Budete mezi prvními aneb O summitu G8 za dva roky

pátek 20. červen 2008 17:35

• Je vcelku lhostejné, zda se o globální politiku zajímáme či nikoli. Ona nás stejně vždycky dostihne. Když ne přímo svými důsledky, tak prostřednictvím médií.

Už zanedlouho, na začátku druhého červencového týdne, budou světové sdělovací prostředky, referovat o summitu skupiny G8. Letos se koná už po čtyřiatřicáté a jeho hostitelem je japonské město Toyako na severním ostrově Hokkaidó. Proto se toto výroční setkání oficiálně nazývá 2008 G8 Hokkaido Toyako Summit. V termínu od 7. do 9. července.


Pořadatelství summitu rotuje podobně jako předsednictví EU. Kdo bude hostitelem napřesrok a v příštích letech  je samozřejmě známo. Víme, že v roce 2009 to bude Itálie, pak přijde  na řadu Kanada,  po ní Francie, USA, Británie, Rusko. Víme také, že vláda v Římě(už ta předchozí, Prodiho) vybrala jako místo setkání středomořský ostrov La Maddalena, ovšem až do tohoto týdne jsme netušili, kam pozvou své partnery kanadští pořadatelé. Rozhodnutí oznámil federální premiér Stephen Harper v pátek 19. června a vy jste mezi prvními, kdo se o tom dozvídá: Pocty hostit setkání G8 se dostalo ontarijskému letovisku Deerhust Resort náležejícímu k městu Huntsville.


JAK TO VIDÍ PREMIÉR


Huntsville je klenotem Kanadského štítu(Canadian Shield, rozsáhlá zeměpisná oblast obklopující Hudsonův záliv – pozn. L. S.) a jako takový je ideálním mistem pro setkání světových vůdců,“ píše ve svém prohlášení Harper a dodává: „Naši zahraniční hosté budou okouzleni unikátní kanadskou krásou tohoto regionu a vřelou pohostinností obyvatel regionu Muskoka(nacházejícího se severně od Toronta, na severovýchod od jihovýchodního cípu zálivu Georgian Bay, viz mapu níže – pozn. L. S.)“


Předseda vlády dále zdůraznil, že summit bude příležitostí k prosazení kanadských hodnot a zájmů. Jde zejména o to, aby se mezinárodní společenství zasadilo o otevření trhů a svobodný obchod, trvalo na skutečné globální akci proti globálnímu oteplování(to insist  truly global action against global warming) a stalo se obráncem svobody, demokracie, lidksých práv a vlády zákona.


Stephen Harper dále poznamenal. Že Hunsville a kraj Muskoka budou profitovat z ekonomických aktivit souvisejících se summitem. Připomněl, že během posledního setkání lídrů G8 v Kananaskisu v provincii Alberta přiteklo do provinční pokladny 300 milionů CAD. Navíc se v Huntsvillu budou akreditovat novináři z celého světa, což bude mít žádoucí vedlejší efekt v podobě propagace regionu Muskoka, což se může pozitivně odrazit v tamním turistickém ruchu.


G8 A KANADA

G-osmička“ je neformální sdružení sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska. Název vychází z anglického označení Group of Eight - Skupina osmi. Vznikla jako G6 v roce 1975(Francie, Spolková republika, Itálie, USA, Británie a Japonsko); iniciátorem byl francouzský prezident V. Giscard d´Estaing. Rok nato přistoupila Kanada a skupina se změnila na G7. Nynější G8 se datuje od roku 1997, kdy bylo ke skupině přidruženo Rusko, což ovšem ne každý nese libě. Jako zajímavost uveďme, že před třemi lety požadoval nynější americký prezidentský kandidát John McCain odchod Ruska, dokud se v této zemi nezlepší situace na poli lidských práv. Marně.


Kanada byla hostitelskou zemí G7 resp. G8 dosud čtyřikrát. Poprvé za předsedy vlády Pierre E. Trudeaua v roce 1981. Premiérový summit v Zemi javorů se konal v quebeckém Montebellu. O sedm let později uspořádal setkání Martin Brian Mulroney v Torontu. Dvakrát hostil jednání světových vůdců Joseph Jacques Jean Chrétien: v roce 1995 v Halifaxu v provincii Nové Skotsko a před šesti lety v již zmíněném albertském Kananaskisu.


DEERHUST RESORT: SEZNAMTE SE

Premiér Harper hovoří o vybraném místu Deerhurst Resort v superlativech. Má pravdu? Osobně jsem přesvědčen, že ano. Stačí se podívat na několik snímků v obrazové příloze tohoto příspěvku. Sám jsem sice  region Muskoka dosud nenavštívil(má cesta skončila v Midlandu na břehu zálivu Georgian Bay a mezi tisíci jeho ostrůvky), nicméně z toho, co jsem spatřil v jeho sousedství dovozuji, že Kanaďané nemohli vybrat lépe. Posuďte sami.

|

LN-BB-G8h.jpg

•  Orientační mapa  jeterního regionu Muskoka. 

|

 

LN-BB-G8g.jpg

 •  Autor textu  se plaví na vodách Georgian Bay, v národním parku 30 000 ostrovů. V dáli za jeho zády začíná region  Muskoka.

|

 

•   3 x Deerhust Resort.
 LN-BB-G8i.jpg
 LN-BB-G8j.jpg
 LN-BB-G8k.jpg


Co myslíte, měla kanadská vláda při výběru šťastnou ruku?

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00