Zpráva z revíru: Rostou!

sobota 30. srpen 2008 17:44

• A rostly by víc, kdyby zapršelo. Ale i  tak se krušnohorský výlet vydařil.

Měl to být jeden z vrcholných bodů týdenního prázdninového pobytu dvou školaček z Prahy, vnučky Niki a její kamarádky Vali, na českém západě. Jízda vlakem, tůra po lese, hledání hub – a vytoužený piknik.


Volba padla na pátek 29. srpna. Obloha se netvářila dvakrát vlídně, jen zapršet. Má cenu před začátkem školního roku riskovat?


Risk je zisk, říká se. A vyplatilo se. Celý den ani nekáplo, hub jsme našli víc než jsme čekali, také piknik se vydařil a od krušnohorské prababičky jsme si nádavkem odvezli košík jablek a prvotřídní šťavnaté ringle. Nikdo se nezranil, což také není samozřejmé, a tak lesní rozloučení s prázdninami proběhlo jak se patří: bylo zábavné, užitečné i důstojné zároveň.

 

Fotopříloha

LN-BB-kozakov01.jpg

... pošmourné počasí. Rašeliniště v Kozákově

 

LN-BB-kozakov02.jpg

...  a Kozákov nezklamal

 

LN-BB-kozakov03.jpg

... nad Kozákovem se z jehličí klubaly hříbci. Hnědá v hnědé, čím blíže zemi, tím větší šance(proto jich nejvíc našly Niki a Vali)

 

LN-BB-kozakov04.jpg

... Niki s ceněným úlovkem

 

LN-BB-kozakov05.jpg

... kus lesa k nepoznání. Pařezy  posloužily jako posezení pro piknik

 

LN-BB-kozakov06.jpg

... v lese  dokonale vytráví a o to  víc chutná

 

LN-BB-kozakov07.jpg

... Vali a Niki(vpravo) s vítěznou hřibovou trofejí. Pro slečny z metropole jedinečný zážitek

 

LN-BB-kozakov08.jpg

... Boney M. trochu jinak: "Tam kde rostl les ztepilý, je holá pláň." Nová lesní školka na místě zvaném Louka hojnosti. Zde se donedávna  mimořádně dařilo poddubákům

 

LN-BB-kozakov09.jpg

... třeba takovýmto. Radost pohledět

 

LN-BB-kozakov10.jpg

... rostl ve stráni a přiznám se, že z dálky vypadal jako pařez čerstvě uříznutého kmene. Ani se mi k němu nechtělo. Hnát se  za kusem dřeva a pak se vracet do kopce nahoru ... Prostě, člověk už není nejmladší a vážit každý zbytečný krok je příkazem dne. Cosi mi ale našeptávalo: Co když to není dřevo, ale křemenáč.  Podlehl jsem tomu vábení a když došel na místo, zcela nepatřičně na celý les zvolal: "Jsem krááááááál!" Průměr klobouku tohoto krasavce je(byl) 18 cm, výška 15 cm. 

 

LN-BB-kozakov11.jpg

... netrvalo dlouho a děvčata mne málem trumfla(i když na počet hřibů určitě). Ukázalo se, že i v Křemenáčově rostou kozáci, kteří stojí za snímek

 

LN-BB-kozakov12.jpg

... jak učím mladší členy naší rodiny: všechno na světě má svůj začátek, ale také konec. Loučíme se s lesním chrámem, s báječným časem prázdnin a pozvolna i s létem 2008. Naštěstí houbařská sezona v Krušných horách teprve začíná

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00