Fota z hlavičky(aktualizováno)

čtvrtek 28. květen 2009 19:12

• V této kolekci snímků jsou archivovány obrázky, které byly k vidění v hlavičce tohoto blogu. Nikoli všechny, ale pouze vybrané, jež tvoří určitý tematický celek. Úvodní kolekce zahrnuje místa, která jsem navštívil v kanadském Ontariu.

Kolekce I

LN-BB-hlavicka-buffalo.jpg

... Začínáme pohledem na americké město Buffalo za vodní hladinou, jejímž středem prochází hranice mezi USA(stát New York) a Kanada(provincie Ontario). V těchto místech končí jezero Erie, z něhož vytéká řeka Niagara pokračující ve směru vlevo ke stejnojmenným vodopádům.

 

LN-BB-hlavicka-peacebridge1.jpg

... Vydáme-li se několik set metrů po proudu veletoku(na snímku doleva), spatříme Peace Bridge, významnou dopravní tepnu spojující Buffalo s ontarijským městem Town of Ft. Erie. Nedaleko se nachází pamětní deska oznamující, že v těchto místech prchali otroci z USA za svobodou do Kanady.

LN-BB-hlavicka-fterie1.jpg

... Asi dva kilometry za mostem Peace Bridge, na našem obrázku ve směru doprava, narazíme na Ft. Erie National Site, jinak zvané Old Fort Erie. Nachází se zde nevelká historická pevnost, němý účastník bojů britsko-americké války z roku 1812. V ní šlo o získání vlivu v Severní Americe, důvodem konfliktu byly i spory v oblasti námořního obchodu. Válku vyhlásily USA v červnu 1812, skončila nerozhodně po přijetí mírové smlouvy z belgického Gentu, podepsané na Štědrý den 1814. Na snímku uprostřed dva hlavní objekty pevnosti, v pozadí břeh jezera Erie.

 

|||

LN-BB-hlavicka-palin1.jpg

... Během americké prezidentské kampaně jsem tuto ontarijskou cestopisnou fotosérii na nějaký čas přerušil, abych v hlavičce blogu vyjádřil sympatie s republikánskou kandidátkou kandidátkou na úřad viceprezidentky.

 

LN-BB-hlavicka-harper2.jpg

... A protože mezitím byly vyhlášeny mimořádné federální volby v Kanadě, došlo k neplánované změně hlavičky. Na snímku premiér Stephen Harper. Obrázek vyjadřuje, že mé sympatie patří jemu a jeho Konzervativní straně.


LN-BB-hlavicka-niagaradam1.jpg

... Tímto snímkem se vracíme ke Kolekci I. Naposledy(nad snímkem Sarah Palinové) jsme se zastavili u pevnosti Ft. Erie. Nyní pokračujeme po proudu Niagary po kanadské straně směrem k vodopádům, přičemž nedaleko od nich se nachází tato regulační hráz, v americko-kanadských odborných kruzích známá pod zkratkou INCW - International Niagara Control Works. Smysl díla je dvojjediný: regulovat průtok vody jak směrem na vodopády, tak do obtokových kanálů napájejících vodní díla níže po proudu řeky.

 

LN-BB-hlavicka-rcs1.jpg

... k 9o. výročí vzniku RČS, 28. října 1918.

 

 

LN-BB-hlavicka-mccainpalin1.jpg

... k americkým prezidentským volbám 4. 11. 2008.

 


 

LN-BB-hlavicka-falls1.jpg

... a zpět ke Kolekci I. Několik stovek metrů za regulační hrází(viz výše nad obrázkem velkého znaku Republiky Československé) obtéká řeka Niagara nevelký ostrov Goat. Levý proud velektoku přepadává na kanadské straně přes vodopády ve tvaru podkovy(Horseshoe Falls - zde na snímku), pravý vytváří o něco dál po proudu Americké vodopády(American Falls); ty si ukážeme v dalším pokračování této fotosérie. Za oběma vodopády se obě ramena spojují a Niagara River pokračuje jako jednolitý tok do jezera Ontario.

 

LN-BB-hlavicka-usniagara2.jpg

... americká část Niagarských vodopádů. Jsou vlastně dvojí: úplně vpravo úzký vodopád známý jako Bridal Veil Falls - Svatební závoj, široká masa vody pak tvoří American Falls - Americké vodopády.

 

LN-BB-hlavicka-rainbowbridge1.jpg

... poté, co se opět spojí vody tekoucí odděleně přes kanadskou a americkou část vodopádů do jednoho mohutného toku jménem Niagara, je možné spatřit nad legendární řekou Duhový most - Rainbow Bridge. Spojuje obě částí stejnojmenného města Niagara Falls, dlouhý je 290 metrů a postaven byl v roce 1941.

