, o čem slovutný filosof před vznikem Charty 77 ve vztahu ke zmíněné kapele.

Byl-li Patočka toho mínění, že ačkoli by na jejich koncert nikdy nešel, tak členové skupiny Plastic People of the Universe do kriminálu nepatří, pak já to vidím podobně. Ačkoli Pussy Riot není mým hudebním šálkem čaje, tvrdím, tvrdil jsem a budu tvrdit: ve skutečně svobodné společnosti dívky z kapely neměly za mřížemi strávit ani minutu. Myšleno za to, za co je tam postkomunistický ruský režim poslal.

 

Mám se radovat z toho, že je moskevský gosudar velkomyslně propustil na svobodu? Asi ano, ale tak nějak „podmíněně“.

 

Použiji příklad z opačné strany světa – geograficky i politicky. Stalo se v USA v posledních letech několikrát, že odsouzený, obvykle černoch, který strávil ve vězení nekonečné roky, neboť byl do tohoto vězení vsazen za údajnou vraždu, byl propuštěn, neb se ukázalo, že tuto vraždu nespáchal.

 

Je to důvod k radosti? Ano. Ale jak se můžete plnohodnotně radovat, když víte, že ten člověk za katrem vůbec neměl být?!

 

Podobné pocity jsem prožíval před několika dny, kdy brány ruského vězení opustily Marija a Naděžda. Jsem rád, že jsou venku. Kdybych v Rusku byl, upřímně bych je objal … což tímto symbolicky činím alespoň odtud, z postkomunistického Západu. Ale jinak – pachuť z toho všeho zůstává.

 

Pokud jsem po rozpadu SSSR choval jakési naděje, či spíše iluze, že k „novému“ Rusku budu moci zaujmout alespoň zčásti tak kladný postoj jako třeba k některým zemím bývalé Jugoslávie (namátkou Slovinsko, Chorvatsko), pak v okamžiku, kdy se za Marijí a Naděždou zavřely brány žaláře, byly tyto naděje definitivně pohřbeny.

 

Co dodat? Vítejte zpátky – a hodně štěstí ve vašem novém úsilí na poli obrany lidských práv. To, co s vámi režim provedl, se nikdy nemělo stát. Bohužel, stalo se.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00