Aktuálně pro turisty: Záplavy a letní čas v Egyptě

čtvrtek 8. květen 2014 16:32

• Deště jsou v Egyptě spíše výjimkou než každodenním jevem. Když ale pršet začne, stojí to za to. Vydatné srážky včera a dnes (7+8/5) způsobily kalamitu.

Egyptská média hlásí, že obyvatelé 14 domů přišli o střechu nad hlavou, jsou zablokovány silnice a dochází k výpadkům elektrického proudu. To vše v guvernorátu Rudé moře, kam patří i nejvyhledávanější letovisko Hurghada.

 

Věru nedobré zprávy.

 

Hurghada je jmenována mezi nejvíce postiženými oblastmi. Spolu s městy a lokalitami Ajn Soukhna, Zaafarana a Quattamiya.

 

Reportér listu Al Ahram hlásil ze Suezu, že všechny hlavní tahy z Káhiry do rudomořských měst jsou zablokovány. Přivaly vod smetly ze silnic automobily, což přispělo  k zastavení provozu.

 

Další zprávy říkají, že lidé, kteří jsou uvězněni v důsledku přívalů vody ve svých domovech, volají na tísňové linky s prosbou o pomoc. Zaměstnanci a hosté v turistických letoviscích je nemohou opustit kvůli neprůjezdným silnicím. Srážky způsobily nečekané komplikace.

 

Egyptský meteorologický úřad předpovídal silné deště s možností záplav především pro Sinajský poloostrov, horské pásmo u pobřeží Rudého moře a Horní Egypt. Během pátku (9/5) by měly srážky výrazně ustávat a očekává se, že se počasí umoudří.

 

Postižen není jen Egypt. Jak hlásí server Eretz.cz, silné tropické deště se objevily včera (7/5) večer také v Izraeli. V převážně pouštní oblasti na jihu Izraele napadlo až 90 mm srážek.

 

PO 3 LETECH OPĚT LETNÍ ČAS

Letní čas začne v Egyptě 15. května. Jak dlouho bude trvat, zprávy zatím neuvádějí.

 

Dlužno ovšem dodat, že v období ramadánu, a to je také užitečná informace pro turisty, se na měsíc vrátí země ke standardnímu času.

 

Termíny ramadánu v roce 2014:

První den … 28. června

Poslední den … 27. července

 

Co to v praxi znamená?

 

V současné době není mezi ČR a Egyptem časový posun. Návštěvníci Egypta si příští týden, 15. května, budou muset posunout ručičky hodinek o 60 minut dopředu. V té době začne platit hodinový posun mezi časem v ČR a Egyptě (12: 00 hod. v Praze = 13:00 hod. v Káhiře) .

 

Na začátku ramadánu si přítomní v Egyptě posunou hodinky o 60 minut dozadu a na konci ramadánu opět o 60 minut dopředu.

 

V době platnosti letního času se začne stmívat o hodinu později, tzn., že během začátku večeře, obvykle v hotelech v 19:00) nebude ještě tma jako nyní.

 

Letní čas platil v Egyptě od roku 1988. Po pádu Mubaraka (2011) zaveden nebyl a v uplynulých třech letech platil celoročně pouze standardní čas. Nyní se tedy země na Nilu vrací k praxi z doby před rokem 2011.

 

Základní vzorce:

Standardní čas v Egyptě … UTC + 2 hodiny

Letní čas v Egyptě … UTC + 3 hodiny

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00