Kanada: Novinky u krajanů - na internetu

neděle 20. červenec 2008 21:27

• Léto 2008 přineslo několik novinek, které se týkají krajanského internetu mapujícího život Čechů a Slováků v Kanadě. Všechny změny mají co dělat s torontským Novým domovem, nejvýznamnějšími krajanskými novinami nejen na západní polokouli.

Podíváme-li se na hlavičku Nového domova, najdeme tam anglický údaj Volume 59. Ano, tento čtrnáctidenník vychází už téměř šest desetiletí – v současné podobě nepřetržitě od března 1950. Samozřejmě v papírovém vydání; to elektronické(internetové) je z pochopitelných důvodů nepoměrně mladší. Světlo „kyberprostoru“ spatřilo právě před rokem, v červenci 2007.


Internetová verze Nového domova prošla od té doby jistými změnami, přičemž dnes po kliknutí na její webovou adresu zjistíme, že má dvě sekce. Novydomov.com obsahuje kromě úvodní strany archiv jednotlivých vydání, zatím od č. 11/2004 do současnosti plus historicky první číslo z 2. března 1950, dále Pricelist a odkaz na druhý důležitý web, CanadianCzech.com, což je nezávislý informační server redigovaný šéfredaktorem Nového domova Janem Rotbauerem. Nabízí další užitečné rubriky týkající se krajanského života: soukromou inzerci, kalendář akcí, kontakty na krajanské organizace, odkazy na zajímavé weby, velevýznamnou fotogalerii a samozřejmě odkaz na internetový Nový domov.


V archivu internetového Nového domova je možné libovolně surfovat, ovšem s jedním omezením. S ohledem na řádné předplatitele jsou vždy poslední dvě čísla zablokována heslem, přičemž starší číslo z těchto dvou je odblokováno v okamžiku, kdy se v archivu objeví nejnovější vydání Nového domova. Nicméně ani zájemce, který nemá k dispozici od redakce přihlašovací jméno a heslo(čili každý nepředplatitel) se může seznámit s tím, o čem nejnovější(tedy zaheslované) vydání Nového domova píše(názvy článků a autoři), a to prostřednictvím služby NH Index. Ovšem i ta doznala zásadní změny, o které bude pojednáno níže.


Pro úplnost dodejme, že Nový domov vydává Masaryk Memorial Institute, všeobecně překládaný jako Masarykův ústav, se sídlem rovněž v Torontu. Na tomto místě o něm hovořím především kvůli následujícímu shrnutí, které říká, že nyní máme na internetu celkem čtyři webové adresy, která tak či onak souvisejí s Novým domovem. Jejich přehled najdeme v následující tabulce:


Název webu

Internetová adresa

Pozn.

Masaryk Memorial Institute

 www.masaryktown.org

Webové stránky Masarykova ústavu

Nový domov

www.novydomov.com

Internetové vydání Nového domova(The Leading Czech and Slovak Biweekly in Canada)

CanadianCzech.com

www.canadianczech.com

Nezávislý informační server(The Leading Source of Community Information)

NH Index

http://freewebs.com/nhindex

Web zaměřený na to, o čem píše Nový domov


Kromě těchto čtyř webů vznikl na konci června 2008 blog Nového domova, který najdete na adrese


http://blog.novydomov.com


Administrátorem tohoto zbrusu nového blogu je Jaroslav Kott.
Další změny


Nový domov má nyní nově také dvě elektronické adresy. Stávající na kanadském serveru Sympatico/MSN je stále v platnosti(novy.domov@sympatico.ca), nicméně nová byla prohlášena za oficiální. Je to novydomov@masaryktown.org.


Rovněž zmíněná služba NH Index, jejímž autorem je pisatel těchto řádků, se od nynějška změní. Počínaje letním dvojčíslem Nového domova 13+14/2008 nebudou již informace o obsahu periodika umísťovány z technických důvodů na výše uvedené stránky NH Index na serveru Freewebs.com, ale budou se objevovat na tomto blogu Pohledy a postřehy v nové rubrice Krajané v Kanadě(viz níže).O čem píše Nový domov 13 + 14/2008(zkrácená verze)

 


Hlavička: No 13 + 14 (2699 + 2700), Volume 59 * Issue Date: July 14, 2008


Úvodní strana: Přejeme vám krásné a ničím nerušené léto/Petr Adler, foto Jan Rotbauer


Str. 2: Úvodník/Jan Rotbauer --- Společenský kalendář --- Smuteční oznámení: Jindřich Drápalík, Ludmila Pellarová(výročí)


Str. 3: Dopis členům o internetové podobě Nového domova/Jaroslav a Alena Kottovi --- Co je to blog? --- Inzerce


Str. 4 a 5: Zvěčněné pocity Markéty Schusterové/Věra Kohoutová(rozhovor s fotografkou)


Str. 6: Tři různé hlasy shodující se na téma Rusko/Josef Čermák


Str. 6 a 7: Miladou Horákovou to nekončilo, popravovalo se dál/Z ČT a Týdne


Str. 7: Lisabonská schizofrenie v Čechách/Lubomír Stejskal


Str. 8: O krok blíže k přítomnosti amerického radaru v ČR/ČTK, Radio Praha --- Dopis k diskusi o Václavu Havlovi a k protiraketové obraně/Petr Kohout, Brampton, Ontario


Str. 9: Miluška Peřinová byla vzácná žena/Josef Čermák --- Odpouštět je božské aneb Odpustit božskému Kájovi/Rostislav Firla


Str. 10: Czech Republic in the Eyes of a Canadian Choirboy(English)/Ryan Knowles --- Oznámení Úradu pro Slovákov žijúcich v zahraničí


Str. 11: Manýrismus aneb V Čechách vám ukradnou i román/Stanislav Moc


Str. 12: Přetisk ze Slánských listů: Bývalý student slánského gymnázia přijel na slavnost až z daleké Kanady(O J. Čermákovi) --- Léto je tu/Jiří Grosman


Str. 13: Co si o nás myslí Stvořitel/Vladimír Hornof --- Máš-li v srdci lásku, žiješ/Nataša Legerská, Oakville, Ontario + verše


Str. 14: Svatba v buši jak se sluší/Stanislav Moc


Str. 15: Poradna Nového domova


Str. 16 a 17: Agenturní Zpravodajství ze staré vlasti


Str. 18 a 19: Čtenáři píší anebo Svoboda slova – Den Kanady-den vděčnosti/Radmila Locher, Toronto --- Reakce a pozdravy z Austrálie/Jaroslav Kovaříček --- Poznámka k poznámkám/Vladimír Cícha, Vancouver --- I was an Early Victim of Communism(English)/Ernie Zucker --- Reakce na polemiku ohledně edmontonské nominace Václava Havla/Pavel Jelen, Edmonton --- Křížovka --- Úlovky z internetové sítě


Poslední strana: Krajanský adresář(kontakty, bohoslužby)Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00