Líbí se vám unikátní mosty? O nejnovějším se dočtete zde

středa 25. červen 2008 20:40

Architekt Santiago Calatrava

• Na středeční večer s datem 25. června 2008 naplánovala jeruzalémská radnice velkou slávu. S hudbou, slavnostními projevy a ohňostrojem – zkrátka se vším, co nemůže chybět na otevření nové stavby, která se zapíše do dějin města. A nejspíš se stane další turistickou atrakcí.

Tím architektonickým unikátem je nový most, který vznikl jako součást dopravního řešení souběžně budované – a termínově hodně zpožděné – jeruzalémské tramvajové dráhy. Ta by měla mít v konečné fázi osm linek. Po nově otevřeném mostě bude jezdit linka č. 1 ve směru od čtvrti Pisgat Zeev na severovýchodě Jeruzaléma k památníku holocaustu Jad Vašem. Most plní funkci nadjezdu; klene se nad hlavním silničním tahem vstupujícím do metropole ve směru od Tel Avivu.


Konstrukce mostu předurčila jeho spíše neoficiální název – Strunový most(Chords Bridge). Jeho tvůrcem je španělský architekt Santiago Calatrava(* 1951 ve Valencii). Kdo ze čtenářů toho blogu navštívil v uplynulých šestnácti letech Sevillu, nejspíš zaznamenal a vyfotografoval si most Puente del Alamillo(viz níže obrázek 6). I ten je dílem téhož architekta.


Stavba jeruzalémského Strunového mostu byla zahájena v roce 2007. Dílo přišlo na 220 milionů nových šekelů, dokončen byl v minulých dnech a pokud bychom měli uvést alespoň jeden parametr, pak samozřejmě výšku jeho jediného pylonu. Dosahuje 118 metrů.OBRAZOVÁ PŘÍLOHA


Na snímcích 1 až 5 je vyobrazen nový most z několika úhlů pohledu. Autorem snímků je Lumír Hanuš žijící v Jeruzalémě. Obrázek 6 nabízí sevillský most Puente del Alamillo.

 

 

LN-BB-most1a.jpg

 \1

LN-BB-most2a.jpg

 \2

LN-BB-most3a.jpg

 \3

LN-BB-most4a.jpg

\4

LN-BB-most5a.jpg

\6

LN-BB-most6a.jpg

\6 - Puente del Alamillo v Seville

 

TIP PRO VÁS: Máte-li zájem prohlédnout si autentické snímky ze stavby jeruzalémské tramvajové dráhy včetně několika závěrů rozestavěného mostu pořízených letos na jaře, klikněte SEM .

Dovětek autora: Abych ušetřil čas všem šťouralům, kterých je na internetu víc než  slimáků  v  záhonech, dovolím si upozornit, že vím následující: 1. S. Calatrava není tvůrcem pouze mostu v Jeruzaléme a Seville, ale také řady dalších. 2. S. Calatrava neprojektuje pouze mosty, ale také jiné objekty. 3. S.  Calatrava je nositelem  mnoha mezinárodních ocenění. V tomto článku to není podrobně rozvedeno proto, že jeho obsah není primárně zaměřen na toho vynikajícího architekta, ale na dnes(25. 6. 2008) slavnostně otevíraný jeruzalémský tramvajový most. (Pokud by se někdo ptal, proč tento dovětek, zde je odpověď:  Stačí nahlédnout do jakékoliv diskuse pod mými příspěvky zde  nebo na Neviditelném psu a pochopíte. Pokud čeští internoví debatéři v něčem vynikají, pak ve vyhledávání a akcentování  nepodstatností, zatímco to hlavní v textu jim obvykle úspěšně uniká. Děkuji za pochopení. 

FOTO PLUS 1

 

 

LN-BB-most8.jpg

 \+1  Autentický záběr převzatý ze serveru Ynetnews: ohňostroj

  jako součást oslav otevření  Strunového mostu.

 

 

••

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00