Dilema: Dva premiéři, dvě vlajky. Které dát přednost?

čtvrtek 7. srpen 2008 20:07

• Fascinován krásou a úchvatností Ontaria, svěřil jsem se po návratu z Kanady se svou skvělou zkušeností ontarijskému premiérovi. A Dalton McGuinty mě obdaroval.

Do dopisu, jehož originální text uvádím níže, vložil dva odznáčky – jedním z nich byla vlajka provincie Ontario. Tu jsem pak dlouho nosil na klopě saka při nejrůznějších příležitostech. Působí trochu provokativně, protože na ní převažuje rudá(kteroužto barvu právě Kanada v mých očích úspěšně rehabilitovala). Občas jsem zaznamenal nevěřícné pohledy těch, kdo si ji neprohlédli zblízka. Jindy se moudří lidé zeptali, nebyli-li si jisti.


Jako například Roman Joch, ředitel Občanského institutu, na jednom semináři pořádaném jím řízenou organizací.


To je stará britská vlajka?“, zeptal se? Mínil tím zjevně někdejší Red Ensign, který se vyvěšoval v britských koloniích a závislých územích.


Do jisté míry měl vlastně pravdu a já jen upřesnil: „To je vlajka Ontaria, osobní dar tamního premiéra.“


Tak jako Lech Waleşa se neobjeví bez saka s obrázkem Panny Marie(už jsem zapomněl jaké) v klopě svého saka, a G. W. Bush bez odznáčku Strars and Stripes, já si na klopu připínám ontarijský praporek.


Až do těchto dnů jsem byl přesvědčen, že to bude nadlouho, možná napořád, prezent od nejvyššího zahraničního představitele, který mne kdy obdaroval. A že nebudu muset řešit dilema, které mi připravil úřad kanadského premiéra. Dlužno dodat, že dilema více než příjemné.


Vracel jsem se právě odkudsi domů, když mi paní sousedka hlásila: „Pane Stejskale, máte u nás poštu.“ A podala mi velkou bílou obálku, která se bez přehnutí nevešla do naší poštovní schránky. Já zdvořile poděkoval a vzápětí zjistil, že je z Kanady. V levém horním rohu státní znak a u něj zleva Office of the Prime Minister a zprava Cabinet du Premier ministre. Anglicky a francouzsky zněl také úřední pokyn na obálce Nepřehýbat – Do Not Fold/Ne Pas Plier. Jak patrno, v Zemi javorů funguje federalismus dokonale.


V obálce byl dopis(text viz níže), foto kanadského ministerského předsedy s podpisem – a malý odznáček. Takový, jaký má na snímku premiér Harper v klopě, tedy kanadská federální vlajka. Zásilka nepřišla sama od sebe, byla to odpověď na mé blahopřání ke kanadskému státnímu svátku Canada Day 2008(1. 7.), které jsem kanadskému premiérovi a jeho rodině posílal koncem června.


Koho by taková pozornost nepotěšila! Současně jsem se ale musel začít zabývat tím, který z obou odznáčků upřednostnit. Větší ontarijský, či menší federální? Nebo že bych je střídal? Ještě si to budu muset rozmyslet.


A na případnou námitku, že takových odznaků se dá u nás pořídit za pár korun dvanáct do tuctu, odpovídám: To je sice pravda, ale význam toho mého spočívá v tom, že se jedná o dar z míst nejvyšších. A darů, stejně jako dárců, si přece vážíme, není-liž pravda?


Text dopisu ontarijského premiéra

Dear Mr: Stejskal:


Thank you very much for writing regarding your recent visit to Ontario. I am pleased to learn that you enjoyed your stay in our beatiful province.


I am delighted to know that Ontario has made such a great impression on you. Each year, we warmly welcome milions of visitors from all over the world who come to enjoy the stunning natural beauty and outstanding attractions our province has to offer. Reading your kind comments makes me even prouder to be an Ontarian. I have enclosed two Ontario pins that I hope will help to keep alive the fond memories of your trip.


Mr. Stejskal, thanks again for writing. I am glad you enjoyed your experience and hope you will be visiting Ontario again in a near future.


Yours truly,


Dalton McGuinty

Premier


Feb7/2005

 


Text dopisu z Úřadu federálního premiéra

Dear Mr. Stejskal:


On behalf of the Right Honourable Stephen Harper, I would like to acknowledge receipt of your greeting from the Czech Republic on Canada Day, July 1, 2008.


Please be assured that your thoughtful remarks have been conveyed to the Prime Minister and are most appreciated.


Thank you fortaking the times to write ti the Prime Minister.


Yours sincerely,


M. Bredeson

Executive Correspondence Officer


Jul25/2008Obrazová příloha

 

LN-BB-premier3a.jpg

... odznáček Panny Marie v klopě saka Lecha Walesy

LN-BB-premier4a.jpg

... vlaječka v saku amerického prezidenta G. W. Bushe ml.

LN-BB-premier2a.jpg

... dopis od ontarijského premiéra na pozadí vlajky provincie - odznáček je patrný nad textem

LN-BB-premier1a.jpg

... dopis z úřadu federálního premiéra, vpravo jeho foto;  kovová vlaječka  je v jeho levém rohu 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00