Po čtyřech letech: Další íránský skandál na OH(aktualizováno)

středa 13. srpen 2008 09:28

• Tu událost připomněl už Zbyněk Petráček v Lidových novinách v den zahájení OH 2008 v článku Netratit tvář v Pekingu. O co jde? Obecně o nebetyčnou nenávist Iránců vůči Izraeli, která jde tak daleko, že když má na olympiádě íránský reprezentant nastoupit proti izraelskému, raději …

vynechá start a nechá se diskvalifikovat. A to i v případě, jedná-li se o žhavého favorita na zlatou medaili.


Přesně to se stalo v Aténách 2004. V prvním kole soutěže judistů do 66 kg měli proti sobě nastoupit Araš Miresmaili a Ehud Vaks. První byl Íránec, mistr světa z let 2001 a 2003, jasný medailový favorit. Druhým borcem byl reprezentant Státu Izrael – a to byl pro Íránce důvod, aby nenastoupil. Následovala diskvalifikace, která Miresmailiho s vysokou pravděpodobností připravila o olympijský kov.


Není-li toto politizace olympiády doslova ve stínu vlajky s pěti kruhy a s olympijským ohněm na dohled, pak co už? Z hlediska olympijských principů jde o skandál srovnatelný s jakoukoli dopingovou aférou – přesto, kromě diskvalifikace v daném závodě, bylo ticho po pěšině.


Jistě, ve srovnání s masakrem, který Izraelcům připravili jiní, leč v zásadě stejně fanatičtí nepřátelé v Mnichově 1972, to byla prkotina(můžeme se utěšovat).


Že se Miresmaili vrátil do Teheránu jako hrdina a za svůj skandální čin byl tamním režimem odměněn 115 tisíci dolary, překvapilo asi málokoho. Slušný člověk si mohl nanejvýš odplivnout.


Jedna olympiáda vystřídala druhou a Íránci dál beztrestně urážejí izraelské olympioniky před zraky celého olympijského světa – a opět je ticho po pěšině. Tentokrát je teheránským „hrdinou“ plavec Mohammad Alirezaei. Jako účastník pekingského závodu na 100 m prsa byl vylosován do rozplavby č. 4. Do té ovšem odmítl nastoupit, protože mezi jejími účastníky byl také Tom Beeri, reprezentant Izraele. Pozorní televizní diváci si možná všimli, že v této rozplavbě závodilo pouze sedm plavců. Možná až teď se dozvěděli, kdo byl tím osmým a proč odmítl startovat.


Říká se, že na olympiádě nemá místo politika a rasismus. Ano, papír snese všechno – a slova jsou jenom slova.


Skutek opět utek …


Generální tajemník Olympijského výboru Izraele Efrajm Zinger k tomu mohl jenom suše poznamenat: „U Íránců má politika přednost před sportem a olympijský duch je od nich vzdálen stejně, jako je daleko západ od východu.“


Patří vůbec takováto země do olympijské rodiny? Asi ano, vždyť MOV původně z her vyloučil(a pak to zase odvolal) Irák. Z důvodu nepřípustného zasahování úřadů do chodu tamního olympijského výboru.


A to, co dělají íránští olympijští funkcionáři, mají-li jejich sportovci soutěžit s Izraelci, není nepřípustné zasahování do jednoho z nejposvátnějších olympijských principů?

DOVĚTEK

V následující zprávě, kterou o tomto incidentu přinesla agentura ČTK a přetiskly ji i Lidové noviny(12. 8. 2008-Íránec nevlezl do bazénu s Izraelcem) se ovšem praví, že za neúčastí Alirezaeie v rozplavbě nebyly politické, nýbrž zdravotní důvody. MOV toto vysvětlení akceptoval a Írán se tak elegantně vyhnul sankcím.

Protože se ale ve zprávě nehovoří, o jakou nemoc šlo, musíme si pomocí vlastní dedukcí. Všechny příznaky totiž ukazují na to, že se jedná o specifickou, tzv. AIL formu choroby zvané APPS(Acquired Pathological Phobia Syndrome - Syndrom získané patologické fóbie), přičemž za zkratkou AIL se skrývá AntiIzraeLská varianta této nemoci.  Je sice vysoce nakažlivá, ovšem pouze v určitém prostředí: tam, kde její virus šíří masivní propaganda režimu šíitských ajatolláhů. Z tohoto hlediska je i terapie relativně snadná. Stačí se tohoto režimu zbavit a bude po chorobě.

Pravdivost  tvrzení íránských olympijských činovníků, že jeho sportovci budou závodit proti komukoliv bez ohledu na národnost by mohlo prověřit jedině to, kdyby se  Íránci měli utkat s Izraelci v nějakém kontaktním sportu. A ještě  lépe, kdyby jakýkoli íránský sportovec  na medailovém ceremoniálu měl  vzdát úctu izraelské vlajce a národní hymně. Čeho bychom byli svědky? Inu, té nejtěžší náhlé AIL formy  nemoci APPS, i kdyby předtím byl onen Íránec nejzdravějším mužem na zeměkouli.

Tak mě napadá: neměl by teheránským režimem očkovaný virus AIL formy nemoci APPS patřit mezi zakázané látky?
Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00