Kanada před volbami

pondělí 8. září 2008 20:21

• V minulých dnech se v český médiích objevila  noticka informující o tom, že v Kanadě se zřejmě budou konat předčasné volby do dolní komory federálního parlamentu(House of Commons). Na začátku tohoto týdne už měla tato zpráva konkrétnější obrysy.

Hovořilo se v ní o tom, že v neděli 7. září 2008 premiér Stephen Harper zamířil za generální guvernérkou Michaëlle Jeanovou, formálně nejvyšší představitelkou země zastupující v Kanadě neméně formálně britskou královnu. Cíl návštěvy byl jediný. Ministerský předseda požádal M. Jeanovou, aby rozpustila parlament a na úterý 14. října 2008 vyhlásila předčasné volby. Na celostátní úrovni to bude v historii Kanady již čtyřicáté federální hlasování.


Vzápětí se na webu Elections Canada objevily důležité informace pro voliče, kandidáty, politické strany a média. Za zmínku stojí, že v odkazu týkajícím se nových pravidel identifikace občanů na volebních místech(Voter Identification at the Pools) jsou kromě angličtiny a francouzštiny k dispozici údaje také v osmi domorodých jazycích a v 27 jazycích přistěhovalců. Z jazyků postkomunistických zemí je to polština, maďarština, rumunština, chorvatština, srbština, ruština a ukrajinština, nikoli ovšem čeština, slovenština nebo romština.


Předčasné volby v Zemi javorů budou tedy předcházet prezidentským volbám v USA(4. 11. 2008), kterým se ve světě i u nás bezpochyby dostane nesrovnatelně větší mediální pozornosti. Cílem tohoto příspěvku je skromný pokus o nápravu této nevyváženosti.Kanadský federální parlament je dvoukomorový. Nachází se v hlavním městě Ottawě na místě zvaném Parliament Hill(viz obrázek níže), na pravém břehu řeky Ottawy. Sestává z Dolní sněmovny(House of Commons), která má 308 zákonodárců volených většinovým systémem, a Senátu. Všeobecné federální volby vypisuje generální guvernérka na žádost předsedy vlády. Členové senátu, jejichž křesla jsou přidělována na regionálním základě, nejsou voleni, ale vybíráni předsedou vlády a formálně jmenováni generální guvernérkou.


Současné složení kanadské Dolní sněmovny určily 39. federální volby konané v lednu 2006. Znamenaly konec vlády Liberální strany a po dvanácti letech vytvoření konzervativního kabinetu. Jak ale vyplývá z následujícího přehledu, jednalo se o vládu menšinovou, u níž byl jen malý předpoklad, že vydrží celé funkční období(max. pět let). Skeptické předpovědi tohoto druhu se nyní naplnily. Dlužno podotknout, že vedení konzervativní strany, jejíž vláda získávala pro své programy v parlamentu podporu tu s většími, tu s menšími obtížemi(a tomu odpovídaly nutné kompromisy), usoudilo, že nyní je ten správný čas pokusit se v hlasování občanů získat nadpoloviční většinu. Nakolik byla tato kalkulace správná budeme vědět po 14. říjnu 2008.


Při volbách 23. ledna 2008 se do Dolní sněmovny dostali čtyři politické strany a jeden nezávislý kandidát. Rozdělení sil vypadalo zpočátku takto:


Konzervativci … 127 křesel

Liberálové … 103

Québecký blok … 51

Nová demokratická strana(NDP) … 29

Nezávislý poslanec … 1

Celkem … 308


Z přehledu je zřejmé, že Konzervativní strana nadpolovičního počtu křesel(308 : 2 + 1 = 155) nedosáhla a její lídr Stephen Harper, zvolený v Albertě v jihozápadním okrsku olympijského Calgary, musel vytvořit menšinový kabinet. A spoléhat přitom na „nekoaliční“ podporu především Québeckého bloku. (V anglosaském majoritním parlamentním systému se koalice tak, jak je známe ze zemí s poměrným systémem - ČR, Slovensko, Izrael - nevytvářejí.)


