Na okraj polemiky k interpretaci "mobilisace" z roku 1998 (I)

úterý 23. září 2008 13:40

• Na Neviditelném psu (NP)se rozhořela polemika o interpretaci pověstné „mobilisace“ ODS; míněna je předvolební mobilizace z roku 1998. Ve sporu jsou Ondřej Neff a Ladislav Jakl. Základní otázka zní: Šlo tehdy o mobilizaci příznivců ODS(aby šli k volbám), nebo o mobilizaci ODS proti levici?

Poprvé jsem se s tím jevem setkal v roce 1968. Byl jsem přímým svědkem OKUPACE Československa armádami Sovětské unie a některých jeho satelitů. Nějaký čas po 21. srpnu jsme se z míst nejvyšších dozvěděli, že nešlo o okupaci, ale BRATRSKOU INTERNACIONÁLNÍ POMOC. Tehdy jsem definitivně pochopil, že s komunisty, lhostejno zda reformními či jinak orientovanými, si nikdy rozumět nebudu. Protože lžou a dělají z lidí pitomce. Připomínám, že v červnu osmašedesátého jsem oslavil dvanácté narozeniny.


Uplynulo čtyřicet let a já mám pocit, jako bych podruhé vstoupil do stejné řeky. Nevím, kolik nás tehdy smýšlelo podobně, ale já jsem Klausovu „mobilisaci“ 1998 vnímal stejně jednoznačně jako srpnový vpád vojsk Varšavského paktu: jako mobilizaci pravicově smýšlejících občanů-voličů proti levicovému nebezpečí. Největší levicové nebezpečí představovala v té době ČSSD a KSČM(resp. KSČM a ČSSD, chcete-li). Protože ale komunisté měli téměř nulový koaliční potenciál(výraz „téměř“ uvádím proto, že není jasné, co by se stalo, kdyby Důchodci za životní jistoty získali extrémně velký počet hlasů a zda by nevznikla koalice DŽJ-KSČM – ale to je pouhopouhá hypotéza), relevantní levicové nebezpečí představovala toliko ČSSD.


Ondřej Neff v úvodníku na serveru NP 18. září napsal: „Zatím vrcholem stupidity byla reklamní předvolební kampaň ODS se sloganem MOBILIZACE(tehdy ovšem MOBILISACE – pozn. L. S.), následovaná opoziční smlouvou s protivníkem, proti němuž bylo mobilizováno.“


Den nato mu ovšem Ladislav Jakl z prezidentova hradního týmu v reakci nazvané Jak to bylo se slavnou mobilisací odpověděl: „ODS nemobilizovala proti ČSSD.“ Šlo prý o to „mobilizovat(česky rozhýbat) stoupence ODS, aby šli k volbám.“


Tak jak to tedy je?


Odpověď nabízí osoba nejpovolanější, dnešní čestný a tehdy faktický předseda ODS. Zde je přepis stenozáznamu slov, která Václav Klaus pronesl na zasedání Poslanecké sněmovny 17. července 1998: „Nakonec pan předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Josef Lux zmínil slovo mobilizace. Já bych chtěl říci, že my jsme mobilizovali své voliče, a to jak proti levicovému nebezpečí, tak proti licoměrnosti a neupřímnosti pánů Mlynářů a Luxů. Ano, dělali jsme to vědomě a budeme to dělat vždycky. Děkuji.“


K tomuto citátu víc dodávat netřeba. Snad jen: Proč se Ladislav Jakl snaží přizpůsobit historii k obrazu svému? Čím se jeho postoj k mobilizaci 1998 liší od postoje komunistické propagandy k srpnové okupaci z doby po podepsání moskevských protokolů? A do třetice: Není právě toto projev tzv. pravicového bolševismu?


Nevím, jen se ptám.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00