Pokus o světový rekord na internetu pokračuje! První poznatky

středa 18. červen 2008 09:09

• Jak podrobně uvádím ve svém příspěvku ze 17. 6. 2008(Internet: Chcete se zúčastnit pokusu o světový rekord). Ve dnech 17. a 18. června probíhá pokus o vytvoření nového zápisu s Guinnessovy knihy rekordů. Mírně se pozměnil termín, ale jinak akce šlape jako hodiny ze země helvetského kříže. (Mám na mysli klasické, analogové a natahovací. Obdržel jsem jedny v předškolním věku od svého dědečka, letos mi bude dvaapadesát, stále vypadají jako nové - a fungují!)

Ale zpět k pokusu o rekord. Pro toho, kdo nečetl článek avizovaný v úvodním odstavci(perexu), připomenu. Společnost Mozilla dala 17. 6. 2008 k dispozici internetové veřejnosti konečnou podobu nového prohlížeče Firefox 3.0. Současně lidé zabývající se v této společnosti marketingem vymysleli svým způsobem geniální tah. Vyzvali internetové aktivisty ve všech zemích planety, aby se zapojili do pokusu o vytvoření nového světového rekordu, který se týká stahování nové verze Firefoxu. Cílem je dosáhnout stavu, aby se Firefox zapsal do análů jako nejstahovanější program v průběhu jednoho dne, tj. 24 hodin.


DOSAVADNÍ POZNATKY


Účastníkem pokusu se může stát kdokoli z nás. Stačí jediné: stáhnout Firefox 3.0 do svého počítače. Ale pozor: musí to být ze stránek Mozilly(viz níže)! Existuje totiž možnost stahovat i z jiných zdrojů, např. z českého serveru Slunečnice.cz, jenomže, jak uvádí jeden přispěvatel v diskusi na serveru Lupa.cz, takto získaný prohlížeč se(prý) do rekordu nezapočítává.


Aktivisté, kteří se do projektu zapojili hned od počátku(start byl ohlášen na 19,00 letního SEČ), hlásili – a dalo se s tím kvůli enormnímu počtu zájemců počítat -, že stahování nebylo zcela bezproblémové. Sám jsem si to nemohl ověřit, protože v té době jsem měl práci v rozhlasovém studiu(nahrával jsem pravidelný publicistický příspěvek, viz foto níže) a k vlastnímu stažení jsem se dostal až po návratu domů, konkrétně ve 23.20(17. 6. 2008). Celý proces proběhl bez komplikací, takřka mžikově. Dopustil jsem se přitom pikantního překlepu: trochu jsem chvátal, překlikl jsem se a Firefox nedopatřením nastavil jako hlavní prohlížeč svého PC(dosud plnil tuto funkci AOL Explorer). Pak jsem si ale řekl, proč ne. Alespoň vyzkouším, jak se v každodenní praxi osvědčí. Změnu mohu udělat koneckonců kdykoli. Téhož večera jsem se také na stránkách, které jsou věnovány zmíněnému stahovacímu rekordu, přesvědčil, kolik lidí se do projektu zapojilo. Ve 23.24 hod. letního SEČ jich bylo celosvětově kolem 950 tisíc, z toho v ČR stáhlo Firefox 3.0 14 164 zájemců.

 

LN-BB-studio1.jpg

 • Jeden nemůže být všude ...

 


Ráno 18. 6. 2008 v 07,17 hod. letního SEČ jich už bylo v ČR 23 399 a na celém světě 3 810 601.


Závěrem dva důležité tipy. Dnes(18.6.) ráno jsem zjistil, že čas pokusu o rekord byl mírně prodloužen, Zatímco původně měl skončit 18. 6. 2008 v 19 hodin, nyní příslušný web uvádí čas 20, 16 hodin(rozumí se letního středovropského času). Druhý tip: stahovat Firefox 3.0 je možné na stránkách Mozilly. Stačí, když do stávajícího prohlížeče ve vašem PC zadáte www.mozilla.com, nebo kliknete SEM .