LN-BB-hlavicka-hydro1.jpg

 

... další zajímavostí na cestě vedoucí od Duhového mostu po proudu Niagary jsou dvě obří vodní díla na kanadské straně - hydroelektrárny Sir Adam Beck 1 a 2. Jednička je starší, postavena byla roku 1922 a pracuje v ní 10 generátorů. Vodou není napájena z Niagary, ale kanálem z řeky Welland River. Elektrárně Adam Beck 2 (na našem obrázku) s 16 generátory dodává energii pro turbíny voda z Niagary, jímaná ještě před vodopády (viz informaci výše), a dopravovaná podzemním potrubím. Obě vodní díla byla pojmenována na počest Sira Adama Becka (1857-1925), ontarijského politika, propagátora hydroelektráren a zakladatele Hydroelectric Power Commission of Ontario.

LN-BB-hlavicka-niagaraonthelake2.jpg

... s řekou Niagarou se v tomto cyklu rozloučíme zde, u kanadského městečka Niagara-on-the-Lake, s oblibou nazývaného viktoriánské, kde se veletok vlévá do jezera Ontario. Pro mě osobně je toto místo v Zemi javorů natrvalo spojené především s vynikajcím vínem, které jsem paradoxně neokusil během svého pobytu v Ontariu, ale v Praze. Setkal jsem se tehdy se skvělou ženou - Ilonou Boldovou. Tato dáma už bohužel není mezi námi a já chci tento příspěvek věnovat její památce. Patří v mém životě k lidem, na které nechci zapomenout ...

|

Sedmé číslo bulletinu Mozaika ročníku 2007, který vydává kanadská ambasáda v Praze, přineslo smutnou zprávu. Těžká nemoc ukončila životní pouť její dlouholeté pracovnice ILONY BOLDOVÉ. Když mi v listopadu 2004 nabídla v pražském hotelu Pyramida svoji vizitku, stálo pod jejím jménem Commercial Office(a samozřejmě také francouzsky Agent commercial). Na české straně vizitky pak bylo uvedeno obchodní poradce. Jak velvyslanectví ve své zprávě dodalo, paní Boldová byla pilířem jeho obchodní sekce. Na zastupitelském úřadu pracovala dlouhých třicet sedm let.

V hotelu Pyramida se 26. listopadu 2004 konalo mimořádně příjemné setkání. Do jednoho ze salonků se vypravili lidé, které pojí láska k vínu rámovaná přátelským vztahem ke Kanadě. Ambasáda Země javorů tam pořádala, ve spoluprací s ontarijskou vinařskou firmou Pillitteri Estates Winery(PEW) z městečka Niagara-on-the-Lake a jejím pražským partnerem, společností Vinotéka - Sudova vína - Jiří Culek, prezentaci a ochutnávku kanadských vín včetně vína ledového.

Když jsem několik měsíců předtím z automobilu kanadských hostitelů obdivoval rozlehlý komplex proslulé university v ontarijském městě Guelph, sotva mě mohlo napadnout, že za nějaký čas okusím v srdci Evropy plody práce její mimořádně úspěšné absolventky. Dnes je z ní půvabná mladá dáma, jmenuje se SUE-ANN STAFF a v době, kdy jsem se zúčastnil pražské ochutnávky, působila ve firmě PEW ve funkci vinařského sklepmistra. Samotný podnik není příliš starý - v polovině 90. let XX. století ho založil emigrant ze Sicílie Garry Pilliteri v klidném viktoriánském městečku Niagara-on-the-Lake na břehu Ontarijského jezera, kam přitéká Niagara River poté, co opustí světoznámé vodopády. Do roku pořádání pražské prezentace(2004) získali Pilliteriovi úctyhodných 350 medailí z domácích a zahraničních soutěží včetně vinaři ceněné CIVART TROPHY z francouzského Bordeaux. Sama Sue-Ann je nositelkou ontarijského titulu Vinařka roku 2002.

Na prezentační akci oslovil přítomné nejprve Jiří Culek, v té době jediný dovozce vín od PEW nejen v ČR, ale v celé postkomunistické východní Evropě. Připomněl specifika ledového vína, jehož hrozny se sbírají při teplotě minus osm stupňů a nižší. Vyniká sladkou chutí a intenzivní vůní. V Evropě nejsou pro jeho produkci tak příznivé podmínky jako v Ontariu, kde chladné zimní počasí zaručuje každoroční sklizeň. Pěstitelé přitom podstupují značné riziko, když nechávají hrozny na keřích po hlavní zářijové sklizni. Důvodů je víc. Sladké plody se stávají snadnou kořistí ptáků i jiných zvířat, navíc déšť může způsobit hnilobu a kroupy opadávání bobulí. Také proto je pořízení ledového vína drahou záležitostí.Spolu s Ilonou Boldovou byla přítomna obchodní rada kanadského velvyslanectví LYNE-MARIE TREMBLAY, která uvedla, že ačkoli se Kanaďané zabývají pěstováním vína více než 200 let, významnějších úspěchů dosáhli teprve v posledním čtvrtstoletí. Velké oblibě se těší víno ze Země javorů ve Spojených státech, v zemích EU a také v Asii. V roce 2002 činil kanadský export přes 14 milionů litrů.