Dosavadní liberální premiér Paul Martin, jehož strana se potácela ve finančních skandálech, což jí napodruhé zlomilo vaz(napoprvé, v roce 2004, se to ještě nepovedlo), prohlásil, že mu bylo ctí sloužit Kanadě – a pak už se čekalo, jak dlouho Harper a spol. vydrží s dechem za situace, kdy mu voliči dopřáli menší zásobu politického kyslíku než by potřeboval.


Porovnáme-li složení ottawské Dolní sněmovny dnes, zjistíme, že došlo k jistým početním úpravám - mírně získali konzervativci a sociálně-demokraticky orientovaná NDP a jednoznačně nejvíce dosud neparlamentní Strana zelených(Green party of Canada). Ztratili naopak liberálové a Québecký blok. Jak k tomu došlo? Také v Zemi javorů rozhodují kromě výsledků doplňovacích voleb o poměru politických sil přeběhlíci. Zatím posledním je Blair Wilson z Britské Kolumbie. Někdejší liberál musel opustit tuto stranu kvůli podezření z nekalého financování volební kampaně; následně byl sice očištěn, nicméně v parlamentu zůstal jako nezávislý. Pak ale navlékl nový politický dres: 30. srpna 2008 se stal členem Strany zelených, čímž tato strana poprvé v dějinách kanadské demokracie vstoupila na půdu federálního parlamentu.


Aktuální poměr sil v kanadské Dolní sněmovně před říjnovými volbami je následující:

Konzervativci … 127

Liberálové … 95

Québecký blok … 48

NDP … 30

Strana zelených … 1

Nezávislí … 3

Neobsazená křesla … 4


Porovnáme-li stranické zastoupení jednotlivých provincií v ottawském parlamentu, zejména v těch lidnatějších, přesvědčíme se, že tradičně konzervativní jsou voliči od středu země směrem na západ k Pacifiku(od Manitoby přes Saskatchewan a Albertu až k Britské Kolumbii), zatímco liberálové více bodují na východě, zejména ve své baště Ontariu. Frankofonní Québec je ovšem kapitola sama pro sebe.


Zde jsou konkrétní čísla dle jednotlivých provincií:


Ontario - ze 106 poslanců zastupuje 51 Liberální stranu, 41 konzervativce a 12 NDP; dva mandáty jsou neobsazené.


Québec - ze 75 poslanců patří 48 do Québeckého bloku, po jedenácti mandátech mají shodně konzervativci i liberálové, jedno křeslo patří zástupci NDP, dvě nezávislým poslancům a stejný počet je neobsazen.


Britská Kolumbie – z 36 poslanců je 18 konzervativců, 10 reprezentuje NDP, 7 liberály a 1 Stranu zelených.


Alberta – všech 28 poslanců bylo zvoleno na kandidátce Konzervativní strany.


Manitoba – ze 14 poslanců připadá 8 křesel na konzervativce, po třech mají liberálové a NDP.


Saskatchewan – ze 14 poslanců patří 13 k frakci Konzervativní strany, jeden je liberál.


Nové Skotsko - z 11 poslanců je 6 liberálů, 2 jsou konzervativci, stejný počet náleží NDP a jeden je nezávislý.


Nový Brunšvik – z 10 poslanců náleží 6 k liberální frakci, 3 jsou konzervativci a jeden ze strany NDP.


Newfoundland a Labrador - ze 7 poslanců jsou 4 liberálové a 3 konzervativci.


Ostrov prince Edvarda - všichni 4 poslanci jsou liberálové.


Nunavut – jediný poslanec je liberál.


Severozápadní teritoria – jediný poslanec byl zvolen za NDP.


Yukon – jediný poslanec je liberál.Odkazy na internetové stránky partají zastoupených v kanadském parlamentu


Konzervativní strana


Liberální strana


Québecký blok


Nová demokratická strana


Strana zelených


|

 

LN-BB-caelect2.jpg

... budova federálního parlamentu v Ottawě s proslulou věží Peace Tower

 

LN-BB-caelect3.jpg

... jednací sál kanadské Dolní sněmovny


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00