VZPOMÍNKA NA ROK 1985


Možná si řeknete, proč se v této záležitosti tak angažuji. Jednak podporuji alternativní computerové produkty(např. pro psaní textů jako je tento nepoužívám editor Word od Microsoftu, ale Writer od konkurečního OpenOffice.org.) a pak – je v tom kus nostalgie. Atmosféra kolem pokusu o vytvoření rekordu mi připomíná jiné celosvětové angažmá, do něhož jsem se zapojil na podzim pětaosmdesátého roku. Netýkalo se samozřejmě internetu, ale rozhlasového příjmu. Jak si možná pamětníci vzpomenou, tehdy se na krátkých vlnách v nepravidelných intervalech ozýval zvláštní druh rušení, který připomínal dávky ze samopalu. Romantičtější Američané v tom ale spatřovali podobnost s klováním datla, a tak tyto signály byly označeny slovem Woodpecker(angl. datel). Obecně se mělo za to, že zdrojem tohoto rušení jsou ruské radary z kategorie over-the-horizon(což se později potvrdilo).


Signály Woodpecker představovaly brutální, třebaže nikoli záměrné(angl. jamming) rušení rádiového provozu včetně krátkovlnného rozhlasového vysílání. Jenomže jak proti nim bojovat? Asociace severoamerických radioklubů sdružující aktivisty zaměřené na dálkový příjem rozhlasových stanic(něco jiného něž radioamatéři) přišla tehdy s nápadem celosvětového monitorovacího projektu(nazvaného Project Woodpecker, jak taky jinak). Jeho princip byl jednoduchý. Každý aktivista v oblasti dálkového příjmu rozhlasu(odborně DXer), který se k projektu připojí, dostane na starosti určitý segment krátkých vln a v něm bude po stanovenou dobu monitorovat výskyt signálů Woodpecker. Informace o tom proběhla v zahraničních posluchačských bulletinech a specializovaných pořadech pro DXery. Po skončení akce byla vypracována odborná studie, jejímž adresátem byla Ženeva, kam se chystalo zasedání World Administration Radio Conference for the HF Broadcasting Service(něco jako mezinárodní regulační orgán pro rozhlasové vysílání na krátkých vlnách). Smyslem projektu bylo dosáhnout toho, aby zmíněná konference odsoudila používání vysoce výkonných pulsních signálů Woodpecker jako něco, co je neslučitelné s provozem na rozhlasových pásmech a vyzvala k jejich eliminaci(což se, bohužel, tehdy nepodařilo).


Projektu se zúčastnilo přes sto aktivistů z celého světa. Předpokládal jsem tehdy, že do monitorování se zapojí maximální počet DXerů z komunistických zemí, protože šlo nejen o technickou, ale v podtextu i politickou záležitost. Projekt Woodwecker nabídl unikátní možnost dát vládcům v Moskvě a jejích satelitech nepřímo na vědomí, že když nám vadí rušení těmito ruskými signály, o to víc se to týká klasického rušení elektronickým šumem, který komplikoval příjem Svobodné Evropy a dalších stanic.


Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že jsem byl jediný DXer ze všech zemí východního bloku, který se do projektu Woodpecker zapojil!


Vzpomínám si na neopakovatelnou atmosféru sounáležitosti, která tehdejší odpor proti jednomu z druhů zla, jimž komunistické Rusko překypovalo, provázelo. Vlastně ne tak docela neopakovatelnou, protože něco podobného jsem pocítil také nyní, když jsem se zapojil do projektu na podporu vytvoření světového rekordu v oblasti „downloadismu“(jak by nejspíš řekl prezident Klaus).


A jsem rád, že v tom nejsem sám. Znovu se dívám na příslušný web a zjišťuji: Je 08,55 SELČ a v ČR stáhlo Firefox už 30 827 zájemců. Na celém světě přes čtyři miliony šest set deset tisíc. Jen tak dál.

 

LN-BB-studio3.jpg

 •  Není zač. Bylo mi potěšením.

 

A skromná otázka na závěr. Jste mezi nimi také vy?

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00