Jedinou stinnou stránkou akce, které se ze známých tváří zúčastnil senátor Edvard Outrata, v emigraci působil v kanadských federálních službách, a zpěvák Pavel Bobek, byla nepřítomnost viceprezidenta PEW Charlese Pillitteriho. Prý se zatoulal na cestě po Evropě kdesi mezi Itálií a Budapeští. Na to s humorem sobě vlastním zareagovala paní Boldová: ŽE PAN VICEPREZIDENT NEDORAZIL, JE SAMOZŘEJMĚ ŠKODA, ALE MNOHEM DŮLEŽITĚJŠÍ JE, ŽE DORAZILO JEHO VÍNO. Následná degustace jí dala plně za pravdu. Návštěvníci měli možnost vychutnat z elegantních lahví nalévané věhlasné a tradičně znamenité ledové víno odrůdy VIDAL, nebo vynikající ročník 2002 CABERNETU SAUVIGNON - mimořádné vůně a jedinečné chuti. Výjimečnost okamžiku umocnil opravdový unikát v podobě šumivého ledového vína, ideální jako přípitek pro vrcholné okamžiky života, k nimž toto pražské setkání s kanadským vínem právem náleželo.

Ano, až sem, ke skvělým výsledkům práce jezerních vinařů z Ontaria, produkujících nápoje z révy, jež se vyznačují neobyčejnou elegancí a jemnosti, jsme se dostali při vzpomínce na paní Ilonu Boldovou. V mé mysli bude navždy spojena s okamžiky, při nichž jsem si plně uvědomil, že Kanada není jen zemí sportu, příjemných lidí, úchvatných přírodních krás a magických vodopádů, ale také úžasně lahodného vína, nápoje králů. Už proto nemůže být zapomenuta - Kanada, ani paní Ilona Boldová.


Kolekce II

 

LN-BB-hlavicka-pearsonair1.jpg

... Druhá kolekce je zaměřena na Toronto, největší město Kanady a metropoli provincie Ontario. Úvodní snímek je zobrazuje tamní mezinárodní letiště, což je místo, kde se s tímto městem setká většina Evropanů vůbec poprvé. Letiště se anglicky jmenuje Pearson International Airport. Pojmenováno je po 14. federálním premiérovi Země javorů. Lester Bowles Pearson (1897-1972) stál v čele liberální vlády v letech 1963-1968. Patří k nejpopulárnějším osobnost Kanady XX. století - pojmenováno je po něm nejen toto letiště, ale i jedna z cen v hokejové NHL, vysokoškolská college v Britské Kolumbii, řada středních škol v celé zemi, mírová cena, budova federálního ministerstva zahraničí a další.

 

POZOR, ZMĚNA !

Člověk míní a Harperova federální vláda mění.  S platností od 14. července zavedla víza pro občany ČR cestující  do Země javorů. Jakkoli respektuji  právo suverénního státu toto opatření zavést, jako  svobodný občan členského státu  EU a přítel Kanady (málokdo má ve své sbírce  dopisy od kanadského premiéra včetně osobního dárku) s ním nesouhlasím.

Na protest proti zavedení víz stahuji z hlavičky tohoto blogu sérii snímků týkajících se Kanady, a to až do doby, než bude jednostranná vízová povinnost zrušena a přátelé Kanady budou moci  být jejími hosty, aniž by museli podstoupit byrokratickou proceduru, jež je neslučitelná se svobodou - hodnotou vyznávanou oběma stranami. Jsem toho názoru, že  problém, který zavedení víz způsobil - vysoký počet žadatelů o azyl z řad příchozích  z ČR -, lze řešit jiným způsobem.

 Vím, že můj protest je pouze symbolický a nic na dané situaci nezmění.  Řídím se ale heslem: nemohu-li udělat víc,  je lépe udělat méně než vůbec nic.

 

• 

 

 Kolekce III

 

LN-BB-hlavicka-apollo02.jpg

... Třetí kolekce, zavedená neplánovaně poté, co mezi Kanadou a ČR byla obnovena jednostranná vízová povinnost, začíná připomínkou 40. výročí přistání prvních lidí na povrchu Měsíce.

 

 

 

 

Pokr. příště ...

